Menstruatie dupa chiuretaj

Boli genitale feminine
Intrebare postata de luma cu 14 ani in urma

Stie cineva cand vine prima menstruatie dupa chiuretaj, am citit si eu ca la 30 la 45, eu azi am 45 si nimic. De 7 zile am fost la medic si mi-a zis ca nu am endometru, si sa incep sa iau orgametril dar mi-e frica ca e hormon.Oare ce sa fac? in ziua 28 am avut primul contact si mi-a ramas prezervativul in vagin, de frica nu am curaj sa facc un test de sarcina. Am luat a 2-a zi postinor , dar mor de frica,
MA PUTETI AJUTA?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (262)

Ildiko31115156 (acum 14 ani)

dupa chiuretaj iti vine ciclul menstrual la 30-40 zile,daca intirzie nu-ti face probleme ca nu e de rau,apare el in 2-3 zile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mari -elena (acum 12 ani)

am facut un chiuretaj si nu am ciclu de 1 luna si 2 sap.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

steli (acum 12 ani)

si eu sunt in aceasi situatie nici mie nu mia venit ciclu de o luna si 2 saptamani miam facut un test si mia iesit negativ.dar nu stiu dc imi intarzie atat si mie km frica..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina (acum 12 ani)

Daca dupa o perioada determinata de imp nu vine,eu banuiesc ca are fii probleme poate mai vechii si reinviate acum sau poate noi aparute dupa chiuretaj,resturi sau leziuni. Va sfatuiesc sa cereti ajutorul unui medic de specialitate,va stii exact ce sa va spuna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monica (acum 12 ani)

Buna mari-elena tin sa iti spun ca eu acum doi ani in urma am facut o intrerupere de sarcina ,a fost cel mai urat cosmar din viata mea.Dupa aprx.5 zile m-am trezit noaptea cu o durere de burta care a tinuto lant ore in sir pana cand m-am trezit la spital in perfuzi ,pierdusem foarte mult sange ,am facut hemoragie interna .Vreau sa zic ca mia zis Dr ca treb sa iti curga tot sangele ala rau din mom.cand ai facut intreruperea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreaa stamate (acum 12 ani)

si eu am facut un chiuretaj si nu mia venit ciclu asta e a 4 zi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 9 ani)

Am facut intrerupere de sarcina cu o zi in urma si am avut sangerari doar in ziua respectiva.oare e ceva neinregula???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mary321 (acum 8 ani)

daca ai avut sarcina mica. nu-ti face griji in privinta sangerarii. o sa vina ciclul luna urmatoare daca vei face sex protejat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
luma (acum 14 ani)

Stiiam si eu asta dar cat sa astept azi sunt 46 de zile. Eu ma gandeam daca e posibil sa fie o sarcina? Mor de frica ,nu am curaj sa fac un test.Abia mi-am revenit din soc si acum iar?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

In urma chiuretajului, acea mucosa subtire care inveleste uterul, adica endometrul ,a fost razuita, daca ti-a dat tratament ,inseamna ca sunt probleme cu refacerea ei. Orgametrilul este pe baza de progestogen si nu prezinta riscuri in administrarea lui. Dece nu ai incredere in medicul respectiv si crezi ca vei primi un raspuns mai competent, de pe forum ? In urma acestu-i fel de interventie, pot sa apara dereglari hormonale. Nu cred ca esti insarcinata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rozmary (acum 13 ani)

buna la toata lumea! eu am facut un chiurotaj de doua saptamini si deja nu mi sa oprit menstruatia, ba mi se opreste, ba imi porneste iar. chiar nu stiu ce se intimpla,ma poate ajuta cineva va rog frumos. va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 13 ani)

exact asa am patit si eu ca tine...oare ce va fi ?:(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura (acum 13 ani)

si mie mi s a intamplat la fel....dar nu e ciclul menstrual sunt sangerarile de dupa care tin in jur de 4 sau 5 zile,ciclul menstrual abia peste 30-40 de zile apare...:)

a. Ce fenomene pot apărea dupa chiuretaj?
• Sângerare şi pătare timp de maximum 4 săptămâni (în medie 5-7 zile).Cantitatea de sânge nu depăşeşte o sângerare menstruala obişnuită
• Crampe moderate timp de 4-5 zile
• Uşoară greaţă sau vărsături
• Tensiune în sâni
• Reacţii emoţionale-tristeţe, depresie, nelinişte
Toate aceste fenomene sunt normale şi se diminuează treptat, până la dispariţie. Dacă ele se accentuează, agravându-se, adresează-te medicului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Angela (acum 13 ani)

Buna!!!am facut chiuretaj aqm 2 zile iar eu am sangerat decat foarte putin!!!km maxim un absorbant!!! e posibil din kte am auzit k dct respectiv sa nu te fi "curatat" cum trebuie ji sa fi ramas parti din "bebe" !!! eu in acest moment ma simt excelent!!! pt cristina 17 03 2011

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 12 ani)

si eu am avut un avort acum 4 zile si an acea zi mi- a venit putin sange si a doua zi doar dimineata putin .asa si e normal .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

geanina (acum 12 ani)

buna
daca teai culcat cu iubitul tau o sa mai ai menstruatie daca e mai bine sa nu te mai culci cu elpentru ca o sa se opreasca o sa vezi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adele (acum 12 ani)

maria, poti sa imi spui unde ai facut intreruperea de sarcina?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 12 ani)

baga si uh id aly.gabyta am mare nevoie sa vb cu tn

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ral (acum 11 ani)

buna sa este cand facy un chiurotaj.pana nu ti se duke tot sangele rau nu se opreste.pe mine ma tinut in jur de o luna asta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
luma (acum 14 ani)

Citat:
In urma chiuretajului, acea mucosa subtire care inveleste uterul, adica endometrul ,a fost razuita, daca ti-a dat tratament ,inseamna ca sunt probleme cu refacerea ei. Orgametrilul este pe baza de progestogen si nu prezinta riscuri in administrarea lui. Dece nu ai incredere in medicul respectiv si crezi ca vei primi un raspuns mai competent, de pe forum ? In urma acestu-i fel de interventie, pot sa apara dereglari hormonale. Nu cred ca esti insarcinata.

Am inceput cu orgametril, mai am 3 zile de luat, mi-a dat 2x2 pe zi.Am facut si 2 reste banda si sunt negative, astea cat sunt de sigure?99.99%? Acum nu stiu de la intreruperea orgametrilului dupa cat timp trebuie sa apara menstra, medicul a zis ca daca nu vine in 2 sapt.sa-l caut, dar eu vreau sa ma duc mai repede sa ma puna la eco ca vreau sa plec in concediu.Va mutumesc de sfaturi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 14