Dependenta de plante etnobotanice

Abuz de stupefiante Psihoze datorate substantelor halucinogene Intoxicatii organofosforici
Intrebare postata de Memmo cu 14 ani in urma

Salutare tutuor.
Cateva secvente din povestea mea

Acum ceva timp a fost prima data cand am fumat de la weed shop.
Prima data mi-a placut (eram vesel, am uitat de probleme etc).
A doua oara a fost foarte nasol. Am tras impreuna cu 5 baieti 2 jointuri. Eu am dat banii pentru ca a fost ziua mea si am zis ca daca am dat numai eu bani sa fumez cel mai mult. Am tras 7 fumuri si 5 intoarse. Am inceput sa tremur si m-am speriat. M-am intins pe pat, iar dupa 2 minute s-au adunt toti in jurul meu deoarece s-au speriat dupa cum faceam. Dupa ce s-au adunat toti in jurul meu am inceput sa o iau razna de tot; Toti radeau la fel din ce in ce mai repede iar eu radeam odata cu ei din ce in ce mai repede si parca nu mai puteam respira. Asta nu a fost tot... Aveam impresia ca toti se invarteau in jurul meu si se invarteau din ce in ce mai repede incat eu nu puteam iesi dintre ei (aveam niste dureri insuportabile). Am reusit sa "ies" dintre ei. Am ajuns la baie si am dat cu apa pe fata. Timpul se misca cu incetinitorul. M-am uitat la ceas apoi am cazut jos si simteam ca se strang peretii si eu nu puteam sa ies dintre ei (ingrozitoooooor). Am stat jos in jur de 2 minute si ma zbateam sa "ies" dintre pereti dar eu am simtit ca am stat acolo 10 zile (fara exagerare).
Sa lasam asta

De la acea experienta am mai fumat o singura data (nu stiu ce mi-a mai trebuit)...
Am reusit sa ma las. 5 zile mai tarziu... dupa ce m-am lasat am inceput sa am atacuri de panica, paranoia, durere in piept, ameteala, nu mai vad bine, ma doare capu, nu pot sa dorm decat 1-2 ore pe noapte, am cosmaruri, inainte sa ma culc ma gandesc la fel si fel de lucruri ore intregi fara sa imi dau seama. De vreo saptamana am inceput sa ma culc inainte de ora 22:00 si am inceput sa ma agravez. Inainte sa adorm ma gandesc la niste chestii; cand incep sa atipesc putin ma gandesc la 2-3-4-5 lucruri deodata (de nesuportat) si prefer sa ma plimb prin casa decat sa ma gandesc la mai multe lucruri deodata fara sa vreau. imi este foarte frica sa nu innebunesc. Stau si ma gandesc la seara aia cum a fost cand m-am drogat.

Am inceput sa am note proaste la scoala, sa comentez la profesori, sa sar la bataie la colegii mei fara niciun motiv.

Am fumat de 5 ori si as vrea sa stiu daca asta este sevrajul si cum as putea scapa de aceste efecte.

Va rog frumos sa nu ma criticati ca ce mi-a trebuit de m-am drogat:(...

Ma poate ajuta cineva sa trec peste aceste clipe grele sau sa iimi spuna cat timp o sa mai dureze?

Am abia 17 ani si abia acum mi-am dat seama ca nu am pretuit ce am primit de la bunul Dumnezeu (sanatate, prietenii si familia aproape de mine).

Multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (346)

elena, Iasi (acum 14 ani)

Chiar astazi in Ziarul de Iasi a aparut acest articol:

Tinar rapus de "sarea de baie" de la weedshop

Experienta devastatoare cu "prafuri"
Autor: Amalia DASCALU

La 24 de ani, Bogdan are o experienta de noua ani in materie de droguri. Ceea ce l-a terminat a fost un drog de la weedshop, sarea de baie Special Gold. "De fapt e un produs chimic pe baza de metamfetamina, derivata cu catinona ca sa nu iasa la testul antidrog facut de politie", explica tinarul. A slabit opt kilograme si a inceput sa vinda din casa
pentru a-si cumpara droguri.

La 24 de ani Bogdan a hotarit ca trebuie sa ia viata de la capat. Timp de aproape noua ani tinarul s-a drogat cu aproape toate substantele care i-au trecut prin mina, de la romparkin combinat cu votca pina la canabis si hasis. Insa, sustine el, in ultimul hal l-a adus o substanta care se comercializa in magazinele de tip weedshop. In urma cu trei luni s-a apucat sa-si injecteze in vena sare de baie. Atunci a fost momentul in care Bogdan a simtit ca-si pierde controlul. Dupa trei luni de injectare cu sare, tinarul a luat hotarirea sa-si schimbe viata si sa renunte la droguri. A ajuns la Iasi si timp de doua saptamini a fost internat in Clinica de Drogodependenti din cadrul Spitalului de Psihiatrie "Socola". Bogdan e hotarit sa-si schimbe viata si sa o ia de la capat fara droguri. Medicul sau, Radu Andrei, seful Clinicii de Drogodependenti de la Socola, crede ca tinarul va reusi daca isi doreste asta cu adevarat. Doctor si pacient spun ceea ce implica drogodependenta si care sint etapele necesare pentru a scapa de aceasta patima ingrozitoare.

Bogdan (n.r. nume fictiv pentru a-i proteja identitatea) este dintr-un oras din Moldova si de aproximativ doua saptamini se lupta cu dependenta de droguri. S-a drogat aproape noua ani, insa doar de curind si-a dat seama ca a pierdut total controlul asupra propriei vieti.

Primul contact cu drogurile l-a avut pe vremea cind era un pusti de 15 ani. A inceput sa consume romparkin (medicament pentru boala Parkinson) in combinatie cu votca, combinatie la care a apelat multi ani. "Nu pot spune de ce m-am apucat de droguri pentru ca la momentul respectiv aveam tot ce-mi doream, nu-mi lipsea nimic. Probabil din simpla curiozitate", povesteste tinarul.

Dornic de ceva nou, Bogdan a inceput sa consume canabis, hasis si alte substante de care nici nu-si mai aduce aminte acum. Procurarea drogurilor nu a fost niciodata o problema pentru el. "De oriunde te duceai puteai sa faci rost de droguri, din cluburi, baruri, discoteci, de pe strada sau chiar in parcuri. Ii cunosti pe cei care consuma sau vind asa ceva pentru ca au un stil anume de a se imbraca, de a se purta, sint diferiti de ceilalti. De obicei au un stil mai liber, poarta haine mai largi, se imbraca mai neglijent, sint neglijenti in general cu ei insisi", mai spune Bogdan.

Diferente nu sint insa in ceea ce priveste muzica pe care o asculta. Cei care se drogheaza pot asculta de la manele pina la muzica alternativa sau muzica clasica. Bogdan este un ascultator de muzica electronica.

Sarea de baie Special Gold e un drog puternic "sub acoperire"

Pina in urma cu trei luni tinarul se droga doar in compania prietenilor care faceau acelasi lucru, niciodata nu lua droguri singur, acasa. Problemele lui au inceput insa in momentul in care a descoperit substantele de la weedshop. "Ultimul drog pe care l-am incercat a fost mefedrona, in urma cu trei luni. Mefedrona e un praf care se vindea in weedshop-uri sub forma
de sare de baie, sau Special Gold. De fapt e un produs chimic pe baza de metamfetamina, derivata cu catinona ca sa nu iasa la testul antidrog facut de politie", imi explica tinarul, care stie toate denumirile oficiale ale substantelor ilegale: "daca tot consum, macar sa stiu ce bag in mine", spune el.

Bogdan si-a dat seama de la inceput ca noul drog are efecte diferite fata de tot ceea ce mai incercase el pina atunci. Dependenta devenise din ce in ce mai puternica si lui ii era tot mai greu sa faca pauze intre momentele in care se droga. A incercat totusi sa renunte si chiar a trecut prin citeva zile de sevraj in care s-a simtit groaznic. Voma, greturi, transpiratii, frisoane, dureri musculare, de oase sau abdominale, pe toate le-a suportat timp de trei-patru zile. Nu l-a tinut mult insa si in momentul in care s-a intilnit cu niste prieteni a "scapat cu botu''-n marfa", cum spun ei momentului in care se reapuca de consumul de droguri. "Nu stiu de ce, asa a fost sa fie, am picat la locul nepotrivit in momentul nepotrivit poate", incearca sa se justifice acum.

Situatia lui a devenit din ce in ce mai grava. Intr-o singura luna a slabit opt kilograme si abia se mai tinea pe picioare. Deja renuntase la facultate pentru ca a preferat sa lucreze ca electrician si sa faca bani sa-si cumpere droguri.

Nu s-a drogat niciodata in timpul in care era la serviciu pentru ca a tinut sa-si respecte munca, insa toti banii pe care ii cistiga se duceau pe droguri. "Bani aveam pentru ca munceam, salariul meu de 15 milioane se ducea in trei zile. Am ajuns la «performanta» de a consuma intr-o singura seara noua milioane la care s-a mai adaugat si o camera
video scumpa pe care am dat-o pentru patru grame de substanta care m-ar fi costat patru milioane. Nu m-a afectat ca dadeam asa multi bani, mai vindeam ce nu mai foloseam prin casa. N-am vindut niciodata lucrurile mamei, dar mai dadeam un mp3 player, o pereche de casti, o bicicleta etc", a spus tinarul.

"Primul pas in tratarea unui astfel de pacient este ca el sa vrea cu adevarat sa renunte la droguri"

A incercat sa se lase singur de droguri, insa nu a reusit. Si-a dat seama ca singura solutie este sa ceara ajutor specializat. Asa a ajuns la Spitalul de Psihiatrie "Socola" in Clinica de Drogodependenti. Medicii spun ca starea sa se amelioreaza, insa totul depinde de vointa tinarului. "Schimbarea vine din interior si numai daca pacientul are o motivatie puternica sa renunte la droguri. El trebuie sa puna in balanta ce avantaje ii aduce consumul de droguri si ce dezavantaje sint. Daca ajunge la concluzia ca sint mai multe dezavantaje atunci este pregatit sa renunte. Primul pas in tratarea unui astfel de pacient este ca el sa vrea cu adevarat sa renunte la droguri", a declarat dr. Radu Andrei, seful Clinicii de Drogodependenti.

Persoana care a decis sa renunte la droguri trebuie apoi sa apeleze la un consult psihiatric de specialitate si chiar toxicologic. La un centru antidrog se poate stabili daca respectivul consumator are nevoie de dezintoxicare si unde anume ar trebui sa se intimple asta. Partea cea mai dificila a tratamentului este reprezentata de "resetarea comportamentului". "Este foarte dificil aici pentru ca pacientul are nevoie de o motivatie care este subiectiva, pentru fiecare poate fi altceva. Este nevoie de psihoterapie sustinuta pentru o perioada cit mai mare de timp. De asemenea, pacientul are nevoie de un grup de suport format de cele mai multe ori de familie, de prieteni, repere de care el se agata si care il vor sustine in demersul sau", a adaugat dr. Andrei.

Urmeaza perioada de mentinere a starii de abstinenta. Aici sint mai multe stadii prin care trec dependentii de droguri. Unii nu-si recunosc problema si cred ca o pot controla singuri, altii isi dau seama cumva ca ceva este in neregula, dar nu se pot hotari sa schimbe ceva. Urmeaza un stadiu al actiunii cind dependentul ia masuri pentru modificarea situatiei, iar ultimul stadiu este cel al mentinerii.

Medicii spun ca orice dependent de droguri care vrea sa renunte la acest viciu are nevoie de un plan pe termen lung pentru ca de-a lungul timpului se va intilni cu nenumarate ocazii in care poate sa alunece din nou pe panta drogurilor intr-un moment de ratacire sau chiar sa recada in aceasta patima in momentul in care reia consumul.

"Comportamentul nu este doar conditionat biologic, in cea mai mare parte e invatat de la modele din jur. Ii va fi foarte greu pacientului si va avea nevoie de mult timp sa se refaca, insa daca motivatia lui este suficient de puternica atunci va reusi", a adaugat medicul care l-a tratat pe Bogdan.

"Prietenii mei vor ramine mai putini"

Tinarul e hotarit insa sa ia viata de la capat chiar daca asta inseamna sa renunte la o parte din prietenii sai. "Eu le-am spus prietenilor mei de la bun inceput ca ma voi lasa de droguri, dar ei sint cu capul in nori. Cind ma voi intoarce acasa anturajul meu va trece printr-o selectie si vor ramine mai putini. Nu pot renunta la toti, dar ceva trebuie sa schimb", a spus tinarul.

Bogdan nu vrea sa dea sfaturi tinerilor care trec prin tot ce a trecut si el in ultimii ani pentru ca e de parere ca oricum acestea nu vor fi ascultate. "Nu pot sa-i invat eu ce e bine si ce e rau, sa le dau sfaturi. Isi vor da seama singuri cind va fi momentul potrivit. Daca venea cineva si-mi dadea un sfat imi intra pe o ureche si imi iesea pe alta. Pina nu te dai singur cu capul de pragul de sus, nu-ti dai seama ca ai o problema", sustine Bogdan.

Tratamentul sau va continua si dupa externarea din spital, iar terapia la psihiatru la fel. "Voi merge la un centru de consiliere de grup pe undeva pe la munte pentru o perioada. Incerc sa ma implic si in activitati care sa ma apropie de familie, sa merg cu tata la pescuit de exemplu. Sora mea e total opusul meu, a terminat doua facultati si lucreaza in doua locuri, in timp ce eu imi bagam droguri in vena. Cind va fi momentul ma voi duce iar la facultate", explica Bogdan gindurile de viitor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GHITA CATALIN (acum 13 ani)

MAA ASTEA NU-S BUNEEE!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mata (acum 11 ani)

Sugativo

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionut (acum 10 ani)

Shop_krystal distribuie cele mai noi produse de inalta calitate , legale 100% , detinem game veriate , atat powder cat si smoke , ex : powder ; pure by magic , special gold , diamond crystal , etc smoke : head shot , m1 , diesel , etc , produsele sunt in stare ireprosabila nemodificate sau lungite Detalii complete pe ym : shop_krystal sau 0720177512
FB:krystal powder
comenzile sunt onorate cu promptitudine de bunii nostri colaboratori de la curierate rapide

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei (acum 10 ani)

Sant cele mai tari produse nu este teapa am luat si sant cel mai fericit ca de tepe am fost satul luati cu incredere

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionut (acum 10 ani)

As VRea saapelez la un specialis pentru a ma lasa de marijuana ... cum fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

migu (acum 10 ani)

nr de telef e gresit

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

me2 (acum 10 ani)

daca vrei sa te lasi de marijuana iti dau eu adresa mea trmite-mi tot ce ti-a ramas :))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mensana (acum 10 ani)

Esti pur si simplu un criminal. As apela probabil degeaba la constiinta ta.Lasa oamenii in pace si nu-i mai tenta cu otravuri. Fa bine si schimba-ti "meseria"

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

manuel (acum 10 ani)

esti varza vino sa ati dau pe nas sa vad ce zici dupa asta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

manuel (acum 10 ani)

esti varza vino sa ati dau pe nas sa vad ce zici dupa asta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
fifaplayer (acum 14 ani)

Eu cred ca este normal cred .. este starea de sevraj .. ... am patit si eu ca si tine da eu am fumat foarte mult "iarba" si am inceput exact ca si tine prin a mi se face rau , prima oara nici nu ma gandeam sa pun bani pt "iarba " dar incet incet am ajuns sa dau aproape toti banii pt o cheta :)) .. in cazul tau zici ca ai fumat doar de 5 ori ... asta depinde si de personalitatea omului ... am patit exact ca si tine ma certam cu toata lumea .. mi se parea mai tot timpul ca ma vorbesc oamenii , prietenii , am ajuns si la bataie , doar pt niste vorbe , nu prea mai acceptam sa se faca glume pe seama mea , .... in prmul rand trebuie sa intelegi ca NU SUNT BUNE fie ele etnobotanice , marijuana , has , sa nu mai vb de alte droguri , DOCUMENTEAZA-TE ,CITESTE , si ai sa afli efectele negative , Stai linistit ca o sa`ti treaca dar nu mai baga . nici macar odata sa zici hai ca bag acum si gata un fum , :)) pt ca no sa t epoti abtine , incearca sa eviti anturajele unde se fumeaza "iarba" pt ca "tovarasii" tai o sa te mai cheme chiar daca le zici ca nu sunt bune si ca nu mai vrei :)) ... ai obs. ca am pus in ghilimele tovarasii :)) ...

uite aici si lik-ul povestea mea sunt si niste raspunsuri bune care te v`or lamuri poate

//sfatulmedicului.ro/comunitate/abuz-dependenta-si-intoxicatii/dependenta_21805

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Memmo (acum 14 ani)

"Stai linistit ca o sa`ti treaca dar nu mai baga"

Nici nu stii cat de mult m-au ajutat aceste cuvinte... :)

@fifaplayer esti prima persoana de pe net care ma incurajeaza. Tot la fel am postat pe un forum iar unele persoane imi ziceau ca am sa raman cu aceste sechele pe viata si singura modalitate de a scapa cu viata este sa fumez zi de zi aceste plante...

Multumesc mult..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rusine (acum 13 ani)

Salut ! Nici nu stiu cum sa incep..defapt am cam 8 luni de zile de cand consum Prafuri etnobotanice .. am incercat aproape toate sortimentele ..am slabit 12 kilograme in ultimele 3 luni..imi plac foarte tare dar imi cauzeaza numai probleme .. in unele momente nu le mai suport plang pe strada de rusine si nu stiu cum sa fac sa scap de ele .. va rog frumos nu ocoliti subiectul meu si daca ati putea sa ma ajutati astept orice sfat .. va multumesc ! :* Bfrm !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 13 ani)

am trecut si eu prin acelesi stari ca si tine, anxientate, atacuri de panica> vestea buna este ca o sa treaca.. vestea rea...dureaza... mult. oricum, sfatul meu este sa nu mai tragi... te poate impinge la sinucidere

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anomin (acum 12 ani)

men daca inca mai ai probleme,cu astea gandestete asa,nam nevoie de ele ca sa ma simt bine! intelegi?! si eu am luat multe chiar.. prea mult si inca iau dar nu in excess..orice e bine venit dar nu in excess de exemplu bag o pastila o data la 2 luni,perioada prafurilor e mai grea totusi am tercut peste asta dar trebuie sa ai ambitie!.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

fifaplayer (acum 14 ani)

eu am trecut EXACT prin ce treci tu poate mai rau nu ma mai recunosteam ... nu te lua dupa altii ca nu ai cum sa`ti revii numa daca bagi din nou (fa sport , diverse activitati cu prieteni care stii ca nu o sa`ti vorbeasca de iarba , cu familia , FII TU ! ) , asa e si la tine cred , sa stii ca e foarte greu mie si acum imi mai zboara gandul la o PENALA , dar ma abtin pt ca observat singur ca NU SUNT BUNE ! ... am ajuns sa le interzic "prietenilor" sa nu mai pronunte numele ierburilor :)) , sa nu`mi mai propuna o cheta :)) , si asa am vazut care imi sunt prieteni adevarati , cei care fumeaza si acum nu ma mai cauta pt. ca nu mai fumez cu ei , si nu vreau sa mai aud de "ele" . nici nu vreau sa le vad pt. ca stiu ca mi se face "pofta" :)) .. e ceva normal si in cazul tau ... SI CE AM CASTIGAT PRIN ASTA ? ACUM NU MA MAI ATRAG ! am o luna de cand nu am mai bagat UITE CA SE POATE BAFTA mi`am revenit in mare parte si le`am dat peste nas multora care ziceau ca nu o sa le las niciodata .

Depinde de personalitatea omului de obicei persoanele mai linistite , gasesc un refugiu in astea , VIATA TREBUIE TRAITA ! bine ca ti`ai dat seama acum la inceputul "carierei" ca NU SUNT BUNE :)) .. glumesc cu cariera .. :))

BAFTA fa ceea ce crezi tu ca e mai bine pt tine nu te lua dupa "prieteni" .. prietenii in ghilimele si stii la ce ma refer :))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 12 ani)

iubesc inima nu respecta reguli o ador mai ale pe harun,eda si harun ma enerveaza foarte mult ece,batu ad kenan si aras astia vrea sa ai desparta pe harun si eda vreau aidiul de mess a lu eda va rog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IonutM (acum 11 ani)

du-te la doctor,sau vb cu cineva

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Memmo (acum 14 ani)

Nici nu stii cat de mult m-ai linistit cu aceste cuvinte :)
Eu sunt la un liceu sportiv (atletism) si azi am fost la un concurs; nu am alergat dar cand am ajuns acasa m-am dus la bucatarie sa stau la masa. Am mancat si apoi am intrat putin pe mess. O ora mai tarziu simteam ca ametesc si ca se invarte casa cu mine... asta a fost prima data cand mi se intampla asa ceva: Auzeam voci, tipete, aveam halucinatii, ma uitam in jos si aveam impresia ca stau undeva la 5 metri inaltime... Sunt foarte speriat si nu exagerez deloc. Sunt constient dar cand mi se intampla sa am aceste efecte nu imi dau seama de ce se intampla asta si totul pare foarte foarte real... dupa ce imi revin complet (in jur de 10 minute tine) imi dau seama ca totul a fost doar o iluzie. Am am impresia ca la WeedShop nu se dadea iarba "pura" ci amestecata cutot felu` de metale sau cu alte substante...

Am 2 luni si ceva de cand nu am mai fumat si am jurat ca nu o sa mai trag de acum inainte.

imi poti spune te rog frumos daca starea mea se va inrautati mai mult, cam cat o sa mai tina aceste efecte negative sau daca o sa-mi mai revin vreodata?:(
imi este foarte frica sa nu innebunesc... stiu foarte bine ca schizofrenia este nemiloasa :((.
Am fost la spital de 4 ori si nu mi-au gasit nimic neobisnuit; nici fizic nici psihic. Am facut un testpsihologic si IG-ul il am de 110. Mi s-a spus ca este foarte marepentru varsta mea. Analizele mi-au iesit foarte bune de 3 ori. Acum o saptamana am avut o cadere de calciu si de atunci ma simt groaznic zi de zi. A IV-a oara cand mi-am facut analizele nu au iesit asa de bine. Mi s-a spus ca sa tin un regim hepatic deoarece am ceva probleme la ficat.

Vreau sa scap de acest chin fara sa ma internez intr-un centru de dezintoxicare. Parintii mei stiu ce s-a intamplat dar le ascund ca imi este rau deoarece nu vreau sa-i ingrijorez; si asa sunt foarte ingrijorati de ce am patit si le este frica sa nu ma apuc iar.
Vreau sa rezolv totul singur... sa nu-i mai implic si pe altii (parintii) deoarece imi este foarte greu sa-i vad suferind din cauza mea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 18