Va rog spuneti-mi ce pote fii......

Boli genitale feminine
Intrebare postata de oana popa cu 13 ani in urma

Am avut ultima menstruatie pe 29 mai,pana pe 6 iunie,apoi pe 12 iunie a inceput din nou sangerarea,dar cu o culoare inchisa si groasa,a durat pana pe 19 iunie,durerea a ramas,mai ales in partea stanga,doare mai tare la efort sau dupa un timp de repaus iar apoi ma ridic si merg.am urmat un tratam,cu maleat ergometrina,aulin,indomet,dar durerea persista si se acutizeaza.madicul a pus diagnosticul de matroragie.marti 22 iunie merg la control.nu am facut ecografie abdom,ce credeti ca pote fii,ptr ca durerea nu dispare.mentionez ca si spatele,ma deranjeaza la fel de mult.nu am facut nici un fel de analize,doar control ginecologic manual.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

mary16 (acum 13 ani)

buna Oana! Ceva timp in urma am avut si eu cam aceleasi simptome, iar in urma unei ecografii am descoperit ca am un chist foarte mare la ovarul stang.Mergi si fa o ecografie ca sa poti sti exact ce ai.sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana popa (acum 13 ani)

buna,dar ce ai facut pana la urma cu chistul s-a operat sau nu....eu am mai avut probleme cu chisturile dar imi facea punctie,dr nedelea de la sp jud slatina,e foarte competent si comunicativ,.ce simptome aveai si cat a durat pana,ti-ai dat seama,ca e chist.ultima data acum vreo 3 ani si jum,am avut un chist care s-a spart,aveam dureri d burta cand ma intindeam p spate sau la efort,si faceam frisoane,ameteam,nu mancam eram slabita,si dupa un control nu s-a cunoscut nimic,a zis ca totul e bine,apoi mi-a facut o ecografie si....a gasit=lama de lichi in DOUGLAS,=locul asta fiind undeva in spatele uterului.acum cred ca e ceva tot de genul asta,maine merg la control si iti scriu,sa vedem ce zice ginecologul.crezi ca e chist sau sa fie altceva,durerea e doar in partea stanga,dar la inceput ma durea toata zona pelvina,acum cand ma incordez mai tare cu burtica,am dureri.si sa-ti mai zic ceva...dupa o noapte de stat in pat,dimineata cand ma trezesc,ma doare groaznic,cand cobor din pat si i-au bb-ul in brate sau ma aplec sa iau ceva de jos.apoi cand merg la toaleta si urinez pe toata durata urinarii=durere.astept cat mai multe parerei.multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mary16 (acum 13 ani)

la mine a inceput tot cu durere pelviana ,durere de spate , de picioare .greata, durere de cap,oboseala si scurgere maronie( asta mi-a dat de gandit deoarece eu nu am avut niciodata dereglari de ciclu )La eco. mi-a iesit si mie lichid in sacul Douglas si chist pe ovarul stang.Ginecologul ma cam speriat spunandu-mi ca trebuie sa ma operez de urgenta.pe moment nu am fost deacord si am urmat un tratament in urma caruia chistul s-a resorbit, s-a dovedit a fi functional .Ca tratament am luat orgametril, antibiotic si flamexin.De atunci au trcut 2 ani si 6 luni.Tot atunci mi-a aparut si noduli mamari de care din pacate nu am scapat .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: