Hashimoto, in combinatie cu alte autoimune?

Boala hashimoto
Intrebare postata de Razvan-CJ cu 2 ani in urma

Buna ziua,

Sotia mea a primit recent primele confirmari ca i s-a dezvoltat boala Hashimoto. Are 35 de ani, si de mai multi ani avea episoade de oboseala, pentru sustinerea sarcinii a fost nevoie de supliment hormonal, a fost de mult timp foarte sensibila la frig si a avut si o serie de alergii atipice acum circa 12 ani.
A avut si episoade ocazionale de scadere a tensiunii arteriale.

Urmeaza si RMN, consult hematologic si neurologic (pentru durerile la picioare). In acest moment, tiroida ei inca functioneaza, dar nu mai e la capacitate normala.

Ati mai trecut careva prin aceasta etapa, nu chiar incipienta, la o varsta apropiata de a ei ? La ce sa ne asteptam ? Temerile ei majore sunt legate de posibile pierderi de memorie, de concentrare deficitara, crestere in greutate si stilul de viata in cazul durerilor cronice la picioare...
Sau poate un medic, care sa fi intalnit mai multe cazuri.

Tin sa va precizez ca, pe fondul concediilor, controalele de mai sus le va face in prima parte a lunii septembrie, asa ca nu avem acum rezultatele cu pricina.

Deocamdata i s-au recomandat Maltofer si Procor (pt fier, respectiv zinc si seleniu).

Va multumesc anticipat pentru orice raspuns,
Razvan

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Utilizator21632992943 (acum 2 ani)

Buna,

Am trecut si eu prin asa ceva si m-a ajutat regimul fara gluten (pe langa medicamentele prescrise de medic).
La 45 de ani, aratam ca o epava. Eram mai tot timpul obosita, mersul era pentru mine un calvar (ma depaseau toate babutele), nu mai zic de urcatul scarilor.... Ma ingrasasem, tegumentele erau galbene, pleoapele imi erau umflate, pungi sub ochi, imi era tot timpul foame si somn si, nu in ultimul ran, se instalase si o depresie si lipsa de chef de viata. Am renuntat la servici, pentru ca nu mai faceam fizic si psihic fata. Si toate le puneam pe seama varstei si a mostenirii genetice...
La 46 de ani am decis totusi sa merg la doctori. Dupa multe analize si vizite pe la cabinete medicale de diverse specialitati, s-a dovetit ca sufeream de Tiroidita Hashimoto, o boala autoimuna. Tiroida mea aproape ca nu mai exista, iar analizele evidentiau un hormon tiroidian aproape de 0 si prezenta anticorpilor impotriva peroxidazei tiroidiene (anticorpi anti-TPO), o enzima care se gaseste in mod normal in glanda tiroida, la limitele de sus. Mi s-a prescris Euthirox de 125 microg.
Am inceput sa i-au Euthirox. Dar simultan, am demarat si un regim alimentar fara gluten.
Am tinut acest regim cam un an, timp in care analizele mele au ajuns la normal (inca iau Euthirox…) – TSH bun, FT4 bun, AntiTPO bun. Primele 2 sunt bune cu siguranta datorita eutiroxului. Dar imbunatatirea AntiTPO o pun pe seama dietei fara gluten.
Multa sanatate sotiei dvs si sa auzim numai de bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: