Am suferit infarct raspuns medic

Candidoza
Intrebare postata de Andreimaria60 cu 14 ani in urma

Am suferit un infarct pentru ca sufar de anghina instabila.Insa ma simt foarte rau,inima ma doare continuu,am crize zilnic.Stau cu nitroglicerina si o aspirina pisata in permanenta langa mine si cum incepe sa ma doara inima le iau imediat pentru a preveni infarctul.Ma sperie ca nu imi cedeaza durerea de inima in primele minute de la medicamente,uneori tine mult si ma tem de un nou infarct.Cum pot impiedica un nou infarct cand fac o criza de inima acasa ? Nu pot chema ambulanta zilnic,pentru ca zilnic ma doare inima.Am si palpitatii puternice si ma sufoc.Va rog ajutati-ma sa impiedic un nou infarct acasa cand ma ia o criza de inima.Multumesc frumos.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

chik_ (acum 14 ani)

Internarea in spital pentru noi investigatii doamna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Aveti indicatie clara de coronarografie, episoadele de angina instabila sunt foarte frecvente in cazul d-voastra. In cazul unui angor pectoral mestecati aspirina si puneti NTG sublingual. Sunt necesare: Holter EKG, coronarografie pentru stabilirea diagnosticuluide certitudine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Candidoza.

mariana (acum 14 ani)

am suferit un infarct acum 5 ani si de 9 luni ma simt rau cu toate ca iau tratament as dori si eu mai multe sfaturi in legatura cu asta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Trebuie sa va examineze medicul cardiolog, daca acesta va considera va va face un test EKG de efort, in functie de rezultat va va indruma catre coronarografie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lavren (acum 14 ani)

Eu am trecut prin aceste faze :angina pectorala spontana severa,infarct miocardic vechi cu anevrism de VS 50% .hipertensiune arteriala primara stadiu II cu risc inalt.Solutii medicamentoase nu au mai fost si am ajuns la operatie.Acum nu mai am angina.Diagnosticul este triplu by pass aorto-coronarian,insuficienta cardiaca,hipertensiune arteriala.Sunt sub supraveghere medicala,am medicatie ,traiesc.Efort nu pot prea mult...cam asta se intampla cu bolile de inima.Mergeti in spitale cu echipament necesar pentru investigatii.O zi buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: