Avortul si sarcina

Avortul
Intrebare postata de adrianabc cu 13 ani in urma

Am 29 de ani si sase avotruri... ultimul avort l-am facut acum sase ani. am dobindit binentels si o rana pe uter plus o abundenta scurgere, verzui galbuie cu miros intepator ... de care mia fost rusine sa ma duc la medic sa ma tratez. timp de patru ani am folosit doar prezervativul, sing mea metoda de contraceptie, fara sa iau anticonceptionale...de doi ani sunt intr-o relatie stabila. ultima mentruatie am avut-o pe 1 aprilie 2010 am toate simptomle unei sarcini mai putin greata... mi se pare ca momentan timpul este prea scurt sa ma pot duce la un ecograf....ce sanse am sa nu am o sarcina extrauterina? , ce sanse mai am sa duc o sarcina pana la capat, si sa nasc un copil sanatos?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Iuli (acum 13 ani)

Ce inseamna "toate simptomele de sarcina"? Cum poti face diferenta intre o sarcina si un sindrom premenstrual mai ales daca nu ai greturi? Intarzierea nu e asa mare. Fa-ti un test de sarcina. In alta ordine de idei, presupunand ca ai fi gravida, ti-as recomanda sa iti tratezi urgent infectia vaginala daca nu vrei sa ai alte probleme. Si daca nu esti gravida tot iti recomand sa o tratezi. Sa nu crezi ca esti unica femeie care are astfel de probleme iar ginecologul in mod sigur a mai vazut mii de cazuri ca tine.
Sansele unei sarcini extrauterine nu cred ca sunt mai mari la tine.
Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Timp de patru ani, ai putut dormi linistita ? Ar fi bine sa mergi neaparat la un control. Referitor strict la intrebarea ta.........depinde daca trompele nu au fost afectate de infectia care ,sigur o ai.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chik_ (acum 13 ani)

Ai 29 de ani si sase avorturi???Ai scurgeri de 4 ani??Tu vorbesti serios ??Uite,parerea mea de student la medicina(un neica nimeni) daca tu mai ramai insarcinata o sa fie un adevarat miracol!Un simplu avort iti pooate provoca dezastru dar sase??Infectiile netratate la timp duc la sterilitate.Deci mergi si rezolvati in primul rand problemele de sanatate,ca esti foarte bolnava(doamne fereste de ceva grav)apoi roaga-te pentru acel miracol in viata ta care se numeste copil!Daca nu, poti apela la adoptie dar mergi urgent la medic pentru ca esti BOLNAVA de prea multa vreme.Simptomele acelea pot fi ale unei boli iar daca e sarcina acest copil nu va fi foarte sanatos.Mergi urgent la medic femeie!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ary (acum 13 ani)

sfatul meu este sa nu te descurajezi fati un test de sarcina si daca este pozitiv mergi la medic si spunei toate problemele fara nici o jena daca ai infectie trebuie sa o tratezi astfel poate dauna copilul numai un medic iti poate da un raspuns mai clar

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ryusei (acum 13 ani)

buna. eu am 31 de ani si am facut pana acum 5 avorturi ultimul in urma cu 7 ani. dupa ultimul avort nu am mai ramas gravida am fost la doctor fel si fel de controale mi sa spus ca nu am sanse prea mari sa raman gravida am uitat sa precizez ca si eu am o scurgere dar nu stiu daca este ormal sau nu si plus de asta eu am grupa sanguina RH NEGATIV nu am stiut cat este de rau acest lucru dar lam aflat acum un an cand am ramas gravida iar si miam dorit mult acest copil.. acum am un baiat perfect sanatos dar eu nu mai pot face alt copil asta este diacosticul medicilor..asa ca te sfatuiesc sa ti tratezi agea scurgere si daca esti gravida multa sanatate si tie si copilului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana (acum 13 ani)

va multumesc din suflet pt sfaturi. sunt insarcinata in opt saptamani ,mam prezentat la medic si deocamdata mia zis sa las asa cu scurgerea pt ca nu o mai pot trata deocamdata. orice pastila luata dauneaza copilului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

O sarcina usoara si un copilas sanatos, iti doresc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ryusei (acum 13 ani)

iti doresc un bebe sanatos. si multa bafta la nastere

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nickoleta (acum 13 ani)

As avea o intrebare l-a tine dupa atatea avorturi copilul a iesit sanatos?
Ma bucur ca l-ai pastrat. M-as bucura daca este sanatos.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1495621107 (acum 6 ani)

Eu ma chinui sa fac copii da voi cu cite 5, 6 avorturi :(
Cu 5 ani in urma am avut un avort spontan, am crezut ca imi pierd mintile, acum se suspecta o sarcina extrauterina, mi separe ca imi fuge pamintul de sub picioare si ca imi cade cerul in cap!!! Ma apuca dracii cind aud de avort!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: