Mancarimi pe tot corpul

Alergii
Intrebare postata de Byk bi cu 9 ani in urma

Buna ziua,
De mai mult de o saptamanta a inceput sa ma manance pielea pe tot corpul in-afara de fata si cap. Nu am niciun fel de eczema sau bube, doar se inroseste pielea de la scarpinat. Mancarimea se inrautateste la caldura si in timpul noptii. Mentionez ca sunt vegetariana si am 23 de ani, iar de cand au inceput mancarimile nu s-a schimbat nimic in mod special av and aceeasi dieta in mare. Am luat si Postinor acum o luna si nu am luat hepatosuport decat 20 zile. Sa fie cauza hepatica? Sa fie alergie? La un momentdat a incetat in mare mancarimea dar acum a revenit !Va dog as imi indicati la ce medic sa merg pe langa dermatolog . Va multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Fara aparitia vreunui semn pe piele(iritatie, roseata, bube etc) nu cred ca dermatologul va sti ce sa faca.Oricum te poti duce la el, insa ma indoiesc ca, cauza sa fie la nivelul pielii, senzatia de mancarime fiind strict senzitiva.Aceste mancarimi fara cauza directa la nivelul pielii poate avea alte cauze greu depistabile, insa consider ca nu sunt vreo problema.Eu ti-as recomanda ori sa numai dai atentie si vor disparea, ori daca asa nu merge sa mergi la dermatolog si sa faci analize generale.In orice caz problema ta nu e grava, daca era grava se vedea ceva pe piele sau te simteai rau si in alte parti(cap, vedere, stomac, inima).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Silvia (acum 9 ani)

Tocmai pentru ca nu exista alte semne, cel mai sigur mancarimea este de sorginte psihica. Cautati un psiholog psihoterapeut sau un medic cu FORMARE IN PSIHOTERAPIE, sunt singurii care va pot ajuta. Renuntati le medicatie, nu face decat sa amelioreze simptomul si nu sa remita cauza. In plus, va intoxicati ficatul. Mai mult, deveniti pe veci pacientul alergologilor care nu au nici un fel de cunostinte de psihologie, cu atat mai mutin formare in psihoterapie. Cereti atestatul de libera practica in psihoterapie, doar asa aveti certitudinea ca respectivul are o formare psy.
Multu succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: