Este boala Parkison?

Parkinson Reactia extrapiramidala
Intrebare postata de Alice7 cu 12 ani in urma

Buna ziua.
Soacra mea de 70 de ani arede cativa ani un tremor la mana stanga atunci cand incearca sa tina ceva in mana ( o cana de ceai sau polonicul de supa) de ceva vreme si a hotarat sa mearga la neurolog.Acesta i-a prescris un mediicament anti-Parkinsonien ( Madopar) in doze progresive. Numai ca, de cand a inceput tratamentul (aprox 2 luni) starea dansei se deterioreaza rapid. I se umfla picioarele, ii tremura si mai rau mana, si cealalta mana, nu mai reuseste sa se exprime, misca din gura necontrolat, are vedenii, aude muste zumzaind...., are stari de voma, nu ai are gust...
A revenit la medic spunandu-i toate acestea si a fost sfatuita sa descreasca doza de madopar si sa introduca alt medicament, romparkin, la fel in doze progresive.
Intrebarea mea este: sigur diagnosticul a fost pus corect? Sa mearga la o consumtatie la alt medic?? Unde anume???S mai continuie sa ia aceste medicamente care au imbatranit-o intr-o luna mai mult decat in 70 de ani?
Va multumesc mult pt raspunsuri. Astept cu nerabdare on indrumare catre un adevarat specialist( sau clinica).
Sanatate tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

Puteti incerca un consult la un alt specialist.
Boala parkinson nu se manifesta doar prin tremor, are si alte simptome, ca de exemplu incetinire in miscari (lentoare) si intepenire (rigiditatea muschilor), cu dificulatti la mers, cu instabilitate posturala, caderi, si alte manifestari pe care specialistul trebuie sa le stie. Acuma depinde si de stadiul de evolutie.
Pe de alta parte tremorul, ca sa fie caracteristic bolii Parkinson, trebuie sa aiba anumite caracteristici. De obicei apare in repaus (cand tine mana relaxata in poala), si nu in timpul mentinerii unei posturi (ca de ex atunci cand tine ceva in mana).
Ar putea sa nu fie vb de parkinson, ci pur si simplu de un tremor senil. Uneori e greu de stabilit diagn de bola parkinson si atunci se face ceea ce se numeste proba terapeutica: se prescrie trartament cu LEVODOPA (Madopar sau alt preparat) si daca simptomele se amelioreaza aTtunci se confirma diagnosticul, de eceea v-a dat acest tratament. Dar evident ca ea a facut reactii adverse si nu l-a tolerat.
Romparkinul se da de obicei in formele tremorigene de boala parkinson pentru ameliorarea tremorului... de multe ori asociat cu levodopa. este o incercare buna de tratament.
Pe de alta parte, daca e vorba de un tremor senil, nu prea exista optiuni terapeutice, adica nu avem cu ce sa-l tratam.
Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Hua (acum 11 ani)

Huaa ma team vazut la tv!:@

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: