Apendicectomia - operatia de apendicita

Apendicita
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma

Ma intereseaza daca stie cineva cat de mult conteaza daca la o operatie de apendicita s-au facut doua anestezii una partiala si una totala? Este posibil ca aceasta sa fie cauza durerilor postoperatorii? Si daca da cine ar trebui sa fie considerat raspunzator in acest caz?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (46)

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

verisoara mea a fost operata de apendicita. Problema este ca o doare foarte tare iar medicii nu ne permit sa o tinem sub observatie. Intrebarea mea este daca asemenea dureri post operatorii sunt normale?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

Fiica mea de 12 ani a fost operata de apendicita acuta gangrenoasa,peritonita acuta.Dupa operatie medicul mi-a spus ca va mai trebui operata odata peste 6 luni cu divertictul meckel.Este necesara aceasta operatie?Ce complicatii pot sa apara daca nu se opereaza?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

Care este riscul daca fumez dupa operatia de apendicita?

va rog daca puteti sa-mi spune-ti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 11 ani)

Niciunu'' ;) Si eu am fost operat acum doua saptamani tot de apendicita acuta si am fumat dupa 3 zile si nu am avut nici o problema

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

Acum 6 ani in urma la varsta de 16 ani am fost operat de apendicita cu anestezie in coloana vertebrala. Am avut dureri la momentul respectiv de coloana si de cap, o perioada de tranzitie de aprox 4 luni in care m am simtit f rau ameteli, amorteli totale, lesin fara sa mi pierd luciditatea. Mi am revenit. Nu stiu cum se face ca am avut dureri de a lungul timpului la nivelul inelului/osului unde mi s a introdus acul la anestezie si am si acum aceste dureri in acel loc daca palpez/masez zona (osul coloanei-cu aproximatie al 3 lea de jos in sus, nu am cunostinte medicale). Lucrurile stau mai rau decat atat, in urma cu 2 ani durerile din acea zona au inceput sa "coboare" undeva in zona anusului insotite cu dureri intestinale crampe/diaree/flatulenta stare de disconfort general/abdominal,dureri in zona inimii/pieptului. Am mers la doctori dar situatia nu s a imbunatatit semnificativ. Am inteles ca anestezia in colana vertebrala nu este tocmai sanatoasa. Ce sfat imi dati? voi suferi toata viata sau imi va "grabi vindecarea"?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

M-am operat acum 2 saptamani si am inceput sa am dureri in zona operatiei iar zona aceea este tare si un pic umflata...ma cam ingrijoreaza...imi este teama ca am facut o infectie. Ce sa fac???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

deci m-am operat anul asta pe 17 februarie ...Cand m-am operat eram la menstra si mi s-a facut anestezie totala... durata menstrei a mers incontinuare pana knd sthiam k o sa se termine. dar acum in martie menstra mi-a intariat ..poate fi datorita anesteziei ? sunt curioasa ! ar trebui sa fac un control ..ce spunezi ? astept raspuns ..multumesc !:*

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

Am dureri abdominale ( crampe), diaree, stare de oboseala si senzatia de pierdere a energiei, iar ieri am avut o durere de spate insuportabila, dar nu am greturi,ameteli sau pierderea apetitului alimentar. Aceste simptome au aparut pe 5.04.2008 pe la 22 si inca le mai am........ maine am sa consult un doctor....poate fi vorba despre o apendicita??? Va rog sa raspundetzi cu stima CUCA Bogdan ( Dr. Tr. Severin ).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

m-am operat vineri 4 04 08 ma simt bine...dar uneori mai am ameteli si dureri ....eu nu am avut aceleasi simptome p care le-ati enumerat mai sus ci doar ma durea toata partea abdominala si nmai profund partea dreapta...si imi amortzea piciorul drept rau....aveam friguri ...atata tot....acum ma simt cat se poate dde bn:X....dar aqm am acea nelamurire sunt 5 zile de la operatie ce as avea voie sa mananc???..ast raspunsul...multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

am fost operata pe 01.04.2008 vreau sa stiu cand am voie sa fac baie dupa cat timp? astept raspuns va multumesc...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

de 2 zile am dureri suportabile..in partea dreapta jos..:|..shi cate odata greturi..atata tot..sunt f confuza..:(..ce ar putea fi?..astept un raspuns..:***

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena19198904 (acum 15 ani)

nu conteaza deloc ca au fost 2 anestezii, asta e din cauza ca prima nu a prins cum trebuie, din diverse cauze care tin de pacient sau de substanta injectata, sau poate ca operatia s-a prelungit si a fost nevoie de prelungirea anesteziei. dar nu conteaza in evolutia ulterioara a pacientului. iar durerile locale postop n-au nici-o legatura cu anestezia, poate durerile de cap, ok, greturi, varsaturi, dar atit. poti avea dureri si 2 saptamini dupa operatie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

mam operat de apendicita si va rog sa imi spuneti ce am voie sa mananc dupa 5-6zile de la operatie si in urmatoarea perioada? va multumesc si asteppt raspuns cat mai repede.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bogdan246 (acum 15 ani)

Buna , am fost si eu operata de apendicita dar nu am mai auzit asa ceva , nu au voie sa-ti faca doua anestezii deodata , asa ca medicul anestezist este raspunzator

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

M`am operat de apendicita acum 21 de zile..As vrea sa stiu daca pot consuma alcool fara a suferi ceva..astept raspuns..Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am si eu o intrebare m-am operta de apendicita acuta retrocecala si am dureri la locul inciziei si vreau sa stiu daca e normal sa am aa dureri ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Am si eu o mica intrebare.....ma doare intre coaste...si am ceva foarte mic de 1-2 cm in zona parului pubian....are legatura cu apendicita?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana454122144 (acum 15 ani)

bagati id meu de essss sau lasati si voi id vostruuu PLS >ca am si yo niste problemeee >voicila_florin

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am si eu o intrebare m-am operat de apendicita acuta cu peritonita localizata si as vrea sa stiu daca este normal ca dupa 14 zile de la operatie sa mai curga un lichid asa din interior pe langa copca de jos si inca nu mi-au fost scoase firele

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Aurel:
22 Ianuarie 2009
am si eu o intrebare m-am operat de apendicita acuta cu peritonita localizata si as vrea sa stiu daca este normal ca dupa 14 zile de la operatie sa mai curga un lichid asa din interior pe langa copca de jos si inca nu mi-au fost scoase firele

e posibil sa se fi infectat, dute sa`ti scoata firele si o sa`ti spuna medicii mai exact. lichidul e probabil puroi.e una din cele mai frecvente complicatii postoperatorii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3