Mancarime in gat...ce poate fi? raspuns medic

Afectiunile cavitatii bucale
Intrebare postata de MeBabyblue cu 13 ani in urma

Buna ziua! De vreo 2 zile am o mancarime in partea stanga a gatului(in interior)...am incercat sa ma uit cu o lanterna ptr ca are lumina mai puternica si am observat ca am 2 orificii...nu stiu cum sa le spun ..care se observa foarte greu...ptr ca sunt foarte in spate.Am intins foarte mult limba ptr a putea vedea acel orificiu din partea stanga(dupa limba) si am vazut vreo 3 chestii rotunde...si mai mult ca sigur acelea ma mananca.Insa nu e tot,m-am uitat si la orificiul din partea dreapta si am observat ca acolo am ceva alb sub forma unei bilute..am incercat sa o indepartez insa nu am reusit deoarece imi provoaca senzatie de voma...Am uitat sa precizez ca mancarimea nu este permanenta ci ocazionala.Va rog mult de tot sa imi spuneti in primul rand ce este cu acele orificii.Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Medic de garda MMedic de garda este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Descrierea pe care ati facut-o nu permite un raspuns de certitudine, ceea ce ati observat d-voastra este cel mai probabil loja amigdaliana, "chstiile rotunde" sunt cel mai probabil amigdalele iar "biluta" alba este probabil un chist amigdalian.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiunile cavitatii bucale.

MeBabyblue (acum 12 ani)

Asa este,am cautat pe net despre loja amigdaliana si se pare ca asta este ceea ce am vazut.Habar nu aveam cum se numeste.Ca sa explic mai bine acum,in loja amigdaliana din partea dreapta este acea "albeata" despre care spuneti ca ar fi un chist.Este greu de tratat? Sau ce trebuie facut pentru a-l elimina? Vs multumesc mult si pentru primul raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

voicu isabela (acum 10 ani)

am o feita de 5 ani care tuseste de foarte multa vreme si imi spune ca o mananca gatul,a luat si antibiotice si nenumarate siropuri de tuse,am fost la alergolog,la plamani si la orl si nu are nimic.ce sa fac ?mi se rupe sufletul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: