Vertij

Afectiuni ale urechii
Intrebare postata de membru244622 cu 10 ani in urma

Buna ziua.am fost diagnosticata cu sindrom vestibular periferic.din cate am inteles am probleme cu urechea interna.Eu de cand ma trezesc si pana ma pun in pat nu pot sa imi tin echilibrul.tot timpul am nevoie de insotitor.iau tratament cu betaser de 4 luni si nimic.nu ma doare nimic,nu vomit ,nu ametesc.este diagnosticul bun pe care l-am primit, adica VERTIJ ?Mentionez ca am toate analizele bune:inima,tensiune,sange ,tomograf etc. Am fost la 4 neurologi si 3 de la orl.La orl nu am nimic ,aud foarte bine.Va rog sa ma ajutati.Nu pot sa merg pe strada deloc singura.simt ca imi fuge pamantul de sub piciore,parca plutesc.va multumesc.astept raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

Adrienne (acum 10 ani)

Citeste despre clinica orl NOVA ,unde se face reeducare vestibulara. Pretul unei sedinte este de 50 de lei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MaricelaPanainte (acum 10 ani)

Am postat un comentariu legat de tatal meu cu Neoplasm de rect si as dori un raspuns.Adrinne cred ca esteo persoana avizata si as dori sa-m iraspunda..Sunt disperata...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 10 ani)

Regret, dar mai mult nu pot.......multa sanatate tatalui tau. Am spus : gandire pozitiva si speranta.....am avut o matusa, cu cancer de rect si anus contanaturii, care a trait pana la 94 de ani, fara nici un tratament dupa, habar nu avea despre imunitate,regim alimentar, etc. Dumnezeu are grija de fiecare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MaricelaPanainte (acum 10 ani)

Multumesc mult,sunt insistenta din cauza disperarii.....Aici cumva e locul jn care poti primi anumite raspunsuri...Azi mi-am internat tatal la Oncologie...E poate un inceput sau un sfarsit...vom vedea....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

victoria56 (acum 10 ani)

nu o sa primesti un raspuns in tara asta!ma confrunt cu aceeasi problema.am cheltuit prin clinici particulare aprox.1000euro!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Audionova (acum 10 ani)

Pentru a avea siguranta ca este vorba de “VERTIJ”,  ca apoi sa aflati ce solutii aveti la dispozitie , faceti investigatii ( videonistagmografie) la Audionova sediul central din Bucuresti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriela (acum 10 ani)

Aceiasi simptomatologie m-a dus si pe mine laORL si Neurologie.Mi s-au prescris betaserc.si vitamine .Dupa o luna de tratament,nici-o schimbare.Te rog mult sa-mi spui si mie ce-ai mai facut?!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru244622 (acum 10 ani)

merg in continuare cu betaserc de 24.putin ma simt mai bine.acum ca este mai calc au cam revenit aceleasi simptome.la bucuresti este aparatura (posturograf se numeste) dar nu am bani sa ajung acolo.o sedinta este cam 50 ron si ar trebui cam 10 la numar. daca tu ajungi la acolo te rog mult sa ma tii la curent.multumesc .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriela (acum 10 ani)

Aceiasi simptomatologie m-a dus si pe mine laORL si Neurologie.Mi s-au prescris betaserc.si vitamine .Dupa o luna de tratament,nici-o schimbare.Te rog mult sa-mi spui si mie ce-ai mai facut?!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adrian (acum 10 ani)

Incearca la un psihiatru,ai sa ramai surprinsa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 8 ani)

aceeasi poveste si eu o am de 5ani...atentie mare...clinica nova din Bucuresti , d na Dr Voda Alexandra printr-o suita de teste calorice,nistagmografie,posturografie si altele m-a diagnosticat cu vertij periferic si vertij pozitional benign, plus nistagmus stator drept,,,in prezent repozitie semont, fac reeducare vestibulara si exercitii acasa hb5si sunt f bine...nu mai luati betaserc si altele ca va afecteaza mai mult...disfunctia urechii trebuie echilibrata....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

magda (acum 8 ani)

buna ziua,
am citit postarea ta , te rog daca vrei sa ma ajuti cu mai multe informatii despre cum sa manifestat la tine ametelile si in ce constat aceste testele.
eu sunt din ploiesti si vreau sa ajung in bucuresti pentru investigatii , am citit pe internet de clinica urechii ,iar din postarea ta am vazut ca tu ai mers la alta clinica nova.
in testele pe care ti le-au facut pentru ati pune un diagnostic ti-a facut cumva manevre sau miscari bruste de cap pentru ca mie tare frica de ameteli.
o tomografie sau un RMN nu este bun ?

multumesc,
magda

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriel (acum un an)

Buna ziua,mai aveți probleme cu veritij-ul ? Astazi ma externează din spital 7 zile am stat la pat, îmi e frica sa ma ridic deoarece iar ma ia amețeli si senzație de voma.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: