Ginecolog la Med-As

Boli genitale feminine
Intrebare postata de Fulg-de-nea cu 14 ani in urma

Maine trebuie sa merg la un consult la Med-as langa Cismigiu pentru o ecografie transvaginala.Daca a mai fost cineva la aceasta clinica vreau sa imi spuna cum decurge un consult la ei,daca te schimbi acolo cu ceva sau nu,si ce trebuie sa fac.Sunt tare speriata.Va rog sa ma ajutati.Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Bacu Crina (acum 14 ani)

In primul rand, nu ar trebui sa fii speriata, nu ai de ce. Este vorba despre un consult ginecologic care, probabil, nu va fi diferit de altele. Nu cunosc clinica si modul in care ofera servicii, dar, in cazul ecografiei transvaginale, pacienta se va intinde pe un pat (nu pe masa ginecologica de consult), fara lenjerie intima pentru a permite medicului sa investigheze aparatul genital cu o sonda care se va introduce in vagin. Inainte de introducere, sonda va fi lubrefiata fie cu ajutorul unui gel sau cu ajutorul unui prezervativ. Astfel, nu vei avea nici un fel de durere. Recomandabil ar fi sa nu consumi multe lichide inainte de ecografie. Probabil va fi la inceput senzatia de jena fata de medicul ginecolog, dar trebuie sa-l consideri pe acesta un profesionist care te ajuta si iti ofera servicii si pentru imbunatatirea sanatatii tale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

margareta (acum 14 ani)

Multumesc Crina pentru modul frumos de expune. Si eu trebuie sa fac un consult. Ultimul l-am facut acum 18 ani, cand am nascut un baietel. Cred ca e cazul sa ma ocup si de mine, iar modul tau de expunere ma incurajeaza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura (acum 14 ani)

Buna,eu am facut ecografia transvaginala de 2 ori pana acum si a fost OK.Daca medicul introduce sonda prea adanc poti avea mici dureri,dar este suportabil si dureaza doar cateva minute.De obicei, acest examen medical este recomandat pt depistarea chisturilor ovariene.Trebuie sa lasam jena deoparte si sa avem grija de sanatatea noastra,care este atat de importanta.Aveti grija de voi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

camelia (acum 13 ani)

va rog frumos sa-mi raspundeti si mie la o intrebare!am un rezultat din urma unor analize facute si nu inteleg prea bn ce inseamna"rare epitelii,rara flora polimorfa"va rog sa-mi spuneti si mie daca e ceva de rau!multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: