Zona zoster

Varicela si zona zoster Preventia zonei zoster
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma

Am si io o forma mai usoara, aveam ceva dureri suportabile sub coaste partea dreapta. Mi-au aparut niste basicute cam 2-3cm2. initial durearea am zis k e provocata de fiere, apoi dupa apariatia basicutelor am mers la doctor simi-a zis ca am zona zoster. Acum urmes un tratament.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (23)

traian473785 (acum 16 ani)

de cateva zile mi-au aparut cateva bubite care mai apoi s-au inmultit, s-au marit si acum arata ca niste vezicule. toate concluziile duc la asa numita zona zoster. Nu ma dor si nici nu ma mananca f tare dat tot de cateva zile ma dor rau picioarele. Stie cineva dc are legatura cu acest virus care s-a mainifestat ca z zost? Am evita sa ma dau cu unguent sau sa iau pastile. Au inceput sa prinda coaja si cred ca sunt pe trecute. stiu ca apar pe fond de imunitate scazuta si stres. Eu am aceste 2 cauze. Ma ajuta cineva? multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

...cand am auzit ca mi-a spus "diagnosticul" (o colega de servici) mi-a venit sa rad...eu stiam altceva de zona zoster :D....am aflat pe pielea mea...a inceput cu dureri inercostale...partea stanga, si in fata si in spate....dupa vreo 4-5 zile au aparut si ceva bube rosii....am decis sa ma duc la doctor...si bine am facut....sper sa nu se transmita prea usor pentru am intrat in contact cu o serie de persoane....o zi faina va doresc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

este necesar consultarea unui medic pt. aceasta boala?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

am citit cate ceva despre zona zoster ,dar nu i-mi amintesc daca aceasta bola are localizarea si pe scalp..va rog sa ma informati despre complicatiile acestei suferinte cu localizate pe scalp..are oare importanta unde se localizeaza....?un medic dermatolog va rog sa-mi recomandti....ma intereseaz pt o cunostinta....va rog ajutatima sa o pot ajuta si eu..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am avut anul trecut ceva ce seamna perfect cu tabloul clinic de la zoster, insa n-am avut deloc dureri. a fost sau nu zoster ? vad eu ca seamana destul de mult cu herpes simplex...care e diferenta pana la urma dintre cele doua ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am pe spate de cam 2 luni o dunga rosie,cu niste brobonele mici....ma deranjeaza lumina f puternica.am mancarime pe spate in zona respectiva...
N-am dat importanta,dar de 3 sapt am f mari dureri in zona articulatiei umarului si se lasa spre gat ,dureri care nu trec cu nici un calmant.
Maine am programare la dr,si a durat asa mult deoarece locuiesc acum in anglia.
Ma poate lamuri cineva daca am cumva zona zoster caci fie vb intre noi ,medicii englezi cam duc lipsa de scoala!
Mentionez ca in ultimile 5 luni am fost in contact cu 2 nepoti care au avut varicela

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Mama mea a fost diagnostica cu zona zoster,din data de 16.06.2008.I s-a spus ca nu trebuie sa ia nici un tratament.Sta in dureri mari.
I-a aparut in zona lombara,pe fesa stanga,pe sub burta,toata burta.
Nu stiu ce sa fac!Chiar nu se da niciun tratament?
V-as ruga mult sa-mi dati un raspuns!Va multumesc din inima!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

de.5.anii.sufar.de.scl.multipla.si.de.2.sapyamani.am.facut.zona-zoster .am.niste.dureri. de.cap.groaznice.ca.niste .sageti.deimi.vine.sa.pling.de.durere.ce. medicament.as.putea.lua.va.multumesc.din.suflet.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

cat.dureaza afectiunea /zona.zoster.eu.am.facut.aceasta forma.de.3 saptamini.si.m-am.tratat.cu aciclovil.crema.dar.fara.rezultate satisfacatoare.daca.stie.cineve.un.alt.tratament il.rog.sa.ma.contacteze.la.nr.de.tel.0727714071.va.rog dati-mi.un.bip.si.va.sun eu.cu.multumiri.ioana.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am si eu zona zoster pe stanga la coaste si in fata si in spate. ma doare rau dar suport , i-au tratament. am o fetita de o luna jumate si mi-e sa nu se transmita ceva la ea , ce ma sfatuiti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

buna,numele meu este Georgiana am doar 22 de ani,din cate stiu eu aceasta boala apare la persoaneele de peste 25-30ani,dar se pare ca acum o am si eu
la mine se manifesta pe piciorul stang in partea de jos,o am de aproape 2 ani de zile de cand am venit in Anglia,nu ami amintesc sa fi avut varicela........

si cum spunea cineva medicii din Anglia chiar duc lipsa de carte........credeti ca la 20 de ani este normal sa ai o asemenea boala?ce ma sfatuiti sa fac ?am incercat cu ceva creme trimise de mama mea dar se pare ca nu au avut nici un rezultat,este cineva care a incercat tratamentele naturiste?
va multumesc din suflet......

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

buna!sint Simona am 32 de ani sint din Germania am un baiat de 9 ani si a fost dicnosticat cu zona zoster ia aparut pe partea dreapta la piept e normal asa mic sa primeasca boala asta?pe la 4 ani a avut varicela de atunci nu a mai avut nimic pina acum citeva zile cind iau aparut zona zoster cum pot sa previn ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Am avut si eu mai demult si e nashpa rau, aveam undeva pe spate cam pe o zona de 2cm2. Aveam o durere mare de spate/coaste ca si dupa un efort foarte mare, gen febrei musculare da mult mai dureros.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

la fetita mea de un an si doua luni a aparut aceasta boala zona zoster ce tratament trebuie sa primeasca pt a se vindeca.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana7114350 (acum 15 ani)

si eu sunt in aceeasi situatie am o fetita de 2 ani si am zona zoster pe coapsa stanga dar nu ma doare si de 5 zile fac tratament si nu stiu daca este pericolos ptr. fetita daca se ia.help!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

se ia la copii mici?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Cum pot scapa de zona zoster??O am de mai bine de un an si imi apare din nou.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

buna ziua.am 35 ani si de 2 zile am varicela.fara sa mi dau seama ca am si pe fata m am barbierit si cred ca am taiat cate 1 cos din acela.v as ruga sa mi spuneti daca e ceva grav in asta sau daca raman cu semne pe fata.v as ruga sa mi raspundeti .multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

bun,ma numesc nicoleta si am 26 de ani ,am zona zoster facial de 16 ani ,am fost pe post de cobai toti medici la care am fost au incercat fel de fel de tratamente,acum sunt insarcinata,am 18 saptamani si mi-a aparut iar pe fata ceasta boala nenorocita,sunt speriata,imi poate afecta copilul?va rog sa-mi raspundeti e in joc viata copilului meu pe care m-il doresc foarte mult,ne-am chinuit foarte mult ca sa facem un copil.astept raspunsul vostru,multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela (acum 12 ani)

Spre surprinderea mea nu stiu daca am facut varicela cand am fost mica ,dar se pare ca da din moment ce am zona zoster acum diagnosticata de un dermatolog.Mi-a fost prescris aciclovir pastile (2 la intervale de 3-4 ore mai putin noaptea)si unguent aciclovir .Dar de fiecare data cand dau cu acea crema ma apuca mai tare mancarimea .Asa este iti apare zona zoster cand organismul este foarte obosit si are o imunitate scazuta.Am avut dureri de spate mari,mi- intepenit gatul la un moment dat (de ma-ntorceam ca un lup),iar niste arsuri mari in interior crezand ca sunt de la fiere stiind ca am o piatra.Acestea au durat in jur de o saptamana ,dupa care s-a declansat eruptia cu o mancarime insuportabila.Sincera sa fiu nu m-am dus din prima la doctor ci a treia zi cand am vazut ca nu imi trec.Asa am constat ca am zona zoster.Astept sa vad daca in decurs de o luna scap de bubite si dureri!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2