De ce mi se umfla buzele foarte tare de la alergie?

Alergii
Intrebare postata de EmanuelaM cu o saptamana in urma

Ieri seara a inceput sa mi se umfle o parte din buza, pana dimineata aveam amandoua umflate, si fata la fel, nu stiu de la ce este. Eu lucrez si in florarie, nu imi dau seama daca am alergie de la mancare sau de la flori. Mi-am dat seama ca am alergie, pentru ca mi-a aparut si niste pete rosii pe maini. Acum mi s-au dezumflat buzele, dar mi-au aparut multe afte. Îmi puteti spune ce trebuie sa fac daca mi se umfla iar? Eram de nerecunoscut la cat de umflata eram, eu de regula am si tensiunea mica , ori 10 cu 7 ori 9 cu 7, depinde si respiram greu, parca nu mai aveam aer.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum o saptamana)

Buna ziua,

Umflarea buzelor si a fetei, precum si aparitia petelor rosii pe maini, sunt reactii comune in caz de alergii. Puteti face alergie atat la anumite alimente, cat si la polenul, semintele sau la alte parti ale florilor cu care intrati in contact la florarie. De asemenea, puteti avea o reactie alergica la anumite produse cosmetice sau de ingrijire personala.

In cazul in care vi se umfla iar buzele, e indicat sa luati un antihistaminic. Acestea ajuta la reducerea simptomelor alergiei. De asemenea, daca umflatura nu se diminueaza sau daca simptomele se agraveaza, e important sa consultati un medic de urgenta.

Ar fi indicat sa faceti si un test alergologic pentru a identifica exact ce anume va provoaca aceste reactii.

Asadar, primul pas ar fi sa evitati pe cat posibil expunerea la potentialii alergeni - sa fiti atenta la ce manancati, ce produse folositi si la modul in care va afecteaza florile cu care lucrati.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/alergologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Alergiile/tipuri-de-alergii_10479
sfatulmedicului.ro/Investigatii/teste-alergologice_836
sfatulmedicului.ro/Vitamine-si-minerale/vrei-solutii-in-caz-de-alergiii-iata-cateva-antihistaminice-naturale_19427
sfatulmedicului.ro/Medicina-naturista/remedii-naturiste-pentru-alergii_1464

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: