Rinoplastie raspuns medic

Chirurgie estetica
Intrebare postata de maria_mary cu 9 ani in urma

Buna. Am 16 ani si as vrea sa imi fac o rinoplastie anul viitor in vara probabil.. Vreau sa stiu daca este bine sa o fac la 17 ani, din cate am citit pe net dupa varsta de 16 ani nasul nu isi mai modifica forma si poate fi operat. Voi ati mai facut acest gen de operatie? Sunteti multumiti? Exista riscuri(mari) sa nu iasa operatia bine? Mi-e cam frica de asta, ca stiu caci costa destul de mult si nu avem asa mari veniturile ca sa imi pot permite o a doua operatie sau sa suport viitorul nas operat prost. Arat bine in rest la fata, dar nasul ma deranjeaza.. Totul este ok la el, varful e frumos, nu e prea mare,prea lung sau prea gros, dar are o cocoasa mai...ciudata sa zic asa. Parca as avea doua oase iesite asa intr-o parte si in alta, asa ascutite, nu prea stiu cum sa explic, dar se vede tare aiurea, si cand stau serioasa se observa asa doua puncte albe acolo + din semi profil o "ascutitura" la cocoasa, dar mai ales cand ma incrunt se vede si mai rau! sau cand imi "strang" asa buzele de ex cand ma dau cu luciu pe buze si-l intind, sau in anumite pozitii.. Deci daca nu as fi avut "ascutitura" asta de cocoasa cu 2 "oase" ciudat iesite(ea in sine nu e mare, dar e ciudata si se observa, mai ales cand sunt bronzata se vad rau oasele alea doua -sau ce or fi-.. probabil alti oameni au si mai urat, dar asta e , imi pare rau pt ei, dar si mie chiar imi cam strica chipul). Nu am avut niciodata o problema cu altceva in afara de asta! Cand eram mica era drept si frumos si pe la 13-14 ani mi-a iesit dintr-o data cocoasa asta, cat de enervant :( Si m-am decis sa fac o operatie, voiam sa fac anul asta, dar am zis ca abia am implinit 16 si mai bine astept un an.. Nu stiu nici la ce medic sa ma duc, vreau pe cineva pe care nu-l intereseaza doar banii, ci operatia in sine sa mi-o faca ca lumea! Am citit ca; cocoasa se rezolva cel mai usor la operatie.. Voi pe cine mi-ati recomanda? Multumesc ca ati citit si scuze ca am scris aici un roman, dar chiar am nevoie de un sfat.. Si totusi, va rog, nu vreau replici gen "simte-te bine in pielea ta etc" as fi zis si eu asta daca aveam un nas drept si nu m-ar fi deranjat nimic in mod special.. In principiu nu prea am fost de acord cu oepratiile pentru ca majoritatea mi se par fara sens, gen fete care vor buzele de 1 kg si arata de 100 de ori mai bine cu ele naturale, sau silicoane sau alte implanturi ciudate..Dar aici e altceva.. Sper ca ma puteti ajuta si multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Dr. Luminita Banacu MDr. Luminita Banacu este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

buna ziua,
Rinoplastia nu este o operatie usoara si trebuie sa accepti ca este posibil ca nasul sa trebuiasca sa fie retusat la o anumita perioada dupa operatie, daca ceva nu-ti va place la el. trebuie sa gaseti un specialist bun la asa ceva, adica sa fie un chirurg plastician cu experienta, nu ORl-ist, deoarece acesti nu au suficienta experienta in estetica nasului. Nu exista interventie la care sa se modifice doar cocoasa nasului, ci trebuie remodelat cu totul, de aceea cea mai buna interventie este cea de rinocorectie deschisa, adica aceea in care medicul face o mica taietura pe columela (piciorusul dintre nari), ca sa poata da la oparte pielea si sa vada intreaga piramida nazala.
Varsta ta este prea mica pentru a face aceasta operatie, chiar daca vii impreuna cu parintii; este o interventie estetica, nu functionala, de aceea trebuie sa astepti implinirea a 18 ani, ca sa poti lua singura aceasta decizie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: