Homeopat sau alopat

Afectiuni respiratorii la copii
Intrebare postata de npantiruc cu 13 ani in urma

Fetita mea are 4 ani jumatate. Cand a intrat la gradinita, i s-a gasit stafilococ auriu localizat la nivelul nasului iar doctorita mi-a zis ca e purtatoare sanatoasa, deci nu mi-a dat nici un tratament. Anul acesta m-am hotarat sa merg cu ea la un homeopat ca sa o mai dezintoxic de medicamente(antibiotice). Am luat 2 luni niste pilule mici pe care ni le-a dat homeopatul, care ne-a spus ca la un moment dat o sa faca un episod puternic de raceala. Acum 2 saptamani a facut febra mare iar doctorita mi-a zis sa nu-i dau nimic, desi medicul de familie , pe care l-am consultat mi-a dat penicilina cu gentamicina (facuse angina pultacee). Am mers pe mana homeopatului, nu a mai facut febra, din gat bubitele au inceput sa-i dispara,dar ea tusea in continuare. De 2 zile s-a schimbat, este apatica si se plange ca o dor picioarele. De la inceput mi- fost frica sa nu faca reumatism daca eu nu ii tratez raceala cum trebuie si parca simt ca asa s-a intamplat. Imi puteti da un sfat ce sa fac mai departe? Multumesc. I-am facut azi un exudat dar rezultatul il iau abia vineri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (18)

Carpe Diem (acum 13 ani)

Tratamentul homeopat poate fi combinat cu tratamentul alopat. Homeopatia actioneaza pe un anumit nivel , alopatia pe nivel fizic, cele doua nu se intercaleaza si nici nu isi anuleaza unul celuilalt efectul. Ar trebui sa cautati un medic alopat care are competenta in homeopatie mai ales in cazul unui copil asa mic, un bun exemplu ar fi dr. Ioan Dumitrescu din Bucuresti. Nu cred ca vreun medic homeopat nu isi trateaza copilul cu antibiotic atunci cand este cazul, mai ales ca apoi are posibilitatea sa " curete" organismul cu remediile homeopate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Intrebarea mea este : pentru ce ai mers la homeopat, pt. stafilococ sau pt. detoxifiere ? Daca nu a primit nici un tratament pt. stafilococ, de la ce antibiotice [ in ce cantitati] poate fi un copil asa de mic intoxicat? Pun aceste intrebari deoarece, mi-am tratat nepotica de aceeasi varsta, homeopat, pt. stafilococ si totul a decurs ok, se simte excelent.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

npantiruc (acum 13 ani)

Fetita mea a fost diagnosticata cu reflux de urina de gradul 2 la ambii rinichi si era pe tratament cu antibiotic de la 3 ani si trebuia sa o tin asa pana la 5 ani.
I-am dat antibiotic pana la 4 ani jumate si m-am gandit sa incerc si homeopatic cealalta jumatate pana la 5 ani. Asta e motivul pt care m-am dus. Dar dr, mi-a spus ca tratamentul nu este doar pt rinichi ci ca va stimula imunitatea intregului organism. De cate ori racea fetita mea nu facea deloc febra, deci nu prea avea imunitate. Am vazut ca azi s-a simtit mai bine, poate m-am panicat eu prea repede. este la gradinita epidemie de varsat de vant si s-ar putea sa fie simptome de inceput. Nu stiu ce sa zic, astept rezultatul la exudat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Ii doresc multa sanatate si sa creasca mare ! Cat despre varsat.........s-ar putea sa-l ia. Dar tot trebuie sa-l faca si mai bine acum, decat cand va incepe scoala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 13 ani)

Si eu sunt o mamica care trebuie sa faca fata aceleiasi probleme, dar care a gasit o solutie.
Si aici trebuie sa fac cateva precizari ca sa nu credeti cumva ca am inventat eu ceva demn de premiul Nobel: nu o sa-i putem pazi niciodata pe micutii nostri de bolile luate la gradi. Si, in fond, nu si de asta ii trimitem in colectivitate? Sa-si deszvolte sistemul imunitar? Plsu ca sunt multi parinti, cum s-a mai spus aici, care isi duc copii care au o boala in faza de incubatie, fara sa stie nici ei ca micutii au contractat deja un virus.
Deci, singurul lucru responsabil pe care il putem face, zic eu, este sa le stimulam dezvoltarea si intarirea sistemului imunitar. Iar eu am hotarat sa aplic o metoda naturista. Am cerut si sfatul pediatrului )care in cazul meu este unul deschis la minte si pus la punct cu ultimele noutati, din fericire!) si am crezut in recomandarea lui pentru ca, in patru ani a facut tot posibilul sa evitam sa luam antibiotic si am reusit.
Deci, primul pas a fost sa imi explice de ce nu TOATE medicamentele pe baza de plante functioneaza (pentru ca nu au doza corecta de substanta activa in componenta) si, mai mult, de ce cele mai multe nu sunt recomandate copiilor mici (pentru ca producatorii nu au avut fonduri si timpul necesar sa faca si niste studii clinice inainte de a lansa medicamentele pe piata).
Ca sa nu va plictisesc si sa scurtez eu ii dau Esberitox (sunt niste tablete micute si bune la gust, pe care copii le pot p***aiar la bebelusi se dau dizolvate in apa) ca adjuvant atunci cand raceste si are febra sau il doare in gat pe langa clasicul Nurofen sau Calpol, sau in cura de imunizare atunci cand il pregatesc sa mearga toamna sau primavara (anotimpul racelilor) la gradi.

Si nu prea mai avem probleme: daca raceste este de scurta durata si oricum acest lucru se intimpla o data sau de doua ori pe an.

Si pentru ca sunt convinsa ca vreti sa stiti din ce este facut si cum se ia si ce "face" cititi va rog pe site-ul lor oficialhttp://www.esberitox.ro (e in romana, pentru ca de vreo cativa ani se vinde si in farmaciile noastre-dar este 100% din plan

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Ionescu (acum 13 ani)

Raluca de mai sus Esberitox-ul face doar reclama la aceste remediu, sper ca v-ati prins.

Apropos cunostintele despre plante: acesta este un produs care contine 3 plante, Thuja, Baptisia si Echinacea. Thuja este toxica in doze materiale, desi in doze f. mici poate fi vindecatoare.
Se folosesc toate in homeopatie si de acolo s-a inspirat si producatorul acestui medciament la care i se face bine reclama peste tot. Numai ca el pune in el Thuja in doze materiale, ceea ce nu ar trebui sa faca !

Acelasi efect ca si acest produs se poate obtine prin folosirea la 3 remedii homeopate de 6 lei fiecare care tine mult mai mult si este mult mai ieftin, in plus elimina si Thuja in doze materiale.
Se pune cate o granula din fiecare intr-un pahar cu apa iar apa este dinamizata prin lovirea paharului pe fund de 4-5 ori ( o gura = o doza)

Echinacea CH3, Baptisia CH3 sau CH5 si Thuja CH5.

Insa si Echinacea singura are efect terapeutic. Baptisia este un remediu homeopat pt. boli infectioase mai grave. Thuja are un spectru foarte larg si in general trebuie data, ca si Baptiasia in functie de simptome.

Cu privire la homeopatie si antibiotice:

Sunteti foarte naivi sa credeti ca corpul se mai poate curata dupa un tratamente cu antibiotice.
Antibioticele sunt toxine extrem de puternice si daunatoare.
Corpul nu este o magazie unde se poate matura dupa ce am facut murdar. Antibioticele distrug bacterii folositoare, ADN, tesuturi, organe, sangele, des in mod ireversibil.
Exista antibiotice care distrug helixul ADN , pancreasul, fac gauri in intestine, gauri in stomac, si unele - Fluorochinolone - produc chiar ruperea tendonului lui Ahile in numai cateva zile
(Wikipedia : "Increased risk of developing tendonitis and tendon rupture in patients of all
ages taking fluoroquinolones for systemic use.")

Cu privire la homeopatie:

Homeopatia nu este aplicata corect de medicii care lucreaza si cu medicamente alopate, caci aceste 2 tipuri de medicina sunt asbsolut antagoniste. Nu exista nici un medic homeopat adevarat care prescrie alopate, dar exista multi alopati care se folosesc de homeopate si fac un fel de homeoterapie paralel cu tratamentele alopate. Cine da antibiotice si homeopate nu stapaneste homeopatia si este un amator. Se poate ca in unele cazuri grave antiobitcele ajung cu adevarat indispensabile caci sa-u facut prea multe greseli inainte si trebuie un medic homeopat bun care sta langa pacient si ii da ce-i trebuie la momentul potrivit. Cand cineva a primit un remediu homeopat potrivit corpul se vindeca in masura in care el poate dar atunci atunci apar noi simptome
care necesita un nou remediu. Orice boala suprimata mai inainte cu medicamente nu a disparut din corp ci va repare din nou prin vindecarea cu homeopate aratand medicului curant simptome noi.

Nu ajunge deci sa mergeti la homeopat o singura data, sa primiti un tratament si sa dispara tot, mai ales dupa ani de greseli facute si zeci de medicamente luate. La bolic cronice trebuie cateodata adaptat mereu tratamentul, insa din pacate acest lucru devine scump pt. un pacient.
Exista cazuri cand un pacient poate fi vindecat cu un singur remediul constitutional dat de mai multe ori, insa nu sunt multi acestia. De cele mai multe ori trebuie remedii diferite in functie de simptomele care apar la suparafata. Ideal ar fi sa mergeti la homeopat la prima boala si nu dupa ce ati distrus sistemul imunitar cu medicamente toxice unde va trebuie luni sau ani sa reparati cat de cat daunele
si asta numai cu rabdare si un homeopat bun. Un medic homeopat adevarat rade sau il plange de/pe un "homeopat" care apeleaza la antibiotice sa-si trateze copilul. Ceea ce cred oamenii despre homeopatie este bazat pe mituri, pe prejudecati si pe fricile proprii si nu-i de mirare
aberatiile care se spun si se cred desprea ea in totala sau partiala "necunostinta" de cauza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oana (acum 13 ani)

Adevarat ce spuneti.Nu sunt insa foarte multi ca dvs.in tara asta... Puteti,va rog, sa-mi recomandati un homeopat foarte bun (sau chiar dvs.?) sau o clinica homeopata buna unde pot veni cu un copil de 4 ani din provincie, (Maramures..) diagnosticat cu.. bronsita cronica, astm bronsic bronsita asmatiforma..cine mai stie?! Copilul este momentan sub tratament cu Singulair si antialergice..insa as dori alternative homeopate la toata povestea asta. De asemenea pentru stimularea imunitatii ce produse homeopate se pot da?Va multumesc anticipat. [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Diana (acum 13 ani)

Fetita mea are trei ani si a fost diagnosticata cu bronsita spastica sau astmatiforma .Medicul de familie ne a dat ketotifen ,ventolin,aerius pe care le am luat cate zece zile,dar de tuse nu am scapat.Mentionez ca tusea noaptea cate doua ore pana cand vomita.Doctotul a zis ca este alergica la mucegai ,care ne tot apare din cauza termopanelor!!! Acum urmam un tratament homeopat de la dr Jurj Gheorghe din Timisoara si suntem mai bine ,tusea de noapte a disparut mai tuseste dimineata si seara dar ma rog la Dumnezeu sa dispara de tot si acesta sa fie tratamentul care sa mi vindece copilul!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

calin cimpean (acum 13 ani)

duceti fetita laa mare 3ani la rind asa am scapat si eu si baietelul meu de bronsita asmatiforma...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 13 ani)

sau la Praid sau alte mine saline

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

RADONI MIHAELA (acum 10 ani)

TE ROG FRUMOS ,DACA MAI VIZITEZI FORUMUL ACESTA POTI SA-MI RASPUNZI CUM E FETITA ACUM?SUNT IN ACCEIASI SITUATIE SI TREBUIE SAALEG INTRE ALOPAT SAU HOMEOPAT ,MULTUMESC ANTICIPAT

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nory (acum 12 ani)

Din cate stiu eu aerosolii de mare nu sunt recomandati pt cei ce sufera de bronsolita, mai ales daca aceasta a fost provocata de mucegai care apare datorita umiditatii din casa.
Si copilu meu la 9 luni a facut bronsolita de la mucegai zic eu, pana la 10 luni a facut al doilea episod, antibiotic a luat la greu, si ventolin etc, si singulair care nu la protejat deloc, si am renuntat la el.
Asta se intampla prin decembrie, dupa ce am iesit din spital (dupa 10 zile), am tinut-o in rosu in gat si viroze, pana in aprilie cand am ajuns la Dna Dr Homeopat Soescu de atunci marturisesc ca nu a mai racit, nici tusit, a avut un episod de enteroviroza, dar asta a facut-o ca virusul a gasit terenul sensibil, ca el este pe detoxifiere, si elimina prin scaun, si l-am tinut asa cateva zile si a facut si rosu in gat. Dna doctor spune ca toate astea: rosu in gat, scaune moi etc, sunt eliminari de toxine pe care corpu le respinge.
Dumneaei merge pe teoria cercetetatorilor americani care spun ca prea multe vaccinuri (toxine si doze de boala in corp) dauneaza si chiar duc la autism.

Si asa este precum spune Dl Doctor mai sus, ceva din medicamentele alopate administrate le provoaca tuse si alte simptome, eu cred ca in cazul baietelului meu, tusea ia fost provocata de vaccinuri, deoarece ia fost facuta detoxifierea de vaccin si in aceasta perioada a tusit foarte mult, a avut si wheezing, dar i-am administrat remedii homeopate si intr-un final a disparut.

Si asa este remediul homeopat daca este dat exact asa cum trebuie, totul este ok. Dna Soescu este anti anti antibiotic, nu recomanda niciodata antibiotic si nici remedii alopate, decat la maxima nevoie antitermice, ca sa nu creasca temperatura si sa faca copilu convulsie.

daca vreti sa tinem legatura, adresa mea de email este : [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

stefan (acum 12 ani)

Buna numele meu este stefan si am un baietel de 1an si 9 luni care a fost diagnosticat cu bronsita asmtiforma la 6 luni de atuncea avem probleme incontinude atuncea facem tratament cu singulair,fixotide si ventolin iar starea lui este aceeas adica se aude o haraiala pe piept si ii curge nasu de cate ori se raceste un pic vremea.Am fost de 4 ori internati pana acum si a facut numai cefort intravenos.Daca se poate ca un medic sa-mi dea un sfat sau si mamici care au avut probleme asemanatoare v-as fi foarte recunoscatoare,adresa mea este [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

didi (acum 11 ani)

cel mai bun diagnostician pediatru din tara - Dr Stanciu Adrian - Budimex

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

turcu viorica (acum 11 ani)

si eu am un nepotel de 4 ani care de la 1 an ma chinui cu bronsita asmatiforma iam dat flixotaid serit vent aerius xizal multe altele degeaba nustiu ce sa mai fac nu pot sal dau la gradi nu pot sal scot afara mentionez ca trat il dau luna de luna ce sa fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Skeptic (acum 9 ani)

Asa cum Raluca facea reclama la Esberitox faceti dumneavoastra la homeopatie.
Nu stiu daca e adevarat sau nu, dar stiu ca nu este evidenta destula ca aveti dreptate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Skeptic (acum 9 ani)

Mesajul de mai sus era pt. Dr. Ionescu, am crezut ca apare sub mesajul respectiv.
Deci, draga Dr. Ionescu:
Asa cum Raluca facea reclama la Esberitox faceti dumneavoastra la homeopatie.
Nu stiu daca e adevarat sau nu, dar stiu ca nu este evidenta destula ca aveti dreptate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1481148003 (acum 7 ani)

Fiecare face alegerile sale. Eu am folosit si medicamente homeopatice, dar si din farmacii obisnuite, dar pe baza d eplante. De exemplu pentru alergie am folosit tratamente homeopatice. Pt virozele din sezonul rece folosesc Isla pe baza de lichen islandez si Prospan pe baza de iedera pentru tuse. Incerc sa aleg produse cit mai natursite ca sa le pot da si copiilor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: