Intepaturi in tot corpul, ameteala si discomfort in piept? raspuns medic

Ameteala
Intrebare postata de Utilizator11700574481 cu 5 luni in urma

Buna ziua! De cateva zile simt intepături unele mai puternice ca altele aleatoriu in corp, in partea stanga cat si in partea dreapta ,de durata scurta cateva secunde pana la un minut, unele mai puternice radiaza in tot corpul, spre exemplu aseara am simtit o intepatura la nivelul bratului stang in partea mijlocie a acestuia care a creat un impuls cumva in tot corpul, de asemenea am si stari de ameteala, pierdere in concentrare, respiratie cumva grea, un usor discomfort in piept si uneori palpitatii, am facut analize hemoleucograma, calciu, magneziu, colesterol si toate astea au iesit ok mai putin neutrofilele care au iesit putin sub si monocitele putin mai mult. Tin sa mentionez faptul ca nu fumez, merg la sala periodic si am o alimentatie zic eu buna fapt pentru care colesterolul si glicemia au o valoare optima, iar alcool consum rar si in cantitati mici. Poate fi si pe fond nervos, cauzat de stres? Sau sa fie o problema mai grava?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului (acum 5 luni)

Buna ziua!

Intepaturile, ametelile, pierderea de concentrare, respiratia grea si discomfortul in piept pe care le descrieti pot avea mai multe cauze. Unii factori care pot contribui la aceste simptome includ:

1. Stres: Stresul cronic si anxietatea pot provoca simptome fizice precum intepaturi in corp, respiratie grea si disconfort in piept.

2. Tulburari de anxietate: Tulburarile de anxietate, precum tulburarea de panica sau tulburarea de anxietate generalizata, pot cauza simptome similare celor pe care le-ati descris.

3. Probleme cardiovasculare: Unele afectiuni cardiace pot provoca senzatii de intepaturi, discomfort in piept si palpitatii. Este posibil ca aceste simptome sa fie exacerbate de anxietate.

4. Probleme respiratorii: Afectiunile respiratorii, precum astmul sau pneumotoraxul, pot cauza dificultati respiratorii si discomfort in piept.

5. Cauze musculo-scheletice: Uneori, problemele musculare sau scheletice, cum ar fi herniile de disc sau problemele de postura, pot provoca intepaturi in corp.

Deoarece simptomele dumneavoastra persista, este important sa va consultati cu un medic pentru o evaluare adecvata. Medicul va putea efectua un examen fizic, va poate recomanda teste suplimentare si va va ajuta sa determinati cauza exacta a simptomelor dumneavoastra. Nu ezitati sa discutati cu medicul si despre stresul pe care-l resimtiti in viata de zi cu zi, deoarece ar putea juca un rol important in simptomele dumneavoastra.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ametelile-si-vertijul/ameteala-si-pierderi-de-echilibrui-tot-ce-trebuie-stiut-despre-vertij_17604

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Clinica Hope MClinica Hope este un medic autorizat SFM (acum 2 luni)

Din descrierea simptomelor tale, pare să fie o combinație de senzații fizice și manifestări emoționale, care ar putea fi legate de stres sau anxietate. Cu toate acestea, este important să consulți un medic pentru o evaluare completă și pentru a exclude alte posibile cauze medicale. Un medic te poate ghida în direcția corectă și poate recomanda investigații suplimentare sau tratament, dacă este necesar.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: