Paquetas numar f.mare... raspuns medic

Boli ale sangelui
Intrebare postata de nicole_liv cu 10 ani in urma

Buna ziua...
am o rugaminte daca mi-ar putea raspunde doamna doctor sau cineva care stie despre ce este vorba...
in urma cu doua luni sotul meu a fost diagnosticat cu tuberculoza pulmonara,la primele analize acuza nr de plaquetas 680...acum dupa doua luni un nr destul de elevat 929...sa fie oare din cauza tratamentului pt tuberculoza?
mentionez ca restul analizelor iau iesit f.bine spun medici de aici din Spania.
altceva care mi se pare destul de suspect in momentul cand iau depistat tuberculoza avea doar plamanul stag afectat...acum dupa doua luni de tratament acuza sechele si pe plamanul drept...oare sa nu fie tuberculoza sa aiba altceva?
poate nu inteleg eu dar de cand este cu tratament el a slabit in doua luni vreo 4 kg,nu mi se pare normal um barbat care in 2011 cantarea 70 kg...in momentul de fata este cu 60kg...pur si simplu el mananca dar nu are nici un apetit...medicii stiu sa spuna ca e normal,ca e boala,ca analizele sunt bune.
va rog din suflet dati-mi un raspuns
in acest moment in fiecare zi ii dau cate o aspirina...credeti ca ii face bine ,scade nivelul plaquetelor?
ajutati-ma cu un raspuns daca se poate
multumesc
o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Trombocitele ( plachetele) cresc in cadrul inflamatiilor, infectiilor, in distrugeri tisulare ( de ex pancreatita, infarct miocardic, etc), in tumori, etc.
Scaderea in greutate apare de regula la bolnavii de tuberculoza.
Este bine sa cereti ( caci aveti dreptul) informatiile necesare de la medicul curant, in ceea ce priveste starea lui de sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli ale sangelui.

nicole_liv (acum 10 ani)

buna seara,
va multumesc pt.raspuns .
astept acum sa i se faca o tomografie computerizada si un examen la hematologie(spun ca e o punctie in piept)...
sunt atat de nelinistita pina nu i le va face pt ca nu stiu ce i se poate intampla...
el scade in greutate pe zi ce trece...imi spune ca mananca pt ca trebuie...dar nu are apetit deloc.
va multumesc
o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: