Coronavirus Update

Lemon coldrex, pulbere

Publicat la data de: 07 Mai 2009 | Actualizat la data de: 16 Aprilie 2021

Informatii prospect Lemon coldrex, pulbere

Ce este Coldrex Hotrem Lemon si pentru ce se utilizeaza

Indicatii

Coldrex Hotrem Lemon este un remediu folosit pentru ameliorarea simptomatica, pe termen scurt a gripei, starilor febrile, frisoanelor si racelilor comune, inclusiv a cefaleei, durerilor in gat, disconfortului si durerilor, congestiei nazale, sinuzitei precum si durerii si catarului nazal acut, asociate acesteia.
Mod de administrare

Doza normala pentru adulti (inclusiv varstnici) si copii cu varsta peste 12 ani este de un plic la fiecare 4 sau 6 ore la nevoie.
Nu luati mai mult de 4 plicuri in 24 de ore.
Medicamentul nu trebuie utilizat mai mult de 3 zile fara recomandarea medicului.
Nu administrati Coldrex Hotrem Lemon copiilor cu varsta mai mica de12 ani.
Coldrex Hotrem Lemon se inghite ca o bautura calda.
Goliti continutul unui plic intr-o cana, adaugati apa fierbinte si amestecati bine.
Adaugati apa rece daca este necesar.
Adaugati apa sau miere, dupa preferinta.

Atentionari si precautii

Contraindicatii

Nu utilizati Coldrex Hotrem Lemon daca:
- sunteti alergic (hipersensibil) la paracetamol, clorhidrat de fenilefrina, vitamina C sau la oricare dintre celelalte componente ale Coldrex Hotrem Lemon;
- daca aveti insuficienta hepatica sau renala;
- daca aveti hipertensiune arteriala;
- daca aveti hipertiroidism;
- daca suferiti de o boala cardiaca;
- daca sunteti in tratament cu alte medicamente (de exemplu antidepresive de tipul inhibitori de monoaminoxidaza-IMAO, beta-blocante);
- daca aveti intoleranta la unele categorii de glucide (contine zahar).

Nu administrati la copii cu varsta sub 12 ani.

Precautii

Nu se recomanda asocierea cu alte medicamente folosite pentru raceala sau ca decongestive precum si cu alte produse care contin paracetamol.
Este necesara prudenta la varstnici si la pacienti hipertensivi deoarece fenilefrina poate creste tensiunea arteriala.

Riscul hepatotoxicitatii paracetamolului este mai mare in caz de afectare hepatica preexistenta sau cand sunt asociate alte medicamente cu potential hepatotoxic.

Daca simptomele de raceala persista, adresati-va medicului.
Cereti sfatul medicului sau farmacistului daca nu sunteti sigur daca puteti lua acest medicament.

Sarcina si alaptarea

Daca sunteti insarcinata sau alaptati, solicitati sfatul medicului sau farmacistului inainte de a lua orice medicament, inclusiv Coldrex Hotrem Lemon.

Reactii adverse posibile

Ca toate medicamentele, Coldrex Hotrem Lemon poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele.

Reactiile adverse sunt rare si pot include:
- eruptii cutanate si alte alergii
- cresterea tensiunii arteriale
- cefalee
- insomnie
- palpitatii
- varsaturi
- diaree.

Daca vreuna dintre reactiile adverse devine grava sau daca observati orice reactie adversa nementionata in acest prospect va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmatistului.

Informatii suplimentare

Compozitie

Fiecare plic contine 750 mg paracetamol, 10 mg clorhidrat de fenilefrina, 60 mg acid ascorbic.

Ambalaj

Cutie cu 10 plicuri a cate 5 g pulbere pentru suspensie orala.

Detinatorul autorizatiei de punere pe piata

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare
GlaxoSmithKline Export Ltd.
Brentford, Middlesex TW8 9GS, Marea Britanie

Fabricant

GlaxoSmithKline Dungarvan Ltd
Knockbrack, Dungarvan Country Waterford, Republica Irlanda

Atentie

Nu se recomanda administrarea de medicamente fara consult medical.

Cititi online prospectele medicamentelor, pentru a va informa asupra indicatiilor, modului de utilizare sau reactiilor adverse.

Citeste si

Arhiva
  • Glutetimida Glutetimida

    Descriere Glutetimida (2-etil-2-fenil-glutarimida) a fost introdusa la mijlocul anilor '50 si a devenit rapid un drog foarte popular in anii '70 si '80 pentru potentialul sau de abuz. Este un amestec racemic care se prezinta sub forma de cristale incolore sau de...citeste mai mult

  • Consecintele unei supradoze de aspirina Consecintele unei supradoze de aspirina

    Generalitati Aspirina este al treilea nume pentru acidul acetilsalicilic, substanta utilizata frecvent in medicamentele recomandate pentru ameliorarea durerilor. Medicamentele sunt folosite din cele mai vechi timpuri, mai exact inca din vremea medicului grec...citeste mai mult

  • Protectia sanatatii si securitatii lucratorilor fata de riscurile datorate expunerii la azbest Protectia sanatatii si securitatii...

    CAPITOLUL I - Dispozitii generale HOTARARE nr. 1.875 din 22 decembrie 2005 privind protectia sanatatii si securitatii lucratorilor fata de riscurile datorate expunerii la azbest PUBLICAT IN MONITORUL OFICIAL nr. 64 din 24 ianuarie 2006 In temeiul art. 108...citeste mai mult

  • Normele privind suplimentele alimentare  - ordin 1069/2007 Normele privind suplimentele...

    Ordin nr. 1069 din 19/06/2007 pentru aprobarea Normelor privind suplimentele alimentare Avand in vedere prevederile ARTICOLUL 20 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 97/2001 privind reglementarea productiei, circulatiei si comercializarii alimentelor,...citeste mai mult

Comunitate

  • buna seara

    pt raceala se poate lua strepsils daca persoana in cauza sufera de diabet?

  •  

    Interpretare simptome

    semnificatia simptomelor si afectiunile probabile

    Afla acum

Clasificarea ATC

Urmareste Sfatul Medicului

Aboneaza-te la Newsletter