Hpv si rana pe col

Afectiuni uterine
Intrebare postata de alexandru9396404 cu 16 ani in urma

Buna ,am o mica rana pe colul uterin provocata foarte probabil de hpv,care sunt riscurile,specific am 19 ani pls rasp urgent.Irina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

marius404 (acum 16 ani)

trebuie sa te tratezi neintarziat. hpv poate duce la cancer al cervixului printre alte lucruri grave.consulta neaparat un obstretician

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandru9396404 (acum 16 ani)

poate ma ajuti si mai bine am leucocitele abundante si miau gasit celule modificate la colturi,ms mult rasp urgent

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marius404 (acum 16 ani)

ti-am trimis mesaj privat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgescu588011 (acum 15 ani)

ce nu inteleg si va rog sa ma lamuriti si pe mine...are legatura hpv cu rana pe col? mie mi sa spus ca nu....va rog lamuriri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina6899908 (acum 15 ani)

ca sa stii sigur ca este din cauza hpv trebuie facuta analiza pt.asa ceva.Se face recoltarea la cab. de ginecologie si se trimite la bucuresti, la laboratorul de analize, costa 250 lei.pasul urmator este in functie de rezultat.Daca este negativ se face si un papanicolau,care-ti spune daca nu este vb. de alta minune.Daca si acesta este bine atunci se face cauterizare, o procedura nedureroasa caci colul nu are nervi,deci nu se simte durerea.Sase saptamani de abstinenta,pentru a se vindeca si apoi totul este bine.Deci nu porni de la inceput cu ce este mai rau, trebuie sa ai o confirmare a unui specialist asupra naturii ranii.Multa sanatate si mare atentie la partener.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Serban41 (acum 15 ani)

buna am si eu o problema am fost descoperita cu hpv in urma cu 3 luni,am facut o cauterizare deoarce am avut o pata de 7mm pe col.dupa ce mi-a trecut mentruatia la o saptamana au inceput sa imi curga ceva foarte gelationos de culare bej si apoi am sangerat ca la un inceput de mentruatie.sunt foarte speriata pentru ca nu stiu ce se intampla.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: