Menstruatie

Boli genitale feminine
Intrebare postata de daniela1073 cu 13 ani in urma

Care ar putea fi cauza....sau ce sa ma sfatuiti ce pot lua pt ca sa-mi vina mensruatia??/ am 22 ani ...am ciclu menstrual neregulat....insarcinata nus...dar totusi mia intarziat deja 16 zile....care ar putea fi cauzele???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

elena (acum 13 ani)

Fetei mele de 20 de ani, i-a intarziat menstruatia 2-3 sapt si cand am fost la control, la ecografie, i-au gasit un chist pe un ovar. Medicul i-a dat un medicament pt a-i provoca menstra si dupa aceea a luat timp de 6 luni anticonceptionale Mersilon. Dupa tratament chistul disparuse. Ideea este ca trebuie sa mergi la un control ginecologic. Cauzele pot fi mai multe. Daca nu esti insarcinata, poti avea un chist, poti avea o dereglare hormonala ori poate din cauza stresului a intervenit o dereglare. Se intampla uneori ca de-a lungul vietii unei femei sa mai apara disfunctii. Aceste trebuie tratate cu seriozitate, trebuie mers la medic. Sanatate!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

firstlight (acum 13 ani)

Am avut aceeasi problema ca si tn.Numai k eu aveam intarzieri chiar si de 2 luni. MErgand la medic, au constatat ca am dereglari hormonale, care in mod sigur le simti si tu, nu numai prin intarzierea ciclului ci si prin senzatia de foame in exces (ori lipsa acesteia), nervozitate, depresie, tendinta de ingrasare sau scadere brusca in greutate.
Am luat anticonceptionale, Yasmin, binenteles k sunt prescrise individual. Poti avea si chisturi, dar care se rezolva prin tratament.
Consulta medicul, e cea mai buna solutie!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela1073 (acum 13 ani)

am rezolvat problema...intradevar ovare polochistice a fost verdictul si tratament cu yasmin;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: