Enterococcus faecalis raspuns medic

Candidoza Candidoza tract urinar
Intrebare postata de Georgiana101 cu 12 ani in urma

Am facut testul Lama si mi-a iesit enterococcus faecalis pozitiv. Doctorul mi-a spus ca sa fac o antibiograma ca sa imi poata spune tipul de antibiotic potrivit dar momentan nu pot face acest test deoarece sunt in strainatate si costa foarte mult. Am inceput tratament cu cefalexin, este bun sau imi puteti recomanda alt antibiotic? Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (66)

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Pentru a fi eficiente, antibioticele trebuie prescrise de către medic doar după efectuarea antibiogramei, pentru a putea fi stabilit antibioticul de elecţie pentru respectiva afecţiune. Orice altă modalitate de administrare a antibioticelor (ex: după propria decizie) poate mai mult să dăuneze decât să amelioreze situaţia

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Candidoza.

aaa
Georgiana101 (acum 12 ani)

Cefalexinul mi-a fost prescris de un medic, doar ca mi-a spus ca ar fi mai bine daca as face o antibiograma sa poata sa imi recomande antibioticul eficient in cazul meu. Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Georgiana101 (acum 12 ani)

Aceasta infectie se transmite si la partener?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rita (acum 11 ani)

Bineinteles, ca se transmite si la partener ,,si nu numai santem purtatori este foarte pacatoasa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Enterococii sunt membri ai florei normale a omului (se întîlnesc în tractul intestinal uman şi uneori în tractul genito-urinar şi în cavitatea bucală), producând boală doar atunci când ajung în locuri în care prezenţa lor este neobişnuită. Enterococcus faecalis se poate transmite doar în mod indirect prin intermediul suporturilor materiale: obiecte contaminate, aer, apă)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Madalina (acum 11 ani)

Si contact sexual?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1515113228 (acum un an)

Am avut infectia asta pt cativa ani până am scăpat de ea, nu s-a transmis la partener. Bacteria este în vezica urinară si nu se transmite ușor la bărbați.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

BiancaC (acum un an)

Și cum ati scăpat de ea? Ca numai pot...mi a ieșit în secretia vaginala..dureri pe dreapta am de numai pot.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioan adi (acum 11 luni)

Puteți sa spuneți cum ați reușit?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria Răducanu (acum 9 luni)

Bună ziua! In luna septembrie2022 am făcut la Sp.Fundeni o operație pe cord deschis ,înlocuire valva aortica.Toate bune si frumoase doar că după 10zile de la externare au început problemele*febră,frisoane dureri abdominale,scaune apucase se dese) si tocmai in luna feb.2023 am depistat la Regina Maria după o ecografie cardul că am vegetație (endocardita)Am fost 8ndrumata de urgenta la Sp.Matei Balaș, in urma analizelor a reieșit că am bateria enterococcus faecalis .Am stat internată 42zile unde am făcut antibiotic(ampicilina,vancomicina,gentamicina si cefort)Azi 22.06.23 ma aflu la același spital cu rezultate pozitive pt această bacterie. Va rog din suflet să-mi spuneți si mie ce tratament ați urmat si va si scăpat de această bacterie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihai (acum 8 luni)

Spune.mi te rog cu ce ai reusit sa te tratezi .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihai (acum 8 luni)

Încearcă cu vaccinul STROVAC, se aduce din Germania

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cris (acum 3 luni)

Ai reușit să scăpați de bacterie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cris (acum 2 luni)

Bună! Ai reușit să scapi de ea?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
larisa (acum 12 ani)

buna....acum doua saptamani am inceput trataent pentru stafilococul auri, iar la control mi-a mai gasit 2 microbi...e. coli si enterococcus faecalis...care ete cauza aparitiei lor in vaginul meu?
va rog sa-mi raspundeti pt ca sunt foarte stresata.....multumesc mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

BiancaC (acum un an)

Cum ați reușit să scăpați de ei ca numai suport

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

E. coli si Enterococcus faecalis sunt două specii bacteriene care pot ajunge la nivelul vaginului prin migrarea lor de la nivelul ariei perirectale (aceste două bacterii se întîlnesc îndeosebi la nivelul tractului intestinal uman, dar uneori se pot întâlni şi la nivelul tractului genito-urinar).
Modurile prin care aceste două bacterii pot ajunge la nivelul vaginului este prin purtarea lenjeriei intime sau prin folosirea prosoapelor insuficient spălate, când nu sunt respectate normele elementare de igiena şi în urma preacticării raporturilor sexuale anale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

larisa (acum 12 ani)

deci voi scapa de acestea in urma tratamentului, nu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Dacă tratamentul antibiotic este prescris de un medic (care în prealabil a determinat prin efectuarea antibiogramei, antibioticele cu efect asupra acestor două specii bacteriene) există şanse foarte mari de a scăpa de această problemă.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 12 ani)

Buna ziua,

Este grav sa ai acest microb enterococcus Faecalis si sa ramai insarcinata? Afecteaza copilul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aaa aaa
Pag 1 din 4