Pot sa am ciroza:Bilirubina directa 0.49mg/dl, Bilirubina totala 1.38mg/dl,Beta Globuline 6.5%?

Ciroza
Intrebare postata de Dani cu 9 luni in urma

Simptome: Simt un disconfort la zona ficatului, mi-au aparut puncte cosuri mici rosii pe piept si spate, si am edem la ochi, o am de mai multi ani - edemul la ochi imi este si genetic in familie Nu am alte simptome specifice
Am 30 de ani alcol obisnuiam sa consum moderat multi ani la rand o perioada de sub 1 an am exagerat cu bautura. Dieta mi-a fost p***a dintodeauna constand din semi-preparate, conserve. Intr-o perioada de 1 an de zile cat timp am baut mai mult am mancat extrem de putin m-am malnutrit slabind considerabil. (am fost si in depresie severa)
In prezent nu am mai consumat alcol deloc de 1 an de zile, dieta mi-am imbunatatit-o dar numa foarte recent, nu tine de pofta de mancare ci doar nu am posibilitatea sa consum mancare gatita.
Este adevarat ca ciroza nu are tratament decat prin schimbarea modului de viata? - Daca nu beau deloc si mananc mai multe fructe si legume - situatia nu se va agrava? Sunt in strainatate nu pot merge la doctor in perioada urmatoare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 9 luni)

Buna ziua,

Ciroza este o boala cronica a ficatului care apare ca urmare a unei leziuni hepatice de lunga durata. Bilirubina este un marker utilizat pentru a evalua functia ficatului. Valorile dumneavoastra pentru bilirubina directa si totala sunt in limitele normale, dar este important sa avetii o evaluare mai amanuntita de catre un medic.

Simptomele pe care le-ati descris, cum ar fi disconfortul la nivelul ficatului, pustulele rosii de pe piept si spate si edemul la ochi, pot fi asociate cu disfunctia hepatica, dar este necesara o evaluare medicala adecvata pentru a se ajunge la un diagnostic corect.

Schimbarea modului de viata este un aspect esential in gestionarea cirozei si a oricarei boli hepatice. Renuntarea la consumul de alcool este foarte importanta, precum si imbunatatirea dietei prin consumul de alimente sanatoase, bogate in fructe si legume. Aceste schimbari pot ajuta la reducerea stresului asupra ficatului si pot ameliora simptomele, dar nu pot inversa procesul de ciroza.

Este important sa consultati un medic pentru o evaluare adecvata si sfaturi specifice pentru situatia dumneavoastra.

Daca nu reusiti sa ajungeti prea curand la medic, va recomandam sa faceti o programare pentru o videoconsultatie: https://www.clickmed.ro/video consult

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ficatul-si-caile-biliare/ciroza-hepatica_547
sfatulmedicului.ro/Ficatul-si-caile-biliare/ciroza-hepatica-boala-care-nu-prezinta-simptome-timpurii_17021

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: