Tuse seaca raspuns medic

Alergii
Intrebare postata de iordacheady cu 12 ani in urma

Buna ziua! Sotul meu in varsta de 34 ani are o tuse seaca de vreo 2 luni. Tuseste doar ziua, in momentul cand intra in casa mai tuseste vreo jumatate de ora dupa care se calmeaza. Mentionez ca noaptea nu tuseste deloc. Alte simptome nu are, nu/l doare in gat, nu febra, doar tuse seaca. Pateste asa de 3 ani, anii trecuti tusea a inceput prin noiembrie si a scapat de ea prin aprilie. Care ar fi diagnosticul? I/am dat aerius vreo 7 zile si/i trecuse. La doua zile a inceut iar, acum ii dau aerius cu eurespal pastile. Ce sfaturi imi dati?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Tusea seaca poate apare in : deviatie de sept, ca o reactie alergica la fan,la polen,la produsele cosmetice(parfumuri, deodorante), la frig,la vant,la puf (ar trebui sa va adresati unui medic alergolog, pentru teste alergologice), iritatie produsa de acid intr-un reflux gastroesofagian (ar fi de adresat unui medic gastroenterolog ce poate indica o endoscopie digestiva superioara )

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Alergii.

Lucian (acum 11 ani)

Am exact aceeasi problema. De cand ma trezesc incep sa tusesc si o tin asa toata ziua. Noaptea nu tusesc deloc. Am observat ca si ziua, daca ma intind nu mai tusesc. Ai gasit cauza, eventual soultia, pt problema sotului?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

petrica (acum 10 ani)

aceiasi problema si eu de cand ma trezesc si pana ma intind in pat mentionez ca am leucocitele mici 3000

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

petrica (acum 10 ani)

aceiasi problema si eu de cand ma trezesc si pana ma intind in pat mentionez ca am leucocitele mici 3000

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11530716923 (acum un an)

Ai gasit raspuns? Am aceeasi problema

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena teodoru (acum 8 ani)

Aceeași problemă o am si eu, , tușesc până fac pe mine. Am ajuns să port tampoane, sunt intr-o situație destul de jenantă atunci când trebuie să ies din casă. Iau sirop pentru tuse seacă de trei zile dar, nicio ameliorare. Ce ma sfătuiți? Nu sunt in țară până în septembrie si aici nu am asigurare medicală.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adda (acum un an)

Buna ziua,

Vreuna din persoanele cu probleme ati rezolvat-o cumva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Corina Gabriela (acum 11 luni)

Și eu am aceeași problema de 4 ani, am fost și am făcut raza la plămâni și nu am nimic. Tușesc doar ziua, nu și noaptea, dacă mă întind în pat mă lasă, iar dimineața când mă trezesc nu tușesc deloc cam o ora după tușesc toată ziua

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Add (acum 4 luni)

Aveti tuse seaca sau productiva? Ati facut ci CT sau endoscopie? Mai aveti si alte simptome?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: