Interpretare ct?

Boli pancreatice si de ficat
Intrebare postata de Bianca cu 10 luni in urma

Ficat cu dimensiuni crescute, prezintă o leziune hipodensa, cu structura neomogenă, imprecis delimitată, localizată în seg v/iv b ci dimensiuni de aprox 60/55/70 MM de etiologie incertă ct nativ.
Minime dilatații de cai biliare intrahepatice la nivelul lobului drept. Colecist contractat fara imagini de calculi radiopaci

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 10 luni)

Buna ziua,

Aceasta interpretare CT indica un ficat marit, cu o leziune hipodensa (cu densitate mai mica decat a tesutului sanatos) de dimensiuni mari, localizata in segmentul V/IV al lobului ciudat al ficatului. Leziunea pare sa fie neomogena (cu o structura care nu este uniforma), imprecis delimitata (nu este clara granita intre zona afectata si cea sanatoasa) si are o etiologie incerta (nu se cunoaste cauza exacta a acesteia).

De asemenea, se observa o usoara dilatare a cailor biliare intrahepatice in lobiul drept si o contractie a vezicii biliare, insa nu se observa prezenta calculilor radiopati (pietre) in aceasta.

Aceste descoperiri sunt semnificative si necesita ulterior investigatii suplimentare pentru a determina cauza leziunii hepatice si a dilatarii cailor biliare, precum si urmarirea situatiei evolutive a acestora.

Va recomandam sa va programati la medic pentru interpretare CT si diagnostic corect: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ficatul-si-caile-biliare/insuficienta-hepatica-si-leziuni-ale-ficatului-semne-si-simptome_8514
sfatulmedicului.ro/Hepatite-virale/afectiunile-hepatice_6573
sfatulmedicului.ro/Ficatul-si-caile-biliare/regimul-alimentar-in-bolile-de-ficat_1564

Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: