Inflamatie baza limba

Afectiunile cavitatii bucale
Intrebare postata de Ares2006 cu 11 ani in urma

Buna. Am o intrebare legata de aparitia unei inflamatii la baza limbii. Am fost supus unei uvulectomii acum o luna. Toate bune si frumoase insa acum o saptamana am simtit ca am ceva in gat ca si cum mi-ar fi ramas o bucatica de mar, senzatie insa nedureroasa. Am fost la medicul care m-a operat si mi-a zis ca am o amigdalita linguala, mi-a prescris Ibuprofen si Hexoralleten iar daca nu dispare sa trec pe Augmentin. Am urmat toate aceste indicatii insa nimic, ba chiar senzatia s-a amplificat..:|. Adica la fel nedureroasa, dar parca inghit din ce in ce mai greu....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Socrates (acum 11 ani)

Buna,

pai daca elimini operativ ovula te poti astepta la anumite complicatii ca doar nu a pus-o Dzeu acolo fara rost si nelegata de altceva. Deci este de la operatia (prost aleasa si poate si inutila) si nicidecum ceva de sine statator. Din cauza aceasta nici nu te ajuta nimic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ares2006 (acum 11 ani)

Ms de raspuns....uvulectomia am facut-o in urma modificarii acesteia (adica a luetei - se alungise foarte mult - 3-4 cm) si exista alte riscuri, plus ca era deranjant. Deci nu am ales aceasta solutie din alte motive ci pur si simplu pentru a avea o stare normal, confortabila. Ideea este daca aceasta inflamatie are legatura cu ceea ce s-a efectuat sau pur si simplu e o intamplare. In alte ordine de idei diagnosticul de amigdalita presupune si durere (sau ma insel?), ceea ce la mine nu e cazul. In schimb incep sa imi fac tot felul de ganduri...:|

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Socrates (acum 11 ani)

Eu te cred, insa la corp nu ii pasa motivatia din spatele greselilor. O greseala ramane o greseala. Daca tratezi ce ai acum la fel cum a fost tratata si problema legata de uvula o sa ajungi poate si mai rau. Asa ca ai grija, mai ales ca nici un medic nu-ti va spune cauza adevarata a suferintei actuale asa cum ti-am zis eu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ares2006 (acum 11 ani)

Pai nu prea am cum sa tratez decat cum imi spune medicul sa tratez....adica nu pot decat sa ma conformez la diagnosticul si solutia aleasa de el. Bineinteles ca am de ales...insa intre o parere avizata si ce cred eu (fiind un profan) nu pot sa merg decat pe mana medicului. Sau nu? Pe de alta parte imi doresc un raspuns pertinet si fara ocolisuri. Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Socrates (acum 11 ani)

Pai daca iti spune un medic sa.-ti taie capul ti-l lasi taiat ? Nu stiu cat de bine este ca in ziua de astazi sa faci exact ce iti spune un medic, caci la atatea greseli si scandaluri pare mai rational sa analizezi si sa hotareseti tu ca pacient caci nu medicul sufera dupa aceea, ci numai pacientul.

O diploma nu este garantie la metode intelepte si la succes caci medicina prefera mai degraba sa faca ceva (gresit) decat sa nu faca nimic iar Dzeu nu a facut de pomana organele in corp. Medicina le scoate insa de parca ar fi inutile cand vede ca nu poate vindeca. Oare suna a intelepciune astfel de operatii (grabite) ? Pt. asta insa trebuie chibzuit mai mult timp si nu trebuie lasata treaba doar pe mana/creierul unui singur medic. Caci des daca intrebi 5 medici dai de 5 pareri diferite.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ares2006 (acum 11 ani)

Sunt de acord, dar pe de alta parte aceasta interventie nu am facut-o in pripa (a fost dupa 5 luni de gandire) si nici la indrumarea primului medic care m-a consultat. Am fost la 3 medici si toti mi-au recomandat aceeasi metoda (cel ales este si specialist in foniatrie). Voi consluta astazi si un alt medic ORL care este si medic homeopat si voi vedea ce imi va spune. Ma gandeam ca mai sunt si alte persoane care se (s-au) confrunta(t) cu aceeasi situatie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mag (acum 10 ani)

Ares2006, nu mai lua in seama ideile unora care habar nu au despre ce vorbesti. Eu am aceeasi operatie si am patit ca si tine. De un an fac radio terapie si chimio terapie. Iar cei care cred ca uvula se poate trata , ar face bine sa isi piarda timpul pe alte site-uri (poate pe unele de gramatica limbii romane )

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

janin (acum 7 ani)

buna , nu stiu daca mai frecventezi aceasta pagina, dar de aproximativ o luna mi-au aparut niste umflaturi la baza limbii in gat si o alta umflatura acolo unde ar trebui sa fie amigdala ( dar am fost operata de amigdalita la varsta de 4 ani si nu le mai am ) sunt de dimensiuni mari . incep sa ma deranjeze . sunt in anglia iar aici nu pot face nimic . sunt speriata , si nu stiu ce sa fac .... nu stiu cat de grav ar fi . incerc sa mananc cat de sanatos pot si sa consum lichide . dar dificultatile de inghitire se maresc . multumesc . as fi bucuroasa sa aud opinia ta .
in tara ajung peste o luna , dar pana atunci nu stiu ce sa fac . multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

TZOTZO (acum un an)

Ai rezolvat ceva cu problema ta?Sanatate multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

george757 (acum 7 ani)

ai gasit o solutie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: