Nu mai pot cu alergia asta

Alergii
Intrebare postata de selinuta20 cu 13 ani in urma

Buna ziua de vreo 7 ani sufar de alergie la praf la pamant frunze copaci plante etc.. imi curge nasul si stranut pana imi curg lacrimile si ma si mananca ochi acum un an am luat reactine un medicament din italia dar dupa ce l-am folosit 2 luni in fiecare zi organismul sa obisnuit cu el si nu mai avea nici un efect nu mai stiu ce sa iau imi puteti da un sfat vreun medicament ceva naturist care poate sa ma scape de suferinta e o suferinta pentru mine luna mai iunie si iulie si dupa aceea septembrie.astept raspunsuri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

raluca (acum 13 ani)

Mergi la un alergolog, el te poate ajuta cel mai bine printr-un simplu test - examinarea nasului. Poti folosi de la farmacie Nilfan, Claritin, dar astea te vor ajuta pentru o scurta perioada, daca vrei sa scapi de alergie, cel mai bine mergi la medicul alergolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mikmok (acum 13 ani)

Pentru a scapa de alergie iti poti face un ceai de urzici, amestecat cu trei lingurite de bitter suedez. Se consuma cate trei-patru cesti pe zi. Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

colnago (acum 13 ani)

Incepe un tratament naturist cu bautura bioactiva Tahitian Noni, acesta e recomandat la diferite tipuri de alergii, regleaza sistemul imunitar, nu are contraindicatii. Iti doresc sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maya (acum 13 ani)

Buna Selinita,

Inteleg foarte bine tot ce expui mai sus pentru ca si eu am trecut prin aceleasi probleme;
In natursite nu mai cred, pentru ca am incercat tot ce am auzit: tincturi, ceaiuri, inhalatii, nu mai stiu ce extracte din ceapa; Rezultat: 0

In cele din urma am mers la spital (acum vreo 7 ani - nu erau clinici particulare ca acum) la sectia de Alergologie-Imunologie si, cu ceva atentii in buzunarul asistentei si a doctoritei, am intrat in gratiile acestora. Mi s-au facut teste de tot felul si apoi mi s-a prescris tratament: pe vremea aceea (si poate inca mai e valabil) vaccinare primavara si toamna (de 2 ori pe saptamana) cu Bronhodin.
Initial am urat ideea, deoarece am fobie de ace; vaccinul este dureros nu neaparat in momentul aplicarii, cat dupa cateva sedinte de vaccinare (se face in brat), cand zona de vaccinare devine tot mai sensibila la atingere.
Am asociat vaccinarea cu Claritine (ce-i drept mi-a creat oarecare dependenta) insa rezultatele au fost mai bune decat as fi sperat.
Eu, care aveai mereu impresia ca am plans 5 zile incontinuu, cu ochii si nasul mereu rosii si inflamati, aratam acum a om.
Am facut tratamentul timp de 3 ani, insa de atunci si pana in momentul de fata, mai am probleme cu alergiile doar cand racesc (nu se manifesta ca o raceala obisnuita..ci revin ochii care curg, scurgerile apoase in nas - insa toate acestea le rezolv..tot cu 2-3 zile Claritin).
Pentru mine a functionat, inca din primul an de vaccinare si recomand oricui, pentru stiu foarte bine ce inseamna o viata de "alergic".

Merita sa incerci!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cornel (acum 13 ani)

Clinica Medical Service - Bacau poate fi modalitatea de rezolvare. in urma cu 5 ani am fost diagnosticat acolo (alergie, rinita alergica - teste facute cu oameni cumsecade si buni profesionisti). Tratament cu Aerius, la mine a dat rezultate, acum folosesc doar in perioadele grele(polen in atmosfera, praf, etc.)In rest o igiena perfecta a nasului (Nazomer Forte cu Echinaceea, Sterimar, dar repet acum doar cand e necesar). Mai am probleme cu mirosul, pe care nu l-am recapatat niciodata 100%(disparuse total).Pentru tinerea sub control a vegetatiilor (adenoide parca se numesc) rezultate foarte bune la mine au fost cu Rynocort Aqua.
Pentru cei care vor citi - sanatate si respiratie usoara - dar si o intrebare: este cineva alergic la alcool? Nu ca ar fi o problema fara de care nu se poate trai dar intre timp am dezvoltat si o atare alergie :chiar la consumarea unei cantitati mici de alcool(sunt multe ocazii "cuminti" de genul aniversari, reuniuni etc.)apare tipul clasic de alergie in maxim 25 min. de la ingerare.
Respect tuturor si sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

george-italia (acum 13 ani)

Ciao,
i.ti inteleg suferinta,dar singura metoda impotriva alergiei este un tratament adecvat facut pe toata perioada in care se manifesta factorii agresivi(polen,puf).Reactinul nu face mari minuni(,este la vinzare libera in Italia),se poate folosi pt.perioade cind factorii alergenici nu sint puternici.Sint si produse naturale tipo: extract de coacaz negru dar la mine nu a avut mare efect.Eu fac tratament medicamentos in fiecare an.Dute la un medic alergolog sa i-ti dea un tratament,apoi in toamna fa-ti testul la alergie,ca anul viitor sa nu suferi din nou,pt ca alergia nu se poate vindeca(chiar daca unii se supun la metoda lunga si dureroasa de imunizare prin vaccin,,,cu rezultate incerte.Curaj

saluti,,George

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anusca (acum 11 ani)

sufar si eu de aproximativ 20 de ani de rinita alergica,am incercat multe tratamente pentru alergie, dar cel mai bine si-a facut efectul u medicament din Israel numit Alergeel, sant pastile si spray, dar aici in Romania nu le-am gasit, acum iau ca tratament in lunile mai,iunie si iulie paracetamol sinus si clemastin cate doua pstile pe zi si chiar ma simt destul de bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iulia Diana (acum 7 ani)

Si eu am alergie la praf, polen, par de animale si nu numai, insa de ceva timp am gasit un nou remediu natural de la Hay Max. Imi place foarte mult pentru ca este sub forma de crema si trebuie doar sa ma dau cu ea la nas si in jurul ochilor ca sa nu mai lacrimez. L-am gasit pe site-ul: https://www.longeviv.ro/hay-max

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: