SEMNE DE AUTISM? raspuns medic

Autism
Intrebare postata de Monicutza80 cu 13 ani in urma

Am un baietel de 3 ani care pare a fi un baietel normal, spun pare pt ca l-am inscris la gradinita si dupa 3 zile educatoarea mi-a atras atentia ca baietelul meu este "putin in urma" fata de ceilalati copii. El a vorbit la 2 ani si 5 luni si pronunta destul de bine, problema este ca repeta tot ce aude, foloseste mult persoana a doua si a treia, nu spune niciodata eu, sau al meu. Daca il intreb cum il cheama ? raspunde " te cheama Tudor" sau daca doreste ceva spune " Vrei apa? vrei si tu lapte?. Insist sa spuna corect " vreau apa, vreau lapte, repeta si el si se corecteaza insa mai uita... probabil mai avem de lucru.Nu stie sa rapunda daca il intrebi ceva simplu: Ce faci? iti place jucaria? Nu foloseste niciodata "DA", daca ii place ceva spune " Mai vrei?" Daca nu ii place mancarea sau nu mai doreste ceva il foloseste pe NU. Face progrese in fiecare zi, are o memorie ff buna, stie multe cantece si poezii, spune povesti, insa teama mea este ca totul este o repetitie si se bazeaza pe memoria lui ff buna. Ma sperie faptul ca nu stie sau nu poate sa-mi spuna daca ii place ceva, sau sa raspunda la o intrebare simpla. El saluta dimineata copiii,uneori si oamenii de pe strada chiar te intreaba "ce faci?" insa el nu stie sa raspunda la aceasta intrebare. Cere sa citim o anumita poveste, cere de mancare,cere sa ne jucam. CREDETI CA PROBLEMELE DE COMUNICARE SUNT SEMNE DE AUTISM? In parc vrea sa se joace cu copiii insa cand acestia il intreaba ceva iar el raspunde cu aceeasi intrebare, ei incep sa-l ocoleasca. Ce trebuie sa fac? Cum as putea sa-l invat sa comunice si nu doar sa repete??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (28)

anonim_167794 M este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua,
Din prezentarea dumneavoastra inteleg ca baietelul are o intarziere in dezvoltarea limbajului dar si probleme de utilizare a acestuia, de comunicare. Trebuie sa mergeti cu baietelul la un medic specialist psihiatrie pediatrica pt evaluarea simptomatologiei si stabilirea diagnosticului. Pentru corectarea problemelor de comunicare puteti apela la un terapeut ABA din orasul sau judetul in care locuiti, care va lucra cu copilul si va va invata cum sa il ajutati si dumneavoastra.Sunt de parere ca ar trebui sa inceapa terapia cat mai repede si este important sa il evalueze si un medic specialist psihiatrie pediatrica.

Va doresc multa sanatate!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Autism.

Monicutza80 (acum 13 ani)

Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Andra Patulea MPsih. Andra Patulea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Autismul comporta o multitudine de simptome, iar pentru un diagnostic cert este necesara o evaluare amanuntita. Din ceea ce relatati dvs, manifestarile si comportamentul copilului ridica semnale de alarma si acesta poate fii susceptibil de autism, insa se impune efectuarea testelor screening de identificare a autismului. Programul terapeutic pentru copilul dvs va fi personalizat si va tine seama de nevoile acestuia. De asemenea, si dvs, parintii, veti beneficia de consiliere de specialitate pentru a sti cum sa abordati situatia. Diagnosticarea si tratarea din timp poate ajuta copilul sa atinga potentialul sau maxim. In acest sens, va invit la Cabinetul Psihologic pentru o sedinta de evaluare si interventie terapeutica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela 71 (acum 13 ani)

e foarte dureros pentru un parinte sa aiba un copil cu autism ;MA lupt cu boala baiatului meu de 21 ani.EU Nu am viata personala sociala il am pe EL pe DAN .Este dependent de mine dar nici un sacrificiu nu mi se pare mare pentru el il iubesc enorm;;;; as dori sa discut cu parinti in aceiasi situatie ca mine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anamaria (acum 13 ani)

baietelul meu are 2 ani si 5 luni si nu vorbeste doar mama tata ,pa,aia.ia.si sunt cam ingrijorata,dar este nascut pematur la 7 luni .poate este doar intarziat.cand era mai mic de 3 luni a fost diagnosticat retard motor usor am fost si la bucuresti dar mi sa spus ca e normal si ca esrte mai in urma.va rog as dori un sfat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lidia71 (acum 13 ani)

Draga Mirela, sunt si eu in aceeasi situatie ca si tine.Copilul meu are aproape 19 ani si chinul prin care trec in fiecare zi cu el e greu de descris in cuvinte.Nu a mers la scoala pentru ca este hiperkinetic si nu au vrut sa il primeasca.E greu sa porti o asemenea povara si sa nu primesti nici un fel de sprijin. Marea mea grija e sa nu cedez psihic. Cine s-ar mai ingriji atunci de el? Se pare ca singura noastra speranta ramane doar bunul Dumnezeu. Doar el ne mai poate ajuta, ca din partea autoritatilor, nici o speranta... Poate doar sa ne aruncam in cap de la balcon, atunci ne-ar baga cineva in seama si pe noi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marius (acum 12 ani)

Autismul...
Am 23 de ani si nu am mult timp de cand am auzit de acest termen care pare sa ma descrie aproape perfect.
Am fost la o scoala normala, un liceu normal si cand sa incep facultatea am renuntat.(de ce?-...nelinistea interioara).Am inceput sa deschid putin ,,ochii" si mi-am dat seama ca nu eram ceea ce credeam ca eram. De multe ori mi s-a dat de inteles ca sunt un pic,,inapoiat" si multi nu ma cred ca in unele situatii pot rezolva niste probleme mai bine decat ei;ma fac sa cred ca e o simpla intamplare. Multi cred ca nu aud si e dureros ce aud chiar si de la membrii familiei.Multi se comporta cu mine ca si cum as fi un copil.Stiu, e mai bine pentru unii daca persoanele ca mine nu ar fi existat...Mama imi spune ca eu percep realitatea diferit si ca mi se pare atunci cand cineva vorbeste rau sau rade de mine.Multi cand ma vad pe strada rad zgomotos.Am fost in Italia la tatal meu si am vrut sa muncesc sa strang si eu un ban: dar de unde ca am am dat de niste profitori care erau in stare sa ia si hainele de pe mine si sa le c***aa.Am incercat in alte locuri sa ma angajez : cam toti ma luau in ras. Mi-au trecut prin cap ganduri de suicid si totusi ma gandesc ca si eu as merita o sansa la viata. Calculatorul, lipsa de conversatie mai deschisa cu parintii , fanteziile si lenea m-au cufundat in starea aceasta.
De aceea sfatuiesc parintii care au copii care par sa nu auda sau par sa nu gandeasca normal sa-i duca de mici sa faca sport :inot, fotbal, orice...numai sa nu spuneti ca el nu poate .Sa-i acordati incredere sa se simta capabil de a face ceva si sa fie ocupat cu ceva, daca nu, se inchide in sine poate sa aiba tot felul de ganduri. Viata pentru mine nu stiu ce mai inseamna, poate intradevar am nevoie de un pic de ajutor, vreau totusi sa ma schimb, cred ca se poate dar nu stiu de unde si cu ce sa incep.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lelia Camelia Ulmeanu (acum 12 ani)

Buna Marius,

Inteleg de la tine ca , atunci cand tu cresteai, cel mai important lucru de care aveai nevoie si nu l-ai primit a fost suportul de incurajare si increderea din partea celor care erau in preajma ta, un lucru dealtfel, foarte important pentru noi toti .
Conform principiilor adleriene cele 4 nevoi fundamentale: sentimentul de apartenenta, sentimentul de a fi capabil, faptul ca ceea ce faci conteaza si curajul sa incepi, atunci cand sunt implinite, devin pietre de capatai ale starii de bine. Interactiunea ii ajuta pe copii , viitorii adulti, sa stie ca nu sunt singuri, ca ceilalti le impartasesc ingrijorarile si ca sunt acolo pentru ei.Faptul ca se simt capabili ii ajuta sa se simta in siguranta si sa controleze ceea ce pot face pentru sine si pentru ceilalti.
Stiind ca ei conteaza inseamna ca ei fac o diferenta prin prezenta lor, ca grupul, familia, comunitatea valorizeaza contributia lor.Curajul este esential pentru a construi rezilienta necesara pentru a face fata provocarilor vremurilor in care traim. Cei patru C ii ajuta pe adulti in situatiile de criza.
Dezvoltarea abilitatilor si implinirea nevoilor fundamentale atat de importante pentru viata unei persoane, nu pot fi lasate la voia intamplarii, ele trebuie cultivate si sustinute prin: comunicare, responsabilitate, buna judecata, auto-disciplina.
Tu spui ca vrei sa te schimbi, ca vrei un pic de ajutor, mai crezi ca se poate dar nu stii de unde sa incepi.
Un prim pas l-ai facut Marius!, ne-ai vorbit despre tine.Faptul ca ai indraznit sa ne vorbesti despre temerile tale, ne arata ca esti curajos, din experienta ta de viata ai aflat ce poti face pentru ai incuraja pe altii!! Te-ai gandit la acest lucru vreodata!?
Atunci cand mergi la spital, in urma interviului pe care il ai cu doctorul la care te-ai prezentat, iti recomanda un set de analize de sange.
Rezultatul acelor analize de sange il ajuta pe medic, sa-ti identifice durerea, boala.
In urma unui diagnostic bine pus, va sti ce fel de tratament sa-ti recomande pentru a -ti ameliora / vindeca durerea.
Ei bine, atunci cand mergi la Psiholog /Psihoterapeut, este acelasi lucru. In urma unui interviu clinic, se va aplica o baterie de teste.
In urma rezultatelor se va lucra pe minusurile clientului. Daca mergi la Psiholog/Psihoterapeut nu inseamna ca esti nebun .Interventiile de ordin psihologic presupun stabilirea unei relatii de asistenta si instruirea clientului pentru dezvoltarea abilitatilor vitale.Daca doresti asistenta terapeutica, poti intra pe site ul www.copsi.ro la rubrica psiholgi/psihoterapeuti acreditati cu drept de libera practica. Citeste despre formele de terapie care exista la noi in tara, vezi ce crezi tu ca rezoneaza cu tine si poti alege!

Multa INCREDERE in tine Marius, si mult CURAJ!!!

Lelia Camelia Ulmeanu.
Psiholog/Psihoterapeut

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

romina (acum 12 ani)

am un baietel de 3 ani si 5 luni cu autism si facem terapie aba de 7 luni si nu am avut nici un rezultat pozitiv pana ce nu a mers la gradinita.intre copii invata ce nu a invatat in 7 luni de terapie aba

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

melba2009 (acum 11 ani)

Monicutza, stiu ca au trecut doi ani si sper ca baietelul tau este ok. Cand am citit postarea am ramas socata de asemanarile cu baietelul meu care are acum 3 ani si manifestarile sunt identice pana la folosirea acelorasi cuvinte in raspunsuri. Am motive de ingrijorare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Roxana (acum 8 ani)

Buna !ce s-a intamplat cu baietelul tau melba?este ok?te rog sa ne raspunzi sunt fff ingrijorata copilul meu are aceleasi manifestari si raspunsuri. Tu ce ai facut ?ati fost la specialist face-ti terapie?este ok acum?multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 11 ani)

Asta se numeste ecolalie... Este o caracteristica a copilului autist pe langa multe altele.observati daca flutura din maini sau daca are obsesii pt anumite lucruri, gauri, clante, umbre, zgomot etc.copilul meu are tulburare de spectru autist dar inca nu vorbeste.are 2 ani si 7 luni.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adi (acum 11 ani)

asa am patit si eu cu baiatul meu si am mers la psihiatru si mi-a dat cerebrolisin si sia revenit dar acuma avem probleme de concentrare la scoala .A zis invatatoarea ca e destept dar nu e atent acuma folosim neuro-optimizer astept sa vad reactiile pastilei . dute la neuro-psihiatru si ii faci eeg si vezi ce zice.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adi (acum 11 ani)

se numeste tulburari pe baza emotionala si comportamentala(aspenger)o forma de autism mai usoara .SE TRATEAZA..... APROPO EU AM SCHIMBAT GRADINITA ATUNCI LA 3 ANI CA DOAMNELE CUM EL REPETA ZICEA CA LE INGINA COPILUL DAR A FOST BINE ACUM ARE 8 ANI SI E LA SCOALA NORMALA .Ttrebuie sa mergi ca altfel nu-si revine doar cu ajutorul vostru........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gashgfa (acum 10 ani)

dfghjkl

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florin (acum 10 ani)

Autismul nu se vindeca cu sltimbanci si nici cu calmante. Tratamentul pentru autism apartine medicinei holistice si nu celei alopate. Vindecarea poate surveni in 3 luni cel mai devreme si 18 luni cel mai tarziu. Semne vizibile de ameliorare se pot observa inca din prima luna. Totul este ca parintii sa reuseasca sa iasa din tiparul tratamentelor ineficiente aparate cu mare inversunare de cei care la aplica. Asadar, autismul nu este o boala ci este un simptom al altei boli. Inlaturand cauza va disparea simptomul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aura (acum 10 ani)

buna romina! am si eu o fetita de trei ani si patru luni nu prea vb si are momente cand nu interactioneaza cu noi a inceput sa fie foaret nervoasa si are un tic bate din palme cand ii place ceva ,am citit cate ceva despre autism si mi-e teama ca ar avea. unde ma pot duce pt mai multe investigati? tu unde ai mers?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 10 ani)

buna Aura si eu sunt intr-o situatie asemanatoare cu a ta. dar cel mai bn ar fi sa mergi la un Logoped prima data si el o sa iti spuna daca e nevoie de medic specialist,. eu asta fac acuma cu baietelul meu .. la fel are 3ani si 5 luni si are un comportament mai aparte vorbeste mai putin face gesturi aplauda dac i zici ceva repeta dupa mine daca il pun ... aaa in anumite cazuri nu tot timpul are cef de mine... si la fel am programare la logoped, psiholog si in final la un medic specialist in autism,.. dupa ce merg la eii o sa iti scriu ce am descoperit eu,.. sper sa fie totul bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

loredana (acum 10 ani)

Buna, ma numesc Lore am un baietel de 4 ani si el prezinta acelesi sintome exact ca a baietelului doamnei Monicutza80 care a postat in urma cu 3 ani este exact la fel. As vrea sa stiu daca baiatu si-a revenit si daca a fost autism?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Asoc.Spontania (acum 10 ani)

Buna ziua,

Va sfatuiesc sa mergeti la un doctor psihiatru sau un psiholog pentru a face o evaluare copilului. Ce a prezentat doamna Monicutza80 par a fi elemente din spectru autist. In cazul in care va fi nevoie de o interventie psihologica, progresele unui copil cu astfel de probleme sunt mai mari cu cat se intervine mai din timp.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2