Va rog dati-mi un sfat

Afectiuni uterine
Intrebare postata de Ralukutza82 cu 11 ani in urma

Buna seara! In urma unui control gineco mi s-au depistat 3 noduli fibromatosi in 2011. In noiembrie 2012 am fost la alt medic si am observat ca au crescut, cel mai mare fiind de 5.5 cm, urmatorul de 3.7cm si cel mai mic de 1 cm. Primul medic mi-a spus sa fac embolizare, ceilalti doi medici mi-au spus sa continui sa incerc sa raman insarcinata. de aproape un an tot incercam, dar nu am avut noroc. Cel mai mare nodul este in apropierea intrarii in trompa si s-ar putea sa stranguleze trompa - asta mi-a spus ultimul medic care m-a vazut,
M-am gandit sa incerc embolizarea, deoarece ne dorim foarte mult un copil. M-am tot interesat pe internet si chiar cunosc pe cineva care in urma embolizarii a putut sa ramana insarcinata si sa aiba un copil perfect sanatos.
Acum urmeaza intrebarea mea: ce trebuie sa fac, respectiv analize si un control, ce medic ar putea sa-mi spuna exact daca trebuie sa fac aceasta interventie. Trebuie sa fac anumite analize si dupaia sa ajung la dr. Rares? Sunt din Galati si am auzit ca dr. Calin Alina ar fi in masura sa-mi spuna cu exactitate daca e bine sa fac sau nu embolizarea, insa am citit numai de rau despre aceasta Dr. Dati-mi va rog un sfat ca nu stiu incotro sa o apuc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Adriana Adryy (acum 11 ani)

si eu am la fel insa eu am doua fibroame unu de 1sau 2 cm iar celalat mai mic nu mi sa zis exact de cat este si mi sa zis ca s-ar putea sa am nevoie de operatie si mi sa zis sa ma duc ori la timisoara la craiova la cluj sau la bucuresti.nici eu nu stiu ce sa fac sunt foarte disperata si am numai 22 de ani.imi doresc foarte mult sa ajung la bucuresti pt ca numai acolo se face embolizare insa nu stiu pt ca nu am bani...:(((

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ralukutza82 (acum 11 ani)

Buna Adriana,
Nu dispera! Fibroamele tale sunt mici, In oct 2011 cand mi s-au depistat, aveam doar 2, 3/3 respectiv 3/2.80 si intr-un an mi-au ajuns la 5/4.90, 3.7/3 si unul nou 1/0.80 cm. Din ce m-am interesat pe internet aceasta provedura se face si la Spitalul Universitar Bucuresti unde se poate face cu asigurare medicala. Am inteles ca la stat costa mult mai putin, in schimb poate dura foarte mult programarea. Nu pot sa-ti dau prea multe detalii pentru ca nici eu nu stiu prea multe. Tot ce stiu, stiu tot de pe net, de pe diverse site-uri legate de aceasta problema.
Eu mi-am facut o ultima programare la un ginecolog din Galati, in urma caruia o sa imi iau inima-n dinti si vreau sa fac embolizarea in luna mai, dupa Paste.
Capul sus si incearca sa te interesezi de aceasta interventie la stat (din cauza pretului mai mic). la clinicile particulare am inteles ca ar fi undeva in jurul a 1000 Euro (5000 lei).
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

annemary (acum 10 ani)

buna!sunt si eu in aceeasi situatie ca si voi numai ca eu am deja o fetita si nu mai vreau alti copii.am cautat sa fac ceva in legatura cu aceste fibroame pt ca sangeram foarte mult.cu ajutorul doamnei doctor endocrinolog popescu anca de la universitar ,bucuresti am reusit sa fiu intr-o situatie foarte buna.doresc sa va spun ca intr-adevar dl.dr.rares nechifor este cel mai bun in embolizari ,daca doriti il cautati pe facebook si luati legatura cu dumnealui,este o persoana deosebita,dar costurile se ridica intr-adevar la5000lei.aceste embolizari se fac si la universitar,cu trimitere,insa trebuie programare.si acolo in situatia in care nu au substanta de contrast va trebui sa o cumparati in jur de1000lei!mult succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: