Bartholinita

Boli genitale feminine
Intrebare postata de anca14111983 cu 14 ani in urma

Cum se trateaza bartholinita recidivanta? Din iunie tot am probleme si am ajuns la urgenta de 3 ori.Ultima data a scos sub anestezie locala tot puroiul, dar a aparut din nou desi doctorul m-a asigurat atunci ca am scapat.E vorba de o umflatura pe labia dreapta, deocamdata nedureroasa.O am acum de vreo saptamana si o tratez cu slanina de casa pe locul umflat (am citit pe net de la cineva care s-a vindecat in felul asta) si am luat 3 zile augmentin.Imi doresc din suflet sa scap pentru totdeauna de boala asta ce ma chinuieste; mai ales ca m-am casatorit de cateva luni.
Va multumesc anticipat pentru raspuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

adina (acum 14 ani)

Buna Anca. Din pacate am avut si am parte si in aceasta perioada de Bartholinita. Asta vara, inainte de a merge la plaja, m-am epilat cu bigul si probabil m-am taiat,dar nu am observat. Intoarsa de la plaja si dorind sa fac un dus, am constatat ca mi-a aparut o umflatura pe labia dreapta. Am zis ca o sa treaca, dar nu a fost asa. Dupa cateva zile, am fost la un ginecolog care in loc sa ma calmeze, mai mult m-a speriat. Nu mi-a explicat absolut nimic ce am, doar mi-a zis ca trebuie sa ma opereze. Am ramas sa ma opereze, dar nu mi-a prescris niciun tratament cu antibiotice.Acum in pragul sarbatorilor am aceeasi problema, a recidivat in acelasi loc dar la o sapatamana dupa epilare cu big. Consider ca totul a pornit de la epilare cu lama la mine. Poate ca si tu procedezi la fel si de aceea te sfatuiesc sa nu te mai dai cu lama si nimic taios in zona genitala. Iti scriu dintr-un spital, am fost operata si acum ma tratez cu antibiotice. Sper din tot sufletul sa nu mai recidiveze. Si inca ceva, nu te mai spala cu sapun sau orice alte geluri de dus jos incearca sa faci spalari cu ceaiuri, in special de pelin. Poate ti-a fost de folos comentariul meu. Sa-mi scrii. Multa sanatate iti doresc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicol (acum 14 ani)

buna dragelor. Eu m-am operat acum o luna de un chist bartholin.Nu era inflamat dar a trebuit sa-l scot pentru ca urmez tratament pt. a ramane insarcinata si era posibil sa se inflameze pe perioada sarcinii.L-am scos cu camase cu tot,am scapat de el dar a fost groaznic.Nu vreau sa sperii pe nimeni,pote ca a fost si f mare(cit o nuca mai altoita).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

filipciuc (acum 13 ani)

se poarte stii unde ai facut operatia?
''

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flo (acum 14 ani)

va rog frumos sa ma ajutati am bartholinita labia stanga am facut 3 incizi pana acum din doi in doi ani imi apare si nu stiu cum sa fac sa nu mai apara pentru ca e foarte dureros .Ce ma sfatuiti sa fac pentru ca nu stiu de ce tot apare si nu mai suport o alta incizie .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

corina (acum 12 ani)

sunt la experienta nnnnn,de 10 ani ma chinuie aceasta barthilonita blestemata.de data asta a trebuit s-o suport 16 zile,in care nu a evoluat spectaculos(de obicei in 3-4 zile ori eram la urgenta,ori fistuliza,in chinuri groaznice,fetele stiu ce spun)nu am avut dureri,a fost suportabil,am mers,am stat pe scanun,am trait aproape normal,dupa o sapt.cand am vazut ca nu colecteaza,am luat metronidazol si doxicilin...am folosit si ihtiol o data de doua ori pe zi,si dupa 16 zile,dupa ce seara am stat in ceai de galbenele si musetel si toata noaptea am pus o foicica de varza zdrobita,in dimineata asta a fistulizat.imi doresc ca nici o femeie din lumea asta sa nu suporte acest fenomen medical,duca-se pe pustii!va doresc sanatate fetelor!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flori (acum 11 ani)

Buna .ma numesc flori .si pot sa zic ca si io am aceasi cauza .de doi ani si am ajuns la urgenta ma taiat si a curatat .si mia sus ca nu o sa mai am nimic .dar anul trecut mi a aparut din nou si n trecut de la sine .si cand mam trezit am simtit ca este din nou umflata .si este aceasi senzatiie ca acum doi ani.si ma gandesc sa fac operatie dar imi este frica .am fost la ginecolog si mia spus ca pun compresi cu gheata .dar nustiu ce sa fac .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adellla (acum 10 ani)

Fetelor buna! Am 23 de ani iar aceasta probl o am de la 9 ani , fiind internata pentru o probl de rinichi , doktorii mi au fct si un test ginecologik,aveam 16 ani, dupa 7 ani de oxacilina injectabil periodik cam 2 saptamani l interval de vreo 2 3 luni, doktora ce m a controlat a spus ca am skenita si k atunci cand simt ca a inceput sa se inflameze sa apas bine si cu putere pana iese tot apoi sa ma spal cu apa oxigenata,cand s a intamplat sa reapara,de frika durerilor,febrei si disconfortul creat de aceasta boala,mi am kuat inima n dinti si am incercat si metoda "noua" nu foarte draguta..... dar va pot spune ca de atunci nu mai am probl,cum simt ceva...iar asta se intampla poate odata pe an,in 5 min am curatat f bn lokul si gata! Daca o face ti din timp si sunte ti atente cu "floricica " voastra stiind ca aveti probl cu ea nu mai trebuie sa suferiti de durere si sa va imbolnaviti organismul cu antibiotice si antidolorifice,pentru ca vindeca ti una si imbolnaviti akta.... sper sa mai cititi si akm articolul si sa va fie de folos! Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: