Rubeola si dureri gingivale raspuns medic

Gingivita
Intrebare postata de bazookistu cu 12 ani in urma

Buna ziua, am facut rubeola de vreo 4 zile iar astazi in a patra zi cand m-am trezit am simtit ca ma dor gingiile... este normal asa ceva? sunt baiat am 20 de ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

rubeola se poate manifesta cu astenie (stare de slabiciune fizica), febra,rinita (secretii nazale abundente, obstructie nazala-nas infundat, stranut), eruptia caracteristica, adenopatia (marirea in volum a ganglionilor ), dureri articulare. Ar fi bine de utilizat tratament antialgic (de exemplu:acetaminofen, ibuprofen, in cazul in care nu prezentati alergie la vreun component al produsului), sa beti lichide caldute, nu fierbinti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Gingivita.

Lucian (acum 12 ani)

Multumesc foarte mult! eram chiar ingrijorat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

fata - 27 ani (acum 12 ani)

Buna,
si eu am facut rubeola (azi este a 3-a zi de la eruptie) si m-am trezit ac***a foarte sensibila zona gurii: ma dor gingiile si dintii. Mi-e foarte greu sa mananc si daca imi periez dintii imi sangereaza gingiile.
Pana la urma nu am inteles: durerile de gingii sunt asociate cu rubeola? sunt destul de ingrijorata.....mie de obicei nu imi sangereaza gingiile.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vali (acum 12 ani)

Exact asta patesc si eu ! la mine e a 5-a zii dupa eruptie, inca am pete pe fata, ganglionii de la gat inca ma mai dor, gingiile sunt praf, abia mananc, iar cand suflu nasul in batista e plin de cheaguri de sange...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sima Alexandru (acum 11 ani)

Cica "Multumesc foarte mult! Eram ingrijorat" .... nu inteleg cu ce te-a lamurit pe tine... a zis doar cateva simptome si metode de tratare... in legatura cu gingiile umflate nu a zis nimic si daca este normal lucrul acesta... am si eu rubeola de 3 zile si azi dimineata m-am trezit cu ele umflate... inteleg ca este un lucru normal la boala asta din moment ce se plang mai multi de afectiunea asta! Dna Dr. Cristina mai bine ne dadeai un link de unde ai dat copy paste...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Manfred Alexandru (acum 11 ani)

Din cate vad mai multe persone sufera de acelas lucru inclusiv eu asa ca intradevar pare a fi normal ...intrebarea mea este in cat timp trece umflatura sau cu ce se poate ameliora

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

BodyGI (acum 11 ani)

Am gingiile in spatele maselelor de minte cat pumnu'''''''' bag picioru'''''''' ce pot sa iau pt a stopa durerile?sau macar a le reduce:(Daca mai continuua in felul asta beau cu paiu:))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: