Dependenta de plante de la WeedShop raspuns medic

Abuz de stupefiante
Intrebare postata de Nytro cu 14 ani in urma

Sunt dependent de plantele de la WeedShop dar de cand s-au inchis m-am lasat. Am o luna de cand nu am mai fumat iar acum ma simt rau: Fac atacuri de panica, nu dorm noaptea aproape deloc... De o saptamana se cam agraveaza: nu imi mai simt corpul asa de bine, am momente cand vad in relucare 1 secunda si cand se intampla asta am impresia ca se rastoarna totul peste mine si trebuie sa scap; acea secunda am impresia ca trece foarte greu (aproximativ 2-3 minute).

Am incercat sa uit de toate. M-am apucat de facut sport dar degeaba. Mi-am revenit cam o saptamana, pana intr-o zi cand m-am dus la scoala si m-am intalnit cu baietii din fostul anturaj. Am inceput sa radem intr-o ora fara motiv, am fost dusi la directoare si tot nu ne puteam abtine sa nu radem; ne-a scazut la toti 4 cate 3 puncte la purtare pentru ca au zis ca eram drogati... eu chiaraveam impresia ca sunt drogat adica asa simteam eu. Cand am ajuns acasa am inceput sa caut pe internet despre aceste ierburi de la WeedShop si se clatina imaginea din stanga in dreapta cam un cm si m-am speriat.
Toti baietii din fostul anturaj sunt la fel ca mine si la toti ne-au aparut aceste efecte negativa la 5 zile dupa cene-am lasat. Vreau sa spun ca ne-am apucat toti odata de astea si toti am fumatde 10 ori pentru ca numai noi 5 ne "combinam"
Cer ajutorul unor specialisti de aici de pe site desigur daca vrea cineva sa ma ajute si sa-mi spuna daca este ceva normal ce mi se intampla.
Sper ca nu este nevoie sa ma duc la un centru de dezintoxicare:(... parintii mei nu stiu de asta. Eu nu am nici 17 ani si nu stiu cum vor reactiona parintii cand vor afla ca m-am drogat :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

Sheila (acum 14 ani)

Din cate am inteles aceste stari sunt normale.Iti dau un link de la alt post unde se discuta asa ceva poate acolo vei gasi ceva care sa te ajute, poti chiar sa postezi si acolo problema ta.
//sfatulmedicului.ro/comunitate/abuz-dependenta-si-intoxicatii/dependenta-de-plante-etnobotanice_22365

Numai bine si sper sa reusesti sa scapi de aceste stari

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Catalina Dragulanescu MPsih. Catalina Dragulanescu este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Nytro, aceste plante sunt foarte riscante si ma bucur sa aud ca te-ai lasat. In cazul unora dintre ele (Special Gold, Spice, Magic Flower) riscul este de deces. Nu ma bucur insa de ceea ce spui ca ti se intampla tie si prietenilor tai. Au aparut de curand (spre deosebire de cele considerate ilegale), sunt droguri sintetice, deci DEOSEBIT de periculoase pentru organism si nici noi, specialistii care ne ocupam de ani de zile de asta, nu stim cu exactitate cate sunt si ce substante contin. Nu e cazul sa ajungi la detox, insa trebuie sa stii ca exista arondate pe langa fiecare sector din Bucuresti centre de consiliere numite "Centre de asistenta integrata a adictiilor" unde te poti adresa pentru sfaturi (acolo sunt medici si psihologi specializati pe aceste probleme). Spune-mi in ce sector ai domiciliul, ca sa-ti spun unde sa te adresezi. Tine-ma la curent. Succes tie si prietenilor tai !

Psih. Specialist Psihologie Clinica si Psihoterapie
Catalina Dragulanescu

www.terapie-psihanalitica.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Abuz de stupefiante.

Nytro (acum 14 ani)

Doamna Catalina Dragulanescu nu va suparati... dumneavoastra ati mai auzit astfel de cazuri?
Se poate sa-mi revin cu timpul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Catalina Dragulanescu MPsih. Catalina Dragulanescu este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Nytro, de revenit iti vei reveni. Este insa obligatoriu sa opresti consumul de orice drog (inclusiv alcool) si sa ai in perioada urmatoare un program cat mai ordonat: culcat seara cam la aceleasi ore (zece-doisprezece), trezit dimineata cam la aceleasi ore (sapte-opt), mese cam la aceleasi ore, scoala, activitatile tale obisnuite, etc. Sport: mai degraba plimbare si/sau bicicleta (nu ceva cu mult efort la inceput) sau pur si simplu stat in aer in timpul liber din saptamana si in week-end. Prieteni, iubita, citit - daca-ti place, etc.
Te-as sfatui sa incerci sa vorbesti cu ai tai despre asta, nu ai facut nimic ilegal (daca treaba sta doar cum ai declarat). Chiar si altfel, tot ei te pot sprijini. Raman la parerea mea cu centrele de consiliere. Daca nu esti din Bucuresti, mai sunt si prin provincie.
In tot cazul, daca simptomele se mentin sau mai apare si altceva - fuga la doctor !
Bafta !

www.terapie-psihanalitica.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nytro (acum 14 ani)

Nu sunt din Bucuresti, am domiciliul intr-un sat din apropiere de Vaslui. Imi puteti recomanda un specialist din judetul vaslui?:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Catalina Dragulanescu MPsih. Catalina Dragulanescu este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Adresa centrului de consiliere pentru judetul Vaslui este pe link-ul : http://www.anagov.ro/vaslui/home
Acolo poti vorbi fie cu un medic, fie cu un psiholog.
Succes !

www.terapie-psihanalitica.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nonchallant (acum 14 ani)

BV bv bv BV....vad k acest site a luat amploate; daca au reusit MEDICI , sa posteze inseamna k este destul de citit...tineti-o tot asa.

In legatura cu "memmo", cred k e p drumul cel bun...

de cand am lasat nr meu aici; am primit f f multe apleluri si AM AJUTAT ASA CUM AM STIUT SI ASA CUM AM PUTUT P ABSOLUT FIECARE DIN CEI CARE AU NEVOIE...

F bine k incercati din greu sa va lasati si uneori stiu k iti vine sa TE OMORI, din cauza nenorocitului de ervraj.
am mai spus si voi repete :

NU E O RUSINE SA FI BOLNAV , ESTE, ORUSINE SA NU TE TRATEZI !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nonchallant (acum 14 ani)

********** A T E N T I E ********** au aparut IAR , DINnou, aceste scarbosenii...!!!!!!!!!

si de data asta au "venit" cu "substante noi"...( etnobotanice ) repet :

!!! cuvantul "etnobotanic" NU EXISTA in DEX ( Dictionarul Explicativ al Limbii Romane )

ANTENIE MARE MARE ; COPIII !!!! pt k acum se gaseste :

*** meta-amfetamina *** = un stimulant pt SNC (Sistemul Nervos Central ) ,care obliga creierul sa produca FORTAT DOPAMINA.

DOPAMINA = substanta produsa de creierul uman care creeaza placerea : ex:

- atunci cand faci sex...

-atunci cand mananci...

- atunci cand razi,,,

VA ROG IO DIN SUFLET :

NU INCERCATI....NU INCERCATI, NU INCERCATI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

IO personal , NU vad NIMIC BUN sau FOLOSITOR sau EDUCATIV , care il au aceste magazine ,distribuitoare de "substante"....!

VA MULTUMESC CELOR CARE M-ATI SUNAT SI MA SUNATI IN CONTINUARE.

SPER K AM FOST DE AJUTOR....

BAFTA SI NOROC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gs92hh07 (acum 14 ani)

Eu am fumat timp de 6 luni aproape zilnic cu prietenii.De cand s-au inchis nu am mai fumat.Da,e adevarat,mi-as dori foarte mult sa mai pot fuma,etc...dar nu am halucinatii,nu rad a prost,nimic.Sunt ok.
In fine.. LEGALIZATI MARIJUANA !!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

george (acum 13 ani)

asi vrea sa stiu o adresa pt consiliere in bucuresti sector 6

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 13 ani)

Centrul de Evaluare şi Tratament a Toxicodependenţilor
pentru Tineri < Sf. Stelian >
Str. ing. Cristian Pascal, nr. 25-27, sector 6, Bucureşti
Persoană de contact : Dr. Cristina Hudiţă
Tel, fax.: 021/315.49.61
Infoline: 021/314.44.75 (intre 08:00-15:00)

Gasesti lista sediilor pe Agentia Nationala Antidrog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

LiL2012 (acum 11 ani)

Nonchallant, cineva are nevoie de ajutorul tau - cum pot lua legatura cu tine, poti sa imi dai un id de msn, sau email ul tau te rog? Sau trimite mesaj la [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

icevampire (acum 9 ani)

plantele astea sunt stropite cu mephedrone cum ma pot lasa ? Consum de 3 ani . Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alin (acum 8 ani)

Nu mai fuma si o sati treaca.Cauta si nu mai sta cu vechiul anturaj iesi cu o fata 2 3 23 in oras lasa sa treaca timpu si nu mai fuma deloc deloc si o sati treaca pretenas

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alin (acum 8 ani)

Eu am fumat 10 ani si mam lasat asa cum tiam zis am lasat anturaju doar ii mai salut iar ei fumeaza si acum iar eu acum am iubita ambani am masina permis sunt frizer si imi iubesc viatza omule

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: