Cer un sfat va rog frumos raspuns medic

Boli genitale feminine
Intrebare postata de dumitru190 cu 14 ani in urma

Am o rana pe uter ce credeti ca e mai bine cauterizarea sau conizatia?va multumesc astept raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (18)

Dr. Florian Badea MDr. Florian Badea este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Va sfatuiesc sa optati pentru electro rezectie cu ansa diatermica pentru ca permite efectuare de biopsie, cauterizarea distruge tesutul si nu permite efectuarea biopsiei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli genitale feminine.

dumitru190 (acum 14 ani)

va multumesc frumos dar e nevoie neaparat si de biopsie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen (acum 13 ani)

as vrea sa stiu daca in ploiesti se practica electro rezectia pantru ca si eu am rana pe uter si am teama sa merg la medic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chik_ (acum 14 ani)

se face prelevarea unor celule din acea "rana" pentru analizarea lor..rana e pe colul uterin?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dumitru190 (acum 14 ani)

da dar e mica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chik_ (acum 14 ani)

nu conteaza.e bine sa se faca si biopsie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 14 ani)

Am citit pe internet ca metoda de vindecare prin cauterizare nu se mai practica, este depasita.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 14 ani)

Ita articolul pe care l-am citit, dar mai sunt si altele: '''' NU CAUTERIZARII RANII DE COL UTERIN!

Articole similare:
diagnostic pacient rana col cauterizare
NU CAUTERIZARII RANII DE COL UTERIN!

Una dintre cele mai mari temeri ale unei femei atunci cand se prezinta la medic pentru un consult ginecologic, este de a nu fi diagnosticata cu rana de col uterin, ceea ce implica suspiciuni de evolutie precanceroasa.
Teama este cu atat mai mare cu cat, tratamentul pe care il recomanda cei mai multi medici in fata acestui diagnostic este cauterizarea. In tarile europene, aceasta interventie medicala nu se mai practica de aproape 6 ani.
Dincolo de limbajul specializat, rana de col uterin sau exocervicita reprezinta inflamarea colului, pe partea externa a acestuia. Din categoria cauzelor ce stau la baza acestei afectiuni se numara infectiile bacteriene, de ordin viral, iritatii mecanice sau diverse traumatisme.
Prima faza a bolii nu debuteaza deloc zgomotos: in afara de leucoree, nu exista alte simptome deranjante care sa o determine pe pacienta sa isi puna intrebari. In schimb, in momentul in care rana este asociata unei infectii, modificarea secretiei incepe sa ridice suspiciuni. In acest caz este obligatorie prezentarea pentru un consult de specialitate si efectuarea unui examen de secretie vaginala, culturi din col, culturi pe medii specifice pentru Chlamydia, mycoplasma, ureaplasma.
Daca testarea bacteriologica releva o infectie, medicul va recomanda un tratament local cu ovule sau general cu antibiotic si abia dupa vindecare se efectueaza frotiul Babes-Papanicolau.
In acest stadiu, daca rezultatul ridica suspiciuni de evolutie spre o leziune precanceroasa, pacienta va fi supusa unui examen colposcopic si unei testari ADN-HPV.
In eventualitatea in care rezultatele ultimelor teste sunt nefavorabile, se trece la metode de tratament precum ERAD (electrorezectia cu ansa diatermica) sau conizatia, in functie de caz.
In fine, de ce nu trebuie adoptata cu bratele deschise solutia cauterizarii? Zona tratata prin cauterizare se epiteliaza abia in cateva saptamani, ceea ce antreneaza riscul ca in spatele cicatricei, rana sa evolueze in continuare. Mai mult decat atat, investigatiile ulterioare gen testul PAP sau colposcopiile pot fi ingreunate.
Nota: Pentru relevanta analizelor, se recomanda ca efectuarea examenului ginecologic sa aiba loc intre cea de-a 8-a si cea de-a 18-a zi a ciclului menstrual. In plus, este interzis contactul sexual cu 72 de ore inainte.'''''' Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen (acum 13 ani)

si eu am fost diagnosticata cu rana pe col .si am mari emotii de frca .teama de medici si cite sau intimplat cu cele doua paciente de la spitalul cf din bucursti imi da fiori

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DENY 555 (acum 14 ani)

BUNA EU M-AM CONFRUNTAT CU O ASTFEL DE PROBLEMA MI S-AU FACUT TESTE SI TESTE SI ANTR-UN FINAL AM AJUNS LA CAUTERIZARE DAR NU TE SFATUI PT CA DUPA CATEVA LUNI RANA MIA REVENIT LA LOC ACEEASI PROBLEMA ASTA S-A ANTAMPLAT AN ROMANIA ACUM SANT AN FRANTA SI CU UN SIMPLU CONSULT LA MEDIC AM REZOLVAT TOT UN MEDICAMENT URUPAL 400 3ORI LA ZI SI SPALATURI VAGINALE CU UN PRODUCT PE BAZA DE LICOUR DIMINEATA SI SEARA
MEDICII DE AICI MI-AU EXPLICAT CA NU FAC NICIODATA CAUTERIZARE ORICAT DE MARE AR FI RANA E INTERZIS AICI TE PRESCRIE O GRAMADA DE MEDICAMENTE AN CAZUL MEU DOUA SI FINNI
TOT CE POT SA ATI ZIC ESTE CA NU TREBUIE SA STAI INDIFERENTA CU O ASTFEL DE RANA SI NU TE LASA CAUTERIZATA PT CA ATI VA REAPAREA DIN NOU DUPA UN TIMP SI CONSULTA MEDICI FOARTE FOARTE SPECIALISTI ALTFEL RISTI SA TE TREZESTI SI CU ALTE BOLI AN URMA CAUTERIZARII
TOT CE POT SA ATI DORESC ESTE O SANATATE SUPER BUNA SI DACA TE POT AJUTA CU CEVA ADRESA MEA E [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dana (acum 13 ani)

ma bucur ca ai gasit pe cineva care sa iti poata rezolva treaba , caci in ro ... nu prea gasesti numai sa ia banii de pe tine si noi as vrea daca vrei sa putem vb mai multe caci cam sint si eu in aceiasi situatie. id meu este caia_dana

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cami (acum 13 ani)

BUNA esti o norocoasa ca ai ajuns sa te tratezi in franta .dar cu medici din romnia ce facem .si eu am aceeasi prblema si am oroare sa merg la medic .multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MARI.. (acum 14 ani)

Sunt de acord cu tine Elena.Colul meu arata ca dupa bombardament in urama unei cauterizari .Actualul meu ginecolog a spus ca nu se mai practica aceasta metoda barbara de ceva timp in Europa .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dumitru190 (acum 14 ani)

va multumesc tuturor pt raspunsuri si cred ca o sa va urmez sfaturile desi mi-e cam frica pt ca aici la noi nu prea avem medici ginecologi buni asa ca nu imi ramane decat sa ma duc in alt oras multumesc mult si multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dumitru190 (acum 14 ani)

multmesc tuturor care mi-ati raspuns cred ca va urmez sfaturile si ma voi interesa de un ginecolog bun ca la noi in severin nu stiu ca ar fi cineva poate in alt oras multumesc si multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lili (acum 13 ani)

Am născut acum 2 ani si am rămas cu o rană pe uter,am fost la doi doctori si ambii mi-au spus să nu fac cauterizare.Dar ce să fac? Stie cineva o metodă naturistă? Vă rog să imi spuneţi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luminita (acum 13 ani)

ce tratament mai este ?
numai cauterizarea?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona (acum 11 ani)

am o rana pe col uterin ce imi recomandati sa fac am facut tratament cu ovule polyginax si nu mia trecut un tratament naturist exista pt asa ceva

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: