Ce este defapt Pityrosporum?

Boli de piele
Intrebare postata de alexandra_r cu 12 ani in urma

Am o colega de camera care are aceasta bacterie sau ciuperca din cate am vazut. face un tratament dar nu stie sa imi zica mai nimic despre aceasta afectiune.Am auzit ca se poate lua de la animale? Este adevarat? Dar contagioasa este aceasta afectiune? va multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Ioana (acum 12 ani)

Da, este o ciuperca. Se afla pe pielea majoritatii oamenilor si a animalelor, dar devine o problema numai atunci cand "o ia razna" si incepe sa se reproduca incontrolabil. Nu se ia de la animale si nici de la oameni, fiind una dintre putinele ciuperci care nu sunt transmisibile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra_r (acum 12 ani)

Iti multumesc ioana foarte mult, m-a ajutat raspunsul tau sper sa mai primesc si altele. Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Mirela Telipan MDr. Mirela Telipan este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Pytirosporum ovale este ciuperca care intervine in dermatita seboreica (matreata) dar si in pitiriasis versicolor, in special la persoane cu exces de sebum , care transpira mult sau cu imunitate mai scazuta. In general nu este contagios ,dar de poate transmite in cazul in care se folosesc aceleasi prosoape, perii de par, haine in comun etc. Se trateaza prin utilizarea unor sampoane/ creme medicale antimicotice; tratamentul sistemic este rar, in cazuri extinse/ cronice si se prescrie numai de medicul dermatolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli de piele.

alexandra_r (acum 11 ani)

Va multumesc pt raspuns, colegei mele i-a aparat sub forma de iritatie pe fata, mai exact mici cosulete, ceea ce ea nu avea inainte... asta a fost si semnul de intrebare... intradevar tenul il are gras... deci mediu prielnic pt multe dintre bacterii. Eu v-am adresat aceasta intrebare pt ca ulterior m-am ales si eu cu un demodex si as fi vrut sa stiu daca are legatura una cu alta (desi stiu ca demodexul este o capusa microscopica), fac si eu tratament,dar v-am spus am crezut ca l-am luat cumva de la ea. Ati putea sa imi spuneti daca scap de demodex in doar 4 saptamani cat tine tratamentul sau exista posibilitatea sa ma lungesc cu tratamentul? sincer ma incurca si ma deranjeaza mult mai ales ca i l-am transmis si prietenului meu (in timpul in care nu stiam ce mi se intampla... pt ca am inceput cam in aceeasi perioada si un tratament cu anticonceptionale si am crezut ca datorita lor am o eruptie, eu mai ac***a probleme cu acneea din cauza dereglarilor hormonale si si ovarelor polichistice). Va multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra_r (acum 11 ani)

Va multumesc pt raspuns. La colega mea pytirosporum a aparut ca o iritatie pe fata sub forma de cosulete, ceea ce ea nu avea inainte, intradevar tenul ei e gras si e exact mediul prielnic pt tot felul de bacterii, ciuperci si asa mai departe. Eu v-am adresat aceasta intrebare pt ca cam la vreo saptamana dupa ce i-au aparut ei problemele pe fata si incepuse deja si tratamentul m-am ales si eu cu un demodex si vroiam sa stiu daca are vreo legatura una cu alta, am crezut initial ca de la ea am luat aceasta "capuse microscopica". Eu am stat vreo 2 zile cu eruptia respectiva pe fata ( care era foarte urata in zona obrajilor si pe gat cateva cosuri care de altfel sunt nefiresti cel putin la mine si in plus aveam o mancarime apasatoare) dupa care am fost la dermatolog , urmez un tratament si as vrea sa stiu daca ma pot lungi cu acest demodex mai mult de 4 saptamani cat ma tine tratamentul si cand trebuie sa merg la control. Toata treaba este ca ma incurca si ma deranjeaza cu atat mai mult cu cat i-am transmis problema si prietenului meu. Ar fi trebuit sa iau si ceva pe cale orala? eu nu am decat o emulsie preparata in farmacie si skinoren gel. Va multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: