Eczema pe fata

Boli de piele
Intrebare postata de danutz88 cu 11 ani in urma

Buna, de o buna perioada de vreme (de cativa ani am o eczema pe fata).Pana acum 3-4 luni am folosit Nidoflor.Am fost la medic si mi-a prescris Protopic ca sa scap de efectul Nidoflorului.
Eczema se manifesta doar pe fata, tample,obraji, frunte...mai putin pe nas.
Mai jos am pus link catre o poza gasita pe google care releva destul de bine cam ce am eu.(diferenta e ca mie nu imi sangereaza, doar crapa pielea si cade ajungand sa mi se inroseasca toata fata.)

As dori un sfat, cum sa fac sa determin cat mai repede cauza? Daca exista un tratament care ar fi acela?

Am descris pe scurt deoarece nu avea rost sa fiu prea detaliat...trebuie sa si citeasca cineva.Daca doriti mai multe detalii am sa revin cu ele.Va multumesc si as aprecia un raspuns ..

http://www.thelovevitamin.com/wp-content/uploads/2012/11/eczema-face-400x4001.jpeg

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Dr. Mirela Telipan MDr. Mirela Telipan este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Probabil ca este vorba despre dermatita seboreica, o eczema cronica cu multipli factori favorizanti; medicul dermatolog trateaza bolnavul si nu boala,caci fiecare are particularitatile sale,. de aceea trebuie sa tineti aproape de un medic care sa va lamureasca despre cazul dvs.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli de piele.

danutz88 (acum 11 ani)

Exista vreo sansa sa ma vindec complect?e chiar frustranta chestia asta si nu prea ma incanta gandul ca ar trebuii sa ma tratez o perioada lunga.deja am trait calvarul asta cativa ani.Cand ma gandesc ce ten perfect aveam altadata....off.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eliza (acum 11 ani)

ai gasit vre-o crema sa te ajute? as vrea sa aflu pt ca aceeasi problema am si eu. intra pe fb meu marinescu eliza maria

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Natalia (acum 11 ani)

Salu, aceeasi problema am si eu deja un an de zile am schimbat 2 dermatologi si nici unul nu a putup pina la capat sa ma lecueasca, nici nu shtiu ce sa fac, mi-e frica caci am si un copil mic de un an si jumate si ma tem sa nu se imbilnaveasca si el, va rog sa ma ajutati!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danutz88 (acum 11 ani)

Chestia e ca nu se ia. Atat e bine...dar nici nu se vindeca usor.Eu am mai schijmbat vreo 3 dermatologi de atunci si tot nimik. Nu stiu ce sa mai fac.... . Imi pare foarte rau sa constat ca doar medicii cu nota 5 au ramas in tara.Asta se vede , se vede clar.
Din pacate nu stiu cum va fi viitorul...chiar nu stiu.Ce stiu e ca nu pot sa ies oras cand vreau, nu pot sa merg la strand cand vreau. Nu pot sa fac multe lucruri pe care altadata le faceam cu drag pt ca ma trezesc ca sunt plin de pete pe fata.....si stau in casa. Simplu, nu?
Eu sunt inginer...daca nu stiu, nu ma bag.Unde stiu, stiu calumea si imi fac treaba in mod profesionist...Nu poti sa ii zici pacientului ca "acuma incercam sa vedem cu ce merge." Cum poti sa zici asa ceva? ...Cum?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela (acum 10 ani)

Am 3-4 ani m-am tratat la dl. profesor Nedelcu Ioan de o afectiune a unghiilor, veche de cca 10 ani;cu rabdare,am ajuns la un final fericit! Fusesem inainte si la alte cabinete,care mi-au recomandat operatia de eliminare a unghiilor din radacina; iti dai seama ce aveam de tras luni de zile,pana imi cresteau alte unghii? Il recomand pe dl profesor din tot sufletul!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela (acum 10 ani)

Am 3-4 ani m-am tratat la dl. profesor Nedelcu Ioan de o afectiune a unghiilor, veche de cca 10 ani;cu rabdare,am ajuns la un final fericit! Fusesem inainte si la alte cabinete,care mi-au recomandat operatia de eliminare a unghiilor din radacina; iti dai seama ce aveam de tras luni de zile,pana imi cresteau alte unghii? Il recomand pe dl profesor din tot sufletul!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iulia (acum 9 ani)

Şi eu am folosit o mulţime de creme pentru fata dar acolo pielea este mai expusă la temperaturi şi alţi factori externi şi e mai dificil de tratat eczema. Puteţi încerca crema Grahams Calendulis Plus pentru eczema este o crema 100% naturala, bio fără cortip***azi...nu pot spune ca m-am vindecat chiar dacă de un an de când o folosesc nu mi-a mai apărut pentru ca ştiu ca eczema nu se vindeca definitiv, dar ce sa zic, şi mie mi a recomandat-o o prietenă care o folosea la băieţelul ei de câteva luni. Cred ca merită încercata înainte sa recurgeti la cortizon

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monica (acum 9 ani)

Mie mi s-a intamplat anul trecut cand m-am trezit initial cu mancarimi pe dosul palmei, urmate de eruptii care s-au transformat in basici, mai mici si mai mari pe degete si intre de am zis ca nu e adevarat, Si asta pentru ca aparent nu exista nicio cauza. Nu folosesc substante chimice, nu am stat in praf sau alti alergeni, nu am animale in casa, n-am facut nimic ca sa patesc asa ceva.
Credeam ca va dura cel putin 1 luna ca palma mea sa-si revina, fiindca arata oribil. Insa o vizita la dermatolog s-a dovedit cu noroc. Mi-a dat sa folosesc lotiunea de protectie de la Gloves In A Boottle. Sunt foarte multumit de aceasta lotiunea, la mine a functionat cu succes. O recomand.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11530539000 (acum 5 ani)

Buna zi ieu am eczema pe nas am folosit nidoflor dermovat si multe alte creme dar nimic nu stiu ce sa mai fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: