CUM SCAP DE XANAX? IAU DE APROAPE 16 LUNI XANAX. NU L AM LUAT TOT TIMPUL....AM INCEPUT CU 0,25 MG SEARA LA CULCARE...MI L A RECOMANDAT MEDICUL DE FAM. O LUNA DE ZILE, DAR EU M AM SIMTIT BINE DE LA EL SI L AM LUAT INCONTINUARE...AM AJUNS LA 0,5 PE ZI...NU AM MAI VRUT SA L IAU SI M AM SIMTIT AIUREA....AGITAT, TRANSPIRATII EXCESIVE,TREMUR AL MEMBRELOR , AMETEALA, PULS ACCELERAT....VA ROG SA MA AJUTATI CU O SCHEMA DE TRATAMENT PT. A SCAPA DE ACEST NENOROCIT DE XANAX.......MULTUMIRI ANTICIPATE...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (54)

psih Raluca Irimie (acum 11 ani)

Buna ziua!
Este foarte bine ca va preocupa starea dumneavoastra de sanatate, dar dupa cum ati vazut, sa luati un tratament fara supravegherea unui medic nu e cea mai fericita alegere.In prima faza trebuie sa reduceti doza de la 0.5 mg/ zi, la 0.375 mg/zi (asta daca folositi xanax de 0.25, ar insemna o pastila si jumatate, cred). Continuati 10 zile, sau pana va simtit confortabil, apoi reduceti din nou la 0.25 mg/zi, si mergeti pe acelasi principiu.
Tin insa sa va avertizez, ca puteti avea chiar simptome putin mai grave de sevraj - ameteli, iritabilitate, schimbari de apetit, insomnie sau hipersomnie, dificultati de concentrare etc, dar nu trebuie sa renuntati. Puteti in paralel, pentru a usura efectele de sevraj sa folositi ceaiuri detoxifiante, sau suplimente de vitamine. va doresc succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

coco195 (acum 11 ani)

xanaxul este de 0,5(cel pe care il iau eu).....VA MULTUMESC pt. raspuns.....am mai postat problema mea si pe un alt site de specialitate si nu au fost asa de prompti in a mi oferi un raspuns concret....[ma trimiteau la psihiatru sa mi dea alte medicamente,].Intradevar, nu pot sa neg ca nu m am simtit bine in urma administrarii medicamentului, dar cred ca m am lungit prea mult....simteam ca ma controleaza si de aia vreau sa renunt la el....Apelez la experienta dvs.;credeti ca este necesar un consult la un psiholog s au la psihiatru???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

psih Raluca Irimie (acum 11 ani)

Greu de raspuns ... Ori un psihiatru, ori psiholog care sa aiba experienta in acest sens. Depinde cum doriti sa procedati.
Partea rea e ca un psihiatru vă va vedea pentru 15 minute, si va scrie o alta reteta, cu alt dozaj, iar trecerea poate sa fie foarte lenta (am auzit cazuri in care li se tot reducea din doza cateva luni - ma indoiesc ca aveti atat de multa disponibilitate pentru asa ceva, daca se pot face lucrurile mai rapid si fara atatea efecte secundare).
Alprazolamul, din fericire, nu da dependenta atat de mare; ati putea sa reusiti pe cont propriu sa treceti peste dependenta, dar ar fi mai eficient sa mergeti macar cateva sedinte la un terapeut bun. Daca va deranjeaza tare simpromele de sevraj, ar fi cea mai buna solutie sa apelati la un terapeut. Tranzitia o sa fie mai usoara, iar riscul de recadere, daca se va lucra bine in terapie o sa fie foarte mic (adica dorinta/nevoia sa mai luati xanax). va doresc numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psiholog Silvia Stamate (acum 11 ani)

Este indicata eficientizarea tratamentului medicamentos cu ajutorul interventiei psihoterapeutice, iar pentru a identifica in orasul dumneavoastra un psihoterapeut recunoscut de catre Colegiul Psihologilor din Romania puteti consulta sectiunea Registrul cabinetelor avizate pe site-ul www.copsi.ro.

In speranta ca v-am putut fi de ajutor, va doresc curaj si fermitate in lupta cu "simptomasele".

Silvia Stamate
Psiholog clinician si psihoterapeut sistemic de familie si de cuplu
Stamate Mirela Silvia PRO ANIMA Cabinet Individual de Psihologie
Galati, Str. Siderurgistilor, nr. 34, bl. G4, scara 2, ap. 21, parter
[email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

felicia105 (acum 11 ani)

Eu am avut o problema asemanatoare..doar ca la mine a fost mult mai grava..cantitati mai mari pe o perioada mult mai lunga.Doar cu ajutorul medicului am reusit, dupa 30 zile de spital..dar iti trebuie si o f mare vointa pt ca sevrajul e teribil..nu as dori nimanui aceasta experienta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1485909993 (acum 7 ani)

Ce ai facut in spital?Si eu am exact aceeasi problema,mersi de raspuns!!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihai0511 (acum un an)

Terapie❗👍🏼

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Irina (acum 11 ani)

Iau xanax de 3 ani. Intial 0,25. Acum 0,5 zilnic. M-am internat la psihiatriue Iasi . Medicul mi-a dat: Rivotril, Serokel, Cipralex, Imovane etc. Inutil . Nu reusesc sa scap de xanax

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

noi i (acum 11 ani)

Buna ziua,
personal nu am reusit sa scap de nici o dependenta,poate de aia de alcool intr-o masura.
Uitandu-ma la mine si doar analizand ce se discuta si cum se intimpla am constatat ca reducerea dozajului de orice fel la dependent poate fi facuta doar in prima parte a experientei si ca daca nu exista o combinatie intre placere si lipsa fricii atunci ar trebuii sa fie destul de usor sa renunti.Pe de alta parte in sens invers mai degraba ataci problema un pic diferit si incerci sa renunti la ele prin ati disimula nevoia(placerea) pe un alt drum al comportamentului. Poti de exemplu sa te apuci brusc sa pictezi sau sa sudezi ornamente sau cursuri de medie si lunga durata sau...
De fapt nimic cred in lumea sta nu exista fara sa aiba o contrapartida sau cum doriti sa-i spuneti.
Personal ma aflu inca in acea stare dar faptul ca ma reusit sa impac mai multe elemente asta imi da o putere de a merge mai departe,banuiesc ca, cam asta ar fi si la dvs una dintre probleme.

O zi fericita!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

coco195 (acum 11 ani)

salut, NU este vb de nici o placere...ce placere poate sa ti dea xanxul???la mine este vb. de frica....frica ce se declanseaza odata cu aparitia oricarei dureri...atacul de panica ce declanseaza tot felul de simptome...iar acest xanax ma linistea...intelege ti?dar acum nu il mai VREAU.....si de aceea am cerut ajutor de specialitate...o seara placuta va doresc!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 8 ani)

exact in aceeasi situatie ma aflu si eu. iau de mai bine de 7 ani. dar, in sfarsit gasesc pe cineva cu aceleasi simptome.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21639651701 (acum un an)

Off, Doamne! Numai cine nu trece prin starile astea, nu intelege. E cumplit sa depinzi de un medicament si sa incerci tot ce iti sta in putere sa scapi. E insuportabil! Sincer, nu cred ca se poate scapa de xanax, fara internare in spital si detoxifiere..practic sa fie scoasa din organism substanta! As vrea daca se poate sa explice un medic specialist in ce consta exact aceasta procedura, nu am gasit nicaieri raspunsul! Multumesc frumos, sanatate si putere tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marina (acum 11 ani)

Imi este greu sa cred ca in tara asta nu poate exista un specialist in problema asta. ?Este de asemenea f devarat ca in succesul si biruinta asupra dependentei de xanax iti trebuie multa vointa. Problema este ca , in cazul dependentei de xanax starile de sevraj nu le poate intelege decat cel care le-a trait pe pielea lui. Vointa nu te ajuta cu nimic atita timp cat nevoia de a lua me3dicamentul te pune la pamint. Pur si simplu nu poti sta in picioare, nu mai poti respira si senzatia este de moarte iminenta. Pana voi muri il voi uri pe medicul care mi-a prescris xanax. Eu aveam o problema ORL, eram agitata si panicata iar el mi-a prescris acest drog de care nu auzisem in viata mea. Daca mergi la un psihiatru iti va da alte 7-8 droguri , pretinzand ca te scapa de dependenta. Cred ca sunt zeci de mii de romani care iau xanax dar le e teama sa recunoasca, E ub drg xanaxul. Cert!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marina (acum 11 ani)

As fi curioasa sa aflu dacti ati rteusit sa scapati definitv de xanax. Daca da , felicitari

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

coco195 (acum 11 ani)

nu am reusit.....DEFAPT AM STAT O LUNA DE ZILE, TOTUL ERA OK PANA M AM CERTAT CU SOTIA RAU.......AM CLACAT SI AVEAM IN CASA NENOROCIREA....SI AM CAZUT IAR.... DE 3 SAPTAMANI NU MAI IAU IAR...SA VEDEM CAT MA TINE....VB.....O ZI BUNA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

coco195 (acum 11 ani)

SCZ PT GRAMATICA...AM VAZUT DUPA....MA GRABEAM...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lena (acum 11 ani)

Buna ziua!am 32 de ani si am clacat in iulie anul trecut totul a inceput cu o senzatie de foame,inima parca i-mi sarea din piept si o durere in ceafa de nu mai simteam capul.am sunat la salvare si mi-au spus ca e puseu de tensiune.am mers la spital pt ca mi-am lasat frica sa intre in mine si au inceput stari de nelinste,respiratie grea,batai puternice ale inimii..Mi-am facut toate analizele posibile si toate au iesit ok in schimb eu ma simteam din ce in ce mai rau nu suprtam televizr,telefon,nici de copii nu puteam avea grija am slabit 10 kg in cateva zile.Crizele ma tineau 6-7 h pe zi eram terminata .Dupa fel si fel de tratamente care nu aveau nici un efect asupra mea am decis sa merg la psiholog si la psihiatru care m-au aj enorm si din oct anul trecut am inceput cu seroxat si xanax.,ma simt mai bine dar frica e inca prezenta cred ca am ramas si cu sechele.Cum pot depasi frica asta care ma termina ,am fost si la Biserica ,am inceput sa citesc, fac diferite jocuri cu copii...dar in mometul cand apare o cearta sau o emotie puternica i-mi apare o senzatie ca si cum as consuma alcool(nu consum bauturi si nici nu fumez) i-mi da o stare ciudata la cap si la stomac.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

psih Raluca Irimie (acum 11 ani)

Ac***a in vedere manifestarile pe care le descrieti, se pare ca va confruntati cu stari anxioase. Din fericire xanaxul reduce mult din aceste simptome, dar din pacate se adreseaza doar simptomelor nu si cauzelor; plus ca poate sa creeze dependenta. Cel mai indicat e sa luati legatura cu un psihoterapeut si sa construiti impreuna un program de interventie. Multa bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lory17 (acum 2 ani)

Bună ziua!
Am o întrebare și eu .
Iau de zece ani xanax de 0,25 am inceput scăderea lano zi da și una nu în șapte zile am ajuns de două ori la spital cu tremurături tensiune și puls mare și mi-au spus căderi de calciu, lipsa de potasiu etc .
Am deja două zile de când nu mai iau xanax deloc dar iau stresclin neuro una seara , încă persista tensiunea și pulsul starea de agitație puțină , și durerile de cap . Acum dacă deja nu am mai luat de două zile sa nu mai iau deloc și să contui doar cu stresclin neuro ?? Doctorița de la neuro mi-a zis sa iau xanax cinci zile împreună cu stresclin neuro și apoi să nu mai iau xanax deloc .... mi-e puțin teamă....cum sa fac .....deja nu mai tremur , și nu mai am starea de.rau .....ce sfat mi-ați da ???
Vă mulțumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Romeo XXL (acum 11 ani)

Si eu am avut o problema,de fapt inca o mai am din cand in cand.M-am lasat de fumat dintr-o data dupa 24 de ani de tutun de toate tipurile,de la Carpati si Bucegi la Marlboro si Davidoff.Sevrajul a fost crunt dar l-am depasit fara nici un substituent.Problema e ca de aici au inceput starile de anxietate si atac de panica,Deci...psihiastru,xanax si inca unul pe care nu mi-l aduc aminte.Am rezistat doar o saptamana cu tratamentul ala....simteam ca pierd incetul cu incetul contactul cu realitatea.Am renuntat la medicamente si am incercat sa trec doar cu vointa de acest hop.In cel mai rau caz luam doar un xanax de 0.5 la nevoie seara.Au trecut 4 ani de atunci si ma simt bine dar de o saptamana am inceput sa am palpitatii si aritmii seara.La inceput tineau 5 sau 10 minute.Acum tin si cate 2-3 ore si nu le dau de cap.Mi-a dat doctorita de familie Aspavim si Corphyt,sunt naturiste dar nu ma ajuta prea mult.Un prieten zicea ca s-ar putea sa am carente de magneziu si calciu.Am luat o cutie de Magnerot sa ma burdusesc cu Magneziu dar nu pot sa o iau pana nu termin aspavimul.Maine ma duc sa-mi montez un Holter sa elimin totusi varianta cardio cu toate ca nu cred sa fie probleme de natura asta.Vreau sa spun ca la analizele de acum o luna nu mi-au iesit carente de nici un fel decat usoare cresteri de trigliceride.Sa repet oare analizele de sange "mai la obiect" daca se poate asa ceva.Dar m-am intins cam mult.Eu de fapt vroiam doar sa va spun ca nu exista dependenta de care sa nu te poti dezbara cu un minim de vointa.Fuman cam 35-40 de tigarete pe zi,iar cand am zis stop...stop a fost.Nu e usor dar se poate.Sanatate ca e mai buna decat toate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3