Infectie gingii

Caria dentara
Intrebare postata de gabriela493 cu 15 ani in urma

Mi-am tratat toate maselele si mi-am inlocuit toate plombele de metal cu plombe din portelan .am 2 implante de masele in partea de sus dreapta iar in spatele lor o masea super plombata ,in spatele acesteia am avut maseau de minte dar pe care mi-au scos-o acum circa 2 ani iar acum imi apare mereu abcces in locul maselei de minte care credeti ca este explicatia.am mai avut cam aceeasi problema si in partea de jos ,respectiv la o masea plombata imi aparea abces in partea interioara a gingiei iar solutia aleasa de dentistul meu a fost scoaterea acestei masele credeti ca afost cea mai buna solutie.mutumesc si astept un raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

simona166117244 (acum 15 ani)

Buna Marcela.
Infectiile bacteriene din gura apar si atunci cand plombele nu sunt bine facute sau sau cand lucrarile care acopera unii dinti nu sunt fixate cum trebuie. o infectie localizata la radacina unui dinte poate ajunge chiar la articulatii, la muschiul cardiac sau la rinichi.
Sfatul meu este sa te adresezi unui medic stomatolog, pentru a depista cauza acestui abces.
Sanatate maxima!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

paula53117606 (acum 15 ani)

Buna,Marcela
"Abcesul" ti-a aparut abia acum dupa 2 ani de la extractia molarului de minte ? ...Pana acum totul a fost O.K.? Pe maseaua "super plombata" cand ai avut ultima interventie? Ai o radiografie retroalveolara recenta a acesteia ? Daca nu,iti recomand sa soliciti de la medicul tau dentist o
trimitere pentru efectuarea unei radiografii in dreptul acestui dinte "super plombat" (1.7)sau chiar a unei radiografii panoramice (la toata gura).Atentie! Evita radiografia daca esti gravida ,mai ales in primele 3 luni de sarcina (perioada de formare a fatului).Pe baza unei examinari intraorale in dreptul "abcesului"si pe filmul radiografic ,medicul poate pune un diagnostic.
Din experienta mea de medic (peste 11 ani) nu poti face abces in locul unui dinte extras dupa
o perioada de ani de zile.Complicatiile extractiei apar in primele zile,eventual primele saptamani (daca a ramas vreun rest radicular sau daca nu s-a efectuat chiuretajul eventualului granulom).
In general cand o masea ajunge in stadiul de
infectie complicata cu abces periosos tratamentul este radical -extractia ! Teoretic sunt sanse de salvare a unui dinte frontal (din fata ),si se poate incerca un tratament cu multe sedinte si pe molari,dar prognosticul este foarte slab.Medicul pierde mult timp-multe sedinte ,materialele sunt foarte scumpe si nimeni nu garanteza reusita. E de dorit sa nu se ajunga in stadiul de abces ,cand infectia a invadat deja osul care sustine radacina.Extractia ramane metoda sigura pentru a elimina cauza abcesului : radacini infectate! Tratamentul cu antibiotice (Amoxicilina :Ospamox sau Augmentin /+Metronidazol-Flagyl)si antiinflamatoare este obligatoriu 5-7 zile ,si inceput cu cel putin 2 zile inainte de extractie si continuat 3-5 zile dupa interventie.Fiind sub protectie de antibiotice nu mai exista riscul producerii unei septicemii ,prin difuzarea puroiului in sange in momentul extractiei.
Infectiile radiculare,ale oaselor maxilare sunt cele mai periculoase ...de ce? Pentru ca sunt
foarte aproape de "creier" si complicatiile la acest nivel sunt greu de stapanit.De aceea medicii prefera ,pentru siguranta voastra sa indeparteze dintii din dreptul abcesului, si asta cat mai repede .Daca amani extractia ,puroiul format iti topeste osul din jurul radacinii ,iar microbii care intretin infectia ajung pe cale sangvina la inima,rinichi,articulatii...In general nu este de dorit sa tolerezi infectia din tine.Sanatatea trebuie sa-ti fie o prioritate . Ai grija de tine! Dr.Korina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Simona (acum 13 ani)

Buna ziua! Am si eu urmatoare problema: am fost zilele trecute la stomatolog si urma unei radiografii s-a stabilit k am infectie la 2 dinti, s-a extins de la unul la altul. Medicul dentist m-a trimis la un medic in chirurgie OMF pentru a-mi elimina infectia prin operatie. Eu cred k am aceasta infectie de destul de mult timp, doar k dintele nu prea m-a durut, tin minte doar ca acum vreo 2 ani cand am fost la munte m-a durut mai rau dar am considerat ca e din cauza gerului si ca dintele e mai sensibil fiind plombat.Apoi acum un an am fost la un dentist sa-mi schimbe plomba dar nu mi-a spus k as avea infectie, dar stiu k dupa m-a mai durut putin, vreo cateva zile, am crezut k e ceva normal. Acum cand m-am dus la dentist sa imi schimbe plomba pentru ca se schimbase la culoare mi-a spus ca e infectie. In plus medicul chirurg la care m-a trimis abia a plecat in concediu, si ac***a in vedere ca sunt din Targoviste, nu mi-a recomandat altul pentru ca nu stiu daca mai este altul in zona, si pe langa asta pe 28 august am cununia mea civila, acum nu stiu ce sa fac, adica ce riscuri sunt daca mai astept 3-4 saptamani(am canalul deschis la ambii dinti), in schimb cred ca infectia s-a dus si spre nas pt ca in fiecare noapte mi se infunda nasul(si asta e de ceva timp), iar azi de dimineata am observat ca mi se lasa cate putin in gat.Doresc sa adaug ca medicul stomatolog nu mi-a recomandat nici un antibiotic, mi-a spus sa astept pana dupa cununie.
As mai dori sa stiu care sunt efectele post-operatorii.
Va multumesc si astept sfaturile si parearea dvs!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

teo (acum 13 ani)

Buna ziua!
luni am focut o extractie a unei masele ce avea puroi pt ca anstezia nu prea ma ajutat,problema este ca azi e sambata si in locul maselei extrase se vede ceva galben, posibil puroi si ma cam doare,mentionez ca de trei zile iau augmentin de 1 gr ,imiputeti spune va rog dc e normal si dc sa mai iau antibiotic? miltumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmeladoriana (acum 12 ani)

buna ziua/la fel am patit si eu.spune-mi te rog ce sa fac?va trece puroiul ?luni mi-am extras o radacina de masea,avea putin puroi ,azi e vineri si mi-au aparut pe gingie puncte de puroi.am luat ospen 500, 3 zile,acum iau zinnat.ce sa mai fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

srdmihai (acum 13 ani)

buna ziua am fost acum citeva saptamini la stomatolg unde mi sa extras radacina la o masea care avea carii direct pe dispartitura radacinilor,totul a decurs normal,dar peste doua saptamini mi sa inflamat gigia la maseaua data,care poate fi cauza,durere nu persista,aceasta apare doar cind presez locul inflamat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

srdmihai (acum 13 ani)

astept un raspuns,urgent.......................................

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Valter (acum 13 ani)

Salut.
Am o mica problema, o infectie la gingie langa maseaua de minte: a aparut la radacina maselei. iar in radiogradie maselele apar a fii perfecte, Nu stiu ce sa fac, medicul mi-a dat un tratament care nu functioneaza, in loc sa se remedieze situatia parca avanseaza. (tratamentul: antibiotic. si antiinflamator),

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iurie (acum 8 ani)

buna,am si eu o problema .. cu un an in urma mia cazut o plomba la o masea de sus ,am fost la medic si mia curatat complet canalele si mia plombat maseaua din nou ... dupa 3 luni a inceput sa imi curga puroi din acea masea ,am plecat la medicul chirurg si mia facut o operatie la radacina ca sa imi elimine tesutul infectat.. acum a trecut jumatate de an si din nou a inceput sa imi curca puroi vreo citeva zile ,am facut o radiografie si nu imi arata nimic puroi la radacina ... spunetimi va rog ce sa fac ? eliminarea maselei e unica solutie ?medicul spune ca cu maseaua e totul in regula

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: