Avortul medicamentos

Avortul
Intrebare postata de daya cu 12 ani in urma

Unde se poate face avort medicamentos?pana la ce varsta de sarcina?cat este de sigur?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (47)

popescuroxana77 (acum 11 ani)

buna,
eu am facut un avort medicamentos la clinica marie stopes. am avut de ales intre chirurgical si medicamentos si am ales asa. a fost in regula. iei pastilele la clinica, mifegyne se cheama, apoi acasa, dupa 2 zile mai iei o pastila.....ziua aia mi-a fost putin rau, cam ca la un ciclu mai abundent, dar dupa 2 sapt am fost la control si acum sunt ok.
este prima oara cand patesc asa ceva, si slava domnului ca am fost in clinica asta..m-au sunat asistentele acasa, sa vada dc sunt ok, m au intrebat cum ma simt...
multe grija la ei. sincer, recomand/ preturi f ok si din cate am inteles clinica e cu mama in anglia...deci f ok

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bianca (acum 10 ani)

si cat au costat pastilele le gasesti si in farmacie??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

popescuroxana77 (acum 11 ani)

clinca marie stopes din bucuresti, f ok eu acolo am fost. doctori super, asustente care au grija de tine
pana in 7 saptamani cam asa
este f sigur

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miha (acum 11 ani)

cate comprimate de mifegyne ai luat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alynutza86 (acum 11 ani)

se iau 3 comprimate o data de mifegyne, sub supravegherea medicului, iar aortul se declanseaza cam in 5 ore. cutia are chiar 3 cp si costa 270lei in farmacii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alynutza86 (acum 11 ani)

Buna!
trec printr-o situatie similara (avort). si ma gandeam tot la varianta de pastile.as vrea sa stiu mai exact cat costa.si cam cat timp dupa nu ai voie contact sexual? (nu as vrea ca prietenul meu sa afle de avort, daca este posbil)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vararu nicoleta (acum 11 ani)

sunt insarcinata in 5 saptanini si nu am facut niciun avort pina acum si vreau sa fac avort cu medicamente

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 10 ani)

Buna. Am facut avort medicamentos tot la aceasta clinica, la doua zile mi-a venit menstruatia a durat doua saptamani am mers la control si totul era in regula.Dupa inca doua saptamani de pauza mi- a venit din nou si zece zile am continuu ciclu . aveti idee cand se va regla ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IoanaDm (acum 9 ani)

Buna, fetelor. Din pacate a trebuit sa recurg si eu la avort, insa mi-a fost teama sa fac unul medicamentos. Dupa ce am consultat mai multi doctori, am ales sa merg la spitalul Gynecoland, dat fiind si fapul ca sunt specializati pe probleme ginecologice. Nu am avut incredere in metodele medicamentoase, de altfel majoritatea mi-au recomandat chiuretajul aspirativ sau clasic pentru ca rezultatul este mult mai sigur. Pentru probleme de acest gen, va recomand cu incredere sa mergeti la ei, medicii sunt profesionisti si puteti avea incredere in serviciile medicale, Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana (acum 8 ani)

Buna fetelor! Am facut un avort medicamentos pe 25 septembrie la clinica Marie Stopes in Bucuresti! Inainte sa ma decic asupra tipului de avort, am consultat si eu ce presupune metoda medicamentoasa pe toate forumurile.Am gasit pareri pro si contra.Sunt ft multumita ca am ales acest tip de avort.Pt clinica si personal am doar cuvinte de lauda: ft amabile doamnele, se intereseaza ft mult de starea pacientului, ft promte, explica in detalii fiecare procedura.Am fost miercuri la clinica si am luat imediat dupa consultatie si stabilirea varstei sarcinii o pastila, urmand ca vineri dimineata sa iau alte 4.Am avut vineri dureri asemanatoare menstruatiei, dar dupa administrarea de nurofen forte acestea au incetat( nicidecum dureri ingrozitoare cum citisem pe alte forumuri) Am sangerat ca la o menstruatie normala 6-7 zile, am revenit la clinica a doua zi dupa administrarea pastilelor pt un consult si la 2 sapt dupa intrerupere pt consultatia finala.Totul a decurs normal si fara nicio reactie adversa.Parerea mea este ca pt psihic e mult mai ok tipul asta de avort.Mi am facut ft multe griji si idei, dar acum privind in urma imi dau seama ca totul a fost ft simplu si nu trebuia sa mi fac niciogrija.Totul m a costat 550 ron plus consultul final de 50 de ron.Recomand cu incredere aceasta procedura cat si aceasta clinica!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anca (acum 8 ani)

in a cata saptamana erai?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Monica (acum 8 ani)

Diagnostic : sarcina oprită din evoluție , varsta 7 sapt si 5 zile ...deci am ales avortul medicamentos la sfatul medicului bineînțeles , mare greșeala am facut ... Durerile sunt de nedescris .. Medicii spun ca durerile durează intre 2 ore si 2 ore jumătate , ei bine nu, durerile durează intre 7 si 10 ore , timp in care esti leguma , pana a doua zi nu poți merge de durere ....daca nu ai pe cineva lângă tine sa te ajute , sa te ducă pe brațe la wc , sa ti aduca sticla cu apa calda ,etc , e grav , esti ca un animal in agonie ... Nu acceptați acest avort facut acasa cu doar cateva sfaturi de la medic ca totul va fi ok , exclus , este cea mai groaznica experiența prin cate poate trece o femeie ... Poate e altfel la o clinica , daca esti internat pe toată durata acestui avort , care durează 3 zile de la prima pastila administrata chiar in cabinetul doctorul meu ginecolog si care la 5 ore iti provoacă primele dureri de neimaginat , acelea trec mai repede cei drept daca administrezi vreo doua analgezice puternice ..a doua noapte o alta criza , durează mai mult , apoi la cateva ore trebuie sa introduci cele 4 pastile in vagin după care la o jumătate de ora începe calvarul vieții tale ... Pana a doua zi esti doar un animal in agonie ... Asta e tot ce pot spune eu , acum , la o zi după acest nefericit eveniment ... Inca stau in casa , inca am dureri , de menstruație acum , dar trauma ..... Nu am cuvinte ..dragii mei doctori , va rog, nu mai mințiți femeile ca vor avea doar niște crampe similare celor din perioada menstruației , Spune-ți adevarul .. Doamnelor ve ti avea dureri similare unei operații făcute pe viu fara anestezie ... Acum decizia va aparține ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iurasch Maria (acum un an)

Asa este. Si eu am avut aceleasi dureri. De la prima pastila nu, dar de la urmatoarele 2 in 20 min deja nu mai puteam, frisoare, greata, aveam temperatura scazuta 35,4, tremuram de nu stiam ce i cu mine. Am luat dupa cum mi a spus medicul 2 pastile de paracetamol iar apoi un nurofen express forte si intr o jumatate de ora mi au trecut durerile, imi pare rau ca nu le am luat de la inceput odata cu pastilele de misoprostol ca sa nu mai trec prin acele durwri. Dupa o ora deja a inceput sa elimin sange

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 8 ani)

pai si ce medici fac cu mifegyne tratament ca eu am gasit cu 750 lei

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniela (acum 8 ani)

Buna! Am facut si eu un avort medicamentos recent la clinica Marie Stopes din Bucuresti. Desi mi-am facut foarte multe griji, fiind prima oara in aceasta situatie, totul a decurs normal si fara probleme. M-am informat mult inainte de a ma decide asupra acestui tip de avort si pot spune ca a fost o decizie buna.La primul consult mi s-a facut o ecografie de depistare a sarcinii insa sarcina era prea mica si a trebuit sa revin peste cateva zile. Dupa cea de-a doua ecografie am luat o pastila de Mifegyne in clinica , urmand ca peste doua zile sa iau acasa 4 pastile de Arthrotec care se dizolva in gura pana la miezul de diclofenac care trebuie dat afara. Am avut dureri suportabile, nu mai mari decat la o menstruatie obisnuita. Mi-a fost recomandat sa iau un antialgic (ketonal sau nurofen forte) cu 5-10 minute inainte de administrarea pastilelor, iar acesta si-a facut efectul , iar in 10 minute durerile au inceput sa se diminueze pana au disparut de tot. Experienta nu a fost una traumatizanta , a fost asemenea unei menstruatii mai abundente cu mai multe cheaguri mari. Dupa 2 zile am mers la ecografie si totul era in regula. Sarcina avea varsta de 5 saptamani calculata de la prima zi a ultimei mentruatii si mai putin de 4 saptamani de la conceptie. Costul a fost de 550 ron si 50 ron ultima consultatie care se face dupa 2 saptamani. Personalul clinicii are un comportament foarte profesionist, respectuos si orientat catre pacient. Parerea mea este ca acest tip de inrerupere de sarcina este mult mai confortabil decat cel clasic , chirurgical si poate fi comparat cu o contraceptie intarziata (desi nu ar trebui niciodata folosit asa). Mi-am impartasit experienta pentru ca si eu am cautat foarte multe pareri si as fi vrut sa gasesc mai mult decat exista deja ca sa fiu mai linistita. Desi este o metoda usoara de a indrepta o hiba in contraceptie, cred ca este foarte grav cand ajungi in situatia asta din moment ce exista atatea metode de contraceptie din care poti alege pentru a evita.Eu una sunt sigura ca voi avea mult mai multa grija si voi folosi cu rigurozitate metodele contraceptive potrivite.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 8 ani)

In constanta gasesc unde pot face o altfel de procedura medicamentoasa?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mirela (acum 8 ani)

Am facut avort medicamentos acum 2 saptamani si totul a decurs normal.. la ecografie mi s-a spus ca am 8 saptamani de la conceptie si 10 de la ultimul ciclu deci sarcina era cat de cat maricica! Am mers la un doctor foarte bun , doctor turc, are cabinetul in Bucuresti, calea victoriei nr. 142 , tot pachetul costa 250 de lei iar pachetul include : prima ecografie, pastilele, control dupa avort si daca doresti iti poate prescrie si anticonceptionale! Toate astea cu numai 250 de lei.. este un doctor suuuper de treaba, iti explica pas cu pas ce se va intampla cu corpul tau , iti descrie fiecare simptoma , il poti suna ori de cate ori doresti, deci, merita toate laudele! Cand am fost la cabinet mi s-a dat o pastila iar la 24 de ora inca doua sa le iau acasa.. dupa ce am luat acele doua pastile a inceput o sangerare un pic mai abundenta decat la menstruatie, dureri ca la o menstruatie normala, nu e ingrozitor deloc :)) iar la 6 ore dupa administrarea pastilelor , sarcina a disparut! Am respectat intocmai ce mi s-a spus la consult si totul a decurs normal.. la o saptamana dupa ce am facut avortul am mers din nou la control si mi s-a spus ca sunt ok.. acum astept sa fiu chemata sa mi se dea anticonceptionale.. merg cu drag la acest medic! Chiar merita toate laudele mele.. pentru doritoare , va las numarul de telefon, sa va faceti programari :0727 235 233 vi-l recomand cu incredere!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oana (acum 8 ani)

Mirela pe siteul doctorului scrie ca este 500 ron pachetul. De unde 250 totul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iulia (acum 8 ani)

Pretul e de 250 lei eco+medicamente+recontrol

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Claudia (acum 8 ani)

Si eu am facut un avort medicamentos la acest doctor extraordinar initial am vrut un avort prin aspiratie cu anestezie superficiala la clinica marie stopes dar.....acolo doamna doctor (nu îi stiu numele)nici nu avea chef de mine cu multa scarba si fete fete mi_ a facut o ecografie de depistare a sarcini iar cand i_ am spus ca am o cezariana mi_ a raspuns sec ca ea nu se baga si sa ma duc unde am nascut am platit eco si am plecat sa nu mai spun ca am stat 20 de minute la receptie sa ii spun doamnei de acolo ca am o programare in fine ..........uitandu_ma pe mai multe site am gasit acest anunt al doctorului Josef Kopp un doctor extraordinar am facut o programare tot in aceiasi zi. Cei drept nu prea credeam ca o sa mearga si o sa scap asa usor citisem femei care au ajuns la spital din cauza acestor pastile ...altele spunand ca au avut dureri foarte mari dar am sperat ca o sa fie bine ....am ajuns acolo la cabinetul domnului doctor mi sa facut din nou eco am discutat despre toate riscurile si tot ce se poate intampla eu ac***a si uterul retoversat si cezariana cam greu am zis sa incerc si metoda asta am luat la cabinet o pastiluta iar a doua zi 2 pastilute sub limba deja imi era groaza de ce va urma dupa aceste 2 pastile spre surprinderea mea totul a decurs normal fara nici un fel de durere mentionez ca aveam 6 saptamani de sarcina nu vreau sa fac reclama doar am spus cum a decurs la mine depinde de fiecare organism in parte

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3