ALERGIA LA GLUTEN

Alergii
Intrebare postata de ak cu 13 ani in urma

Ce stiti de alergia la gluten la copii mici? exista vreo diferenta intre celiachie si intoleranta la gluten?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

elena (acum 13 ani)

Scrie pe Google ''''celiachie'''' si vei gasi informatii utile. Cele 2 not inseamna acelasi lucru. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ak (acum 13 ani)

Multumesc de comentariu. Cred ca stiu in proportie de 90% ce inseamna celiachie, nu asta era parea problema ci doar faptul ca am o fetita de 1 an jumatate si are intoleranta la gluten si iimi este frica sa nu fie boala celiaca. si cum pot afla ca e doar o intoleranta tranzitorie. M- am speriat cand am citit pe forumuri despre depistarea exacta a celiachiei la copii mici...........ex: biopsie (recoltarea uneei bucati de intestin...pentru depistarea celiachiei, facuta cu anestezie generala, foarte periculoase, de altfel pentru copii.....si cu niste dureri ulterioare ingrozitoare...MAI BINE M-AR TAIA PE MINE DECAT SA TREC PRIN ASA CEVA CU COPILUL
Deci, acum am pus bine intrebarea?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ak (acum 13 ani)

Multumesc de comentariu. Cred ca stiu in proportie de 90% ce inseamna celiachie, nu asta era parea problema ci doar faptul ca am o fetita de 1 an jumatate si are intoleranta la gluten si iimi este frica sa nu fie boala celiaca. si cum pot afla ca e doar o intoleranta tranzitorie. M- am speriat cand am citit pe forumuri despre depistarea exacta a celiachiei la copii mici...........ex: biopsie (recoltarea uneei bucati de intestin...pentru depistarea celiachiei, facuta cu anestezie generala, foarte periculoase, de altfel pentru copii.....si cu niste dureri ulterioare ingrozitoare...MAI BINE M-AR TAIA PE MINE DECAT SA TREC PRIN ASA CEVA CU COPILUL
Deci, acum am pus bine intrebarea?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

Imi pare foarte rau de ceea ce i se intampla fetitei. Sunt mama si te inteleg. Sper sa-ti raspunda vreun medic.Eu am un elev cu intoleranta la gluten. Acum este mare(cl a 6 a) si intelege ca nu poate manca orice, dar mama lui mi-a povestit ca, atunci cand era mai micut, a suferit mult alaturi de el pt ca isi dorea multe si avea interdictie in a le consuma. Sanatate multa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ak (acum 13 ani)

Multumesc asemenea!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: