Alergie raspuns medic

Alergii
Intrebare postata de oprisandreea cu 14 ani in urma

Am o fetita de un an si 8 luni. De ceva timp incoace se umple de blande cu aspect de piscatura de tantar si o mananca ingrozitor, in special noaptea. Am facut tratament cu Aerius, hidrocortizon ungent si mixtura mentolata. Degeaba, in loc sa i se retraga apar tot mai multe. I-am tinut si regim alimentar dar tot acelasi rezultat. Ce sa fac, unde sa ma duc cu ea sau ce tratament sa ii fac.
Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Adelina39110105 (acum 14 ani)

Daca e vorba de o alergie trebuie neaparat consultat un medic alergolog, daca e doar o sensibilitate a pielii un dermatolog!
Eu am avut probleme cu fetita mea care are o piele alba, foarte "sensibila". Ii apareau bubulite ca niste cosuri mici, mai ales in perioada calda cand transpira foarte mult. Singurul tratament care a dat roade a fost igiena stricta si aplicatii locale cu Pasta Petrini. (Denumirea comerciala-Lanozinc)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oprisandreea (acum 14 ani)

Multumesc frumos Adelina. Am fost la dermatolog si mi-a dat tratamentul pe care l-am scris mai sus. Dar tot nu are efect. La alergolog mi s-a spus ca nu i se pot face teste pana la varsta de 3 ani.Am impresia ca ii iasa bland de la orice fel de mancare. O mananca ingrozitor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana (acum 14 ani)

Am avut ceva asemanator cu fetita mea si aa disparut in urma tratamentului pt paraziti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Bologa Ramona MDr. Bologa Ramona este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Va recomand consult alergologic. Se pot face testari alergologice si de la varsta de 1 an, de asemenea trebuie efectuate si niste analize pe care tot medicul alergolog le indica.
Dr. Bologa Ramona

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Alergii.

cristian (acum 14 ani)

si eu am un baietel de 11 ani,are alergia de 4 luni si nu ii trece.El mananca mancare de regim.Bubele ii ies noaptea.I-a dat si lui crema hidrocortizon si aierus+calciu lactic.Iar acum se da cu o crema foarte buna fenistilgel dar alergia tot nu i-a trecut mai i-a tablete xyzal si picaturi xyzal.unde sa mai ma duc cu el.
Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adelina39110105 (acum 14 ani)

Acum cativa ani mamei mele i-au iesit niste pete pe corp semanand cu niste blande care treptat se ingalbeneau. Tratamentul recomandat a fost regim alimentar strict, ca si la hepatita, si i-au disparut complet fara sa reapara ulterior. Incercati si asta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ak (acum 13 ani)

Regim strict pentru alergii pentru un copil asa mic este doar pentru maxim 2 saptamani, nu mai mult...si are voie sa manance doar orez fiert cu legume, fara rosii, telina, cartofi fierti sau copti, mar copt, supa de legume, fara niciun fruct in afara de mar....timp in care trebuiesc facute analize de sange pentru diversi alergeni...alimente sau alti factori..............exista paneluri ce contin mai multe analize pentru alergii.................recomand din patanie.......ptr alergie la gluten, compusii laptelui, caine, pisica, capsuni, kiwi, pisica, mesteacan, albus de ou, polen...................cele mai des intalnite...si bineinteles vizita la ALERGOLOG, nu la dermatolog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11593176461 (acum 3 ani)

Buna ziua. Fetița mea are un 1 ani și 9 luni și ne confruntăm cu aceiași problema exact la fel, cu același tratament și nu ii trec bubițele. Vreau sa va intreb dvs. cum ați scăpat intr-un final de ele? Mulțumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: