Medicatie raspuns medic

Parkinson
Intrebare postata de 7donaleo cu 12 ani in urma

Ar fi posibil ca din cauza medicatiei de parkinson sa-mi apara ca efect secundar pete maronii pe maini si pe fata,iau isicom si mirapexim .As vrea sa stiu cum scap de ele,Am 55 de ani, multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna seara,

din cate stiu, isicom poate da reactii adverse cutantate, dar acestea sunt mai degraba de tip eruptie sau eritem facial. ne-ati putea scrie de cat timp v-au aparut aceste pete, daca au aparut toate odata, ce dimensiuni au, daca in timp s-au modificat la culoare sau daca au disparut din ele, daca sunt pruriginoase si daca le puteti corela cu inceputul tratamentului pentru boala Parkinson.

pentru mai multe detalii despre cele doua medicamente si despre reactiile adverse ale acestora, puteti accesa cele doua linkuri:
//sfatulmedicului.ro/medicamente/isicom-comprimate_9724
//sfatulmedicului.ro/medicamente/mirapexin-tablete_11658

va urez o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Parkinson.

7donaleo (acum 12 ani)

buna seara domnule dr Cristian,Petele de care am vorbit au aparut la un inteval de cativa ani dupa ce am inceput tratammentul,si seamana foarte mult cu petele ce se cheama ''crizantemele mortii(vai ce sinistru) de aceasta am zis ca am 55 de ani.As vrea un tratament cu ceva alifii daca se poate.noapte buna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

7donaleo (acum 12 ani)

scuze am uitat sa zic ca am 55 de ani dar parkinsonul pe carre-l am de 11 ani mi--a pus in spate inca 20 de ani.deci fizic sunt de 75.cu regret

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

Cred ca mai bine ati merge la un dermatolog!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Cted ca va referiti la petele de keratoza senila care apar cu varsta mai devreme sau mai tarziu. Nu se poate face nimic impotriva lir. Nu au lsgatura cu Parkinsonul. In alta ordine de idei, din cate stiu in anumite situatii Parkinsonul se poate opera. Merita sa va ibteresati, mai ales ca sunteti asa tanar.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

7donaleo (acum 12 ani)

va multumesc pt interes fata de situatia mea,Am citit multe despre boala parkinson si concluzia la care am ajuns eu este ;daca organismul s-ar putea relaxa in mod natural ar disparea toate simtomele si noi am fi vindecati,medicamentele ne amortesc doar agitatia si ne adauga si alte necazuri ,operatia de stimulare este ingrozitoare ca procedura cu efect limitat max 5 lunni dupa care te alegi doar cu 2 gauri in cap ,un dispozitiv in trup si reiei lupta cruda de unde ai ramas Asta am inteles eu,Eu inca''''''''functionez'''''''' si poate daca intereseaza pe cineva o sa scriu ce program mi-am facut

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

dupa cum ne-a scris si Iuli, fara mai multe informatii, mai ales ac***a in vedere ca au aparut la interval de cativa ani dupa debutul tratamentului, petele acelea par a fi pete de ''keratoza senila'', si nu inseamna decat ca apar spre exemplu odata cu varsta sau cu expunerea exagerata la soare, dar si ca nu prea aveti ce sa le faceti. (totusi fara un consult dermatologic, este doar o presupunere)
cat despre boala Parkinson, puteti sa scrieti cu incredere aici deoarece chiar daca nu raspunde intotdeauna multa lume, acest site este vazut de foarte multi oameni care sunt in aceeasi situatie cu dumneavoastra iar experientele prin care treceti dumneavoastra pot fi de ajutor.

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: