Corticoterapia favorizeaza candida?

Intrebare postata de elenapopescu cu 9 ani in urma - 2 raspunsuri MExista raspuns de la medic
Grupurile de discutie din care face parte intrebarea: Candidoza

Buna ziua.de cand am inceput corticoterapia pt les,anume medrol,ma confrunt si cu alta problema aiurea,adika imi apare candida,o tratez cu succes,insa cam la 2 saptamani apare iar.mentionez si ca in acest timp am fost nevoita sa iau antibiotice pt o infectie dentara.am citit cum ca atat antibioticele,cat si corticoterapia favorizeaza aparitia candidei. ar trebui luat concomitent cu tratamentul si pastilute pt a preveni candida?ce e ciudat e faptul ca pe prospectul medicamentelor ce se iau pt a o preveni,ne indica faptul ca nu se iau in acelasi timp cu protectoarele gastrice,pe care obligatoriu le luam in timpul tratamentului pt les.ce ar trebui sa fac?e o mare neconcordanta intre aceste medicamente.a mai avut cineva problema asta?

×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Spam
Categorie gresita
Abuz

Raspunsuri (2)

Precizati cum ati diagnosticat candida (examen de laborator ?) si ce tratament ati luat pentru a o trata cu succes !
Simptomele descrise pot corespunde si altor boli nu numai candidozei.
Reveniti cu precizari.
075dermato
--
Suferinta tratata de catre un medic competent costa cel mai putin.

Te-a ajutat acest raspuns? + 1
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz

Esti medic si vrei sa te promovezi?

Raspunde intrebarilor din grupul Candidoza.

Inscrie-te aici!
elenapopescu (cu 9 ani in urma)

buna ziua.sunt in tratament cu medrol si in acelasi timp am fost nevoita sa iau si antibiotice pt o perioada sp***ata de timp.mentionez ca DE FIECARE DATA cand am luat antibiotice am facut candida care mi-a fost confirp***a prin examen de laborator.de aceasta data nu am mai mers la medicul ginecolog pt acest diagnostic.am tratat-o cu succes de fiecare data cu Clotrimazol crema si ovule.am reusit sa scap de ea si deocamdata nu mai am aceasta problema.tind sa cred ca de la antibiotice.fiind pe corticoterapie pt o perioada lunga de timp,m-am informat si am citit cum ca,corticoterapia favorizeaza candida.

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz

Raspunde

×
×
Felicitari! Raspunsul a fost postat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost editat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost sters cu succes!
Se incarca...

Cauta

Nu ai gasit ce cauti? Cauta intrebari similare sau adauga o intrebare noua.

Adreseaza o intrebare!

Comunitatea SfatulMedicului este pregatita sa raspunda la intrebarea ta!

Adreseaza o intrebare

Raspunsurile oferite prin intermediul site-ului sunt de natura educationala si informativa si nu pot fi considerate, in nici o situatie, ca fiind asimilate unor consultatii sau analize medicale de specialitate.

Datorita insusi modului in care functioneaza comunicatiile intermediate de internet, o consultatie medicala amanuntita nu este posibila, prin urmare, informatia medicala prezentata de site-ul nostru nu trebuie folosita ca alternativa a consultului medical realizat in persoana de un medic specialist.

SfatulMedicului.ro, precum si toti colaboratorii ale caror sfaturi sunt recepţionate prin sfatulmedicului.ro, nu pot fi considerati raspunzatori pentru nici un prejudiciu/pierdere de orice fel. Pentru a putea utiliza site-ul SfatulMedicului.ro trebuie sa fiti de acord cu Termenii si conditiile.