Infectiile vaginale

Candidoza
Intrebare postata de corina dea cu 14 ani in urma

Buna,sunt noua pe aici!am 21 de ani si de 3 luni am o infectie vaginala care se manifesta prin prurit mai ales noaptea,crapaturi ale pielii care ustura in timpul urinarii,arsuri dupa contactul sexual.mentionez ca nu am facut inca un control medical dar am urmat un tratament cu ovule clotrimazol si crema clotrimazol;de asemenea am facut si spalaturi cu bicarbonat si ceaiuri de mustel si galbenele.dupa tratament simpomele sau mai diminuat dar ele tot exista si nu stiu ce as putea face deoarece deocamdata nu pot merge la un control pt ca nu sunt in tara.daca stie cineva alte tratamente care ar putea da rezultate...
va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (16)

Alice70 (acum 14 ani)

Mai bine te duci la medic sa vezi exact despre ce infectie este vorba si sa primesti un tratament corect. Sunt numeroase infectii si numeroase tratamente si dupa cum vezi pe incercate nu merge. Dimpotriva germenii vor dezvolta rezistenta la diferite antimicrobiene si va fi si mai greu de tratat. Si inainte sa mergi la medic e bine sa fi intrerupt orice tratament cel putin cu cateva zile anterior fiindca altfel analizele nu vor fi concludente. Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

meki (acum 14 ani)

buna vreau sa-tidau un sfat/este o crema de unica folosinta gino fort se aplica o singura data .extern foloseste nidoflor unguent.fasigin 4*1 tablete o singura data .un sfat prietenesc foloseste prezervativul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

heritage (acum 14 ani)

Corina si eu ma confrunt cu aceeasi problema cam de 6 luni. Am fost de numeroase ori la control ginecologic, am facut diverse analize inclusiv Papa Nicolau. Toate testele au iesit relativ bune, mi-a spus ca am Candida. Mi-a dat tratament clotrimazol. O perioada mi-a fost bine, apoi a recidivat intr-o forma mai grava : prurit insuportabil si o secretie verzuie, foarte abundenta. Medicul mi-a recomandat spalaturi cu Tantum Rosa, lenjerie din bumbac, sa ma spal doar cu sapun de bebelusi si in plus un unguent Meclon care actioneaza si pe anaerobi. Din nou nu a dat rezultat pe termen lung. Sper sa gasesti o rezolvare. Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina (acum 14 ani)

din propria experienta pot spune ca clotrimazolul nu e pe o perioada indelungata..sunt gravida in a 17 saptamina si ma lupt acum cu candida..are cineva sfaturi naturale care nu ar dauna bebelusului?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 14 ani)

irina,ti-a revenit candida mai agresiv cand ai ramas insarcinata?oricum asta nu dispare din corp niciodata si ideea este doar sa o tii sub control.oricum te va deranja de fiecare data cand trebuie sa-ti vina ciclul dar mai ales cand iei antibiotice sau ramai insarcinata.si doctorul meu ginecolog o are.am avut o reteta foarte buna dar nu o mai gasesc dar promit ca merg sa o iau iar si v-o dau si voua,era vb doar de un ovul cu aplicator si o pastila pt mine si una pt partenerul meu.dupa ce le-am luat nu am mai avut treaba cu candida vreo 7 luni pana am ramas gravida si acum,la ora asta tarzie,imi vine sa iau o perie si sa ma scarpin.ma scuzati dar ma dispera de moarte.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Beatrice2020 (acum 14 ani)

Incearca sa faci spalaturi cu irigatorul cu pliculete de TANTUM ROSA mie mi-a mers foarte bine cu el!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vanese (acum 14 ani)

Buna,am si eu o problema de vre`o 4zile am o infectie vaginala(daca se poate spune asa)am mancarimi si niste brobonele rosii,scurgere albgalbuie lipicioasa,,,spuneti`mi va rog va`ti mai confruntat cu asa eva?ce este?sunt foare speriata!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

COCA (acum 14 ani)

nu sunteti sanatoase toate ducetiva la medic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ela (acum 14 ani)

tu nu esti sanatoasa fata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrea (acum 14 ani)

diflucan
ovule CERVUCID

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 14 ani)

Ana te rog zi-mi si mie tratamentul ala ca disper..Am facut fel de fel de tratamente dar degeaba.:((.Imi trece si reapare,imi trece si reapare...m-am saturat.:((Adresa mea de e-mail este [email protected] daka poti sa-mi scrii.Te rog!Parteneul meu nu a facut niciodata tratament si cred ca imi tot da.Eu ma tratez el imi da si tot asa.Dr.la care merg eu a zis ca nu are ce sa aiba partenerul dar cred ca-i vrajeala sa ma tot duc la controale.M-am saturat cati bani i-am bagat i buzunar numai pt asta.Mersi mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex (acum 14 ani)

in a 3-a zi a ciclului a inceput o mancarime ce acum dupa 2 doua zile s-a agravat, in zona vulvelor s-a inflamat si s-a ranit zona, usturand in timpul mictiunii si chiar si atunci cand ma misc. nu pot inca sa observ daca exista sau nu vreo scurgere pt inca se mai scurge de la ciclu cred o substanta galbuie. cu ce as putea trata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

liutza (acum 14 ani)

Buna,
Ma confrunt cu o problema asemanatoare si eu.Acum o luna am mers la doctor si dupa cateva teste a spus ca e vorba tot de candidoza.Scurgeri insuportabil de urat mirositoare,crapaturi ale pielii si mancarimi,iar pe langa toate astea si partenerul meu are problema crapaturilor de piele.Mi-au fost recomandate niste antibiotice(atat pentru mine cat si pentru partener) si ovule dar care si-au facut efectul doar pentru moment.In perioada in care trebuia sa vina ciclul a reaparut aceasi problema.Nu stiu ce sa mai fac.Sunt niste mancarimi insuportabile.Aveti vreo un tratament?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

corina dea (acum 14 ani)

Liutza din cate am citit eu candidoza nu se trateaza cu antibiotice,pt ca antibioticele sunt un factor din cauza carora poate aparea candidoza.Eu asta am citit pe internet dar cred ca ar fii bine sa te informezi.Eu m-am tratat cu ovule clotrimazol si crema clotrimazol si am facut spalaturi locale cu tantum rosa.De cand am urmat tratamentul a trecut o luna si deocamdata nu am mai avut probleme.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dusea (acum 14 ani)

buna.eu sunt insarcinata in a 36-a saptamana si ma confrunt cu aceeasi problema zi de zi> mancarimi vaginale, ma scarpin si apoi ma ustura. fac spalaturi cu bicarbonat, parca trece pe o perioada si iar apar, ce sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

viorica (acum 7 ani)

Fluconazol 150mg doza unica atat tu cat si partenerul ,macmiror complex atat tu cat si partenerul puteti folosi crema timp de 7 -10 zile ,tinizol in doza unica 4 compimate odata tu si partenerul ,in timpul tratamentului fara contact sexual

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: