De ce dupa efortul fizic de la sala imi creste pulsul si sunt ametit ? raspuns medic

Afectiuni si tulburari cardiovasculare
Intrebare postata de Utilizator21616877387 cu 3 ani in urma

La 40 min. dupa sala, am simtit ca ametesc , ca lesin , o presiune puternica la cap , gura uscata , dintii mai inclestati si un puls de 109.Sunt tanar ( 22 ani)am fost la cardeologie si mi-a spus ca e totul bine.Am mai patit odata si am chemat SMURDUL si mi-a dat un Captoprim sub limba.Am luat si in acest caz si am inceput sa imi revin.Totusi si a doua zi mai simteam o presiune la cap.Oare care ar putea fi motivul?ce analize sa fac si la ce medici sa merg?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Admin SfatulMedicului (acum 3 ani)

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa contactati medicul de familie. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/atac-de-panica-sau-atac-de-cordi-cum-se-face-corect-diferenta_15796

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Roxana Patrascu MPsihoterapeut Roxana Patrascu este un medic autorizat SFM (acum 3 ani)

Buna ziua,

Discutati despre toate aceste simptome cu medicul generalist (de familie), posibil sa va dea un set de analize de sange de realizat pentru a exclude, de exemplu - anemia, daca considera necesar, o sa va trimita si la alti speciasti (endocrinolog, neurolog etc.).
Daca rezultatele medicale sunt in regula, atunci aceste simptome sunt cauzate de o afectiune pe fond psihic, ca de exemplu anxietatea. Despre aceste concluzii veti discuta tot cu medicul de familie.

Toate cele bune!

Roxana Pătrașcu psihoterapeut

Telefon: 0721.349.765

Mail: [email protected]

Website:http://www.psihoutil.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiuni si tulburari cardiovasculare.

Utilizator11623677745 (acum 2 ani)

Inclestarea dintilor si pulsul ridicat pot fi semne ale lipsei de calciu si magneziu. Incearca o cura de minerale si vezi cum te simti!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11631883179 (acum 2 ani)

Salut, am pățit la fel și eu. Eu chiar am lesinat după antrenament când eream in vestiar. Am simțit un disconfort in partea de sus a abdomenului după care am început sa ma simt foarte rău și am lesinat. M-au luat la spital și am stat 4 zile în spital, și în final nu mi-au găsit nimic. A trecut un an de atunci și în ultimele săptămâni am început sa simt simtomele zilnic.... coșmar. Nu știu ce sa mai fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Stefan Adrian (acum un an)

De la ce sunt aceste simptome? Toata lumea o pune pe seama anxietatii si a atacurilor de panica sau a stresului. Mi e greu sa cred ca acestea ar fi cauza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11702997305 (acum 4 luni)

Asta e raspunsul frate.Tu te agiti crezand ca patesti ceva rau

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11702997305 (acum 4 luni)

Pleaca de la creier

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: