Plamani raspuns medic

Alergii
Intrebare postata de Sabina1180750 cu 12 ani in urma

Am fost la control acum 2 ani, la un doctor pneumolg si dupa ce iam spus ce simptome am (criza de sufocare si cateodata siuerat mai ales cand fac curat in casa), doctorul mia prescris symbicort turbuhaler. Inrebarea este daca nu exiata si alt tip de tratament care sa ma scuteasca de acest praf pe care il inhalez de fiecare data cand am o criza .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Dr. Cranta Ali MDr. Cranta Ali este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Va recomand si un consult alergologic pentru a evalua eventuala alergie la praf.
Simptomele descrise de dvs apar in astmul bronsic. Este necesar ca periodic sa evaluati evolutia bolii si raspunsul la tratament. Actualmente, Symbicortul este cel mai recomandat, dar mai sunt si alte medicamente pentru tratamentul acestei afectiuni. Este necesar sa discutati cu medicul pneumolog curant acest aspect.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Alergii.

cosmin (acum 10 ani)

Buna seara,am o intrebare D-na Doctor:Fumam destul de mult,acum fumez da nu asa mult,as vrea sa fac cumva sa pot curata plamani,adica sa nu mai fie asa afumati,nustiu,ma puteti ajuta va rog ? multumesc frumos !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cranta Ali MDr. Cranta Ali este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Cel mai bine ar fi sa renunti definitiv la fumat. Nu este usor dar cu multa vointa se poate. Daca esti din Bucuresti, adreseaza-te cabinetului antifumat din cadrul Institutului de pneumologie Marius Nasta. Daca nu, citeste pe internet. Este o pagina speciala plus multe artcole cu sfaturi. Pentru a curata plamani, ca sa ma exprim ca dvs, consumati 2 litri de lichide pe zi, apa plata si ceaiuri expectorante, care sa ajute eliminarea impuritatilor. Se gasesc la plafar.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cosmin (acum 10 ani)

Nu sunt din Bucuresti,sunt din Bacau,Va multumesc frumos !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cranta Ali MDr. Cranta Ali este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Consultati un pneumolog in Bacau, va va consulta astfel incat sa renuntati la fumat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: