Candida oare? raspuns medic

Candidoza
Intrebare postata de Nicoleta257 cu 12 ani in urma

Buna ziua,
Am si eu o problema : acum 2 saptamani mi-a venit menstruatia iar de atunci m-am pricopsit cu o mancarime, mi-a trecut de la sine apoi la cateva zile iar a aparut impreuna cu o scurgere branzoasa, a dvenit sacaitor, am folosit tamtum rosa si crema de galbenele insa tot nu-mi trece, banuiesc a fi candida, mi-am facut programare la doctor insa abia peste o saptamana, pana atunci ce pot lua pt a ameliora simptomele, ultima data cand am avut candida am luat gynozol de 400 si tantum rosa, oare sa iau si acum?problema e ca ziua nu prea ma deranjeaza insa seara ma apuca mancarimile, parca am si niste basicute mici si ma simt inflamata, umflata, oare asa este de la candida? Contactele le-am avut numai cu prezervativ, antibiotice nu am luat. Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

crys85 (acum 12 ani)

buna.

eu am avut candida din cauza antibioticelor, mai ales a celor administrate capsule. Deci, tantum rosa este bun, dar eu am folosit ovule intravaginale, numite CLOTRIMAZOL,undeva la 8 lei cutia, 12 ovule. Se aplica seara inainte de culcare, timp de 7 zile. Si o crema ft buna pt zona iritata( la exterior) numita LOMEXIN, este execelenta. Si pt a mai calma senzatiile suparatoare, spala-te cu apa calduta (nu fierbinte) in care adaugi o lingurita de bicarbonat. Se poate ca problema ta s afie si din cauza sapunului folosit sau a gelului de dus. In zona genitala am folosit numai SAPUN PENTRU IGIENA INTIMA si nu am mai avut nici o problema. Sapunurile obisnuite sunt ft dure pt zona intima.

Numai bine! SANATATE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nicoleta257 (acum 12 ani)

Multumesc mult de raspuns, si eu tot sapun pt igiena intima am folosit mereu.Am luat azi niste tantum rosa si gynozol, sper sa-mi treaca!
Multa sanatate si tie!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

leucoreea (scurgerea vaginala) descrisa , insotita de alte semne ca prurit (mancarimi), usturimi la mictiune poate fie expresia unei infectii genitale (vulvo vaginita) de cauza micotica , ce necesita tratament corespunzator, indicat de medicul ginecolog. trebuie respectate minime reguli de igiena intima, evitarea dusurilor intravaginale foarte dese, o alimentatie redusa in carbohidrati, fructe foarte dulci ce favorizeaza dezvoltarea candidei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: