Meningiom anaplazic g3

Tumori cerebrale
Intrebare postata de geta-p cu 14 ani in urma

Sotul meu a fost diagnosticat cu aceasta boala in urma cu 2 ani cand a fost operat.dupa operatie a facut radioterapie,a urmat tratament cu carbamazepina 200mg pe zi timp de sase luni si altceva nimic.in ultimul timp se comporta tare ciudat,nu ne mai intelegem deloc,nimic nu ii convine,uita,ma contrazice tot timpul iar eu las de la mine sa fie bine,repeta diverse subiecte cu partenerii de discutii,etc...Toata lumea si-a dat seama ca ceva nu e in regula cu el dar nimeni nu ii spune lui,toti imi spun mie,iar eu nu stiu ce sa mai fac.de aprox.6 luni a reinceput sa bea foarte mult,este agresiv,nu vrea sub nici o forma sa mai mearga la doctor.Imi este uneori frica sa mai stau langa el caci vesnic este nervos si ameninta ca sparge,distruge,da cu masina in pom etc.mentionez ca sotul meu are doar 38 ani si era un om super.Medicii mi-au spus ca va fi greu dar nimic mai mult.va rog,spuneti-mi ce se intimpla?la ce sa ma astept?ce sa fac? va rog.......

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Maria C (acum 14 ani)

Mergi si vb cu un medic oncolog, doar el te va sfatui cel mai bine. Iti va trebui foarte multa rabdare si va trebui sa-l convingi pe sot ca cel mai bine atat pentru el cat si pentru voi este sa urmeze tratamentul prescris de medic pentru a se vindeca. Numai bine si sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

saftica galoiu (acum 14 ani)

sotul meu a fost operat de o alunita sa depistat ca are melanom malihn afacut 3 ture de citestatice dupa un an a facut o tumore la cap a fost operat in lun noembrie acum sta mai mult in pat o stare de somnolenta si a inceput sa si vomite cu cine vorbeste spune ca are gripa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dany (acum 14 ani)

am fost operata de meningiom in mai 2009.in germania.ma simt bine nu am nici o problema sotul sa mai faca control la tomograf daca nu ars recidivare revenire de meningiom

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina (acum 13 ani)

Sotul meu are 59 ani si acum 5 ani a fost operat de melanom malign.In iarna 2009 a facut o recidiva/metastaza pe intestinul subtire.Afost operata tumora respectiva,dar acum are metastaze in ficat si i-a aparut un meningiom pe creier.Face citostatice de linia 2 si tratament cu carbamazepina pt.meningiom.A slabit 30 kg si e mereu obosit,somnolent,are senzatie de greata,mananca putin,dar are transaminazele bune si a trecut peste faza de anemie/a avut HMG 6,in dec,2009.DOAMNE AJUTA TUTUROR CELOR CARE SE CONFRUNTA CU ASFEL DE GREUTATI.LA ALBA-IULIA ESTE UN DR.ONCOLOG F.BUN, DR. RAZVAN CURCA. DOAMNE AJUTA!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anonim (acum 13 ani)

dany poti sa imi lasi te rog frumos un mail sa vorbim ? mersi anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

galoiu saftica (acum 12 ani)

[email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

savulea patricia (acum 12 ani)

buna ziua!ma numesc patricia sunt din Timisoara,iar de 1 luna ,eu si familia mea traim un calvar in Spitalul Judetean Timis. Bunica mea are 74 de ani,iar acum o luna dupa 3 drumuri la urgente cu dureri de cap groaznice si stari de voma,i-au facut o tomografie si au gasit un meningiom cerebelos,zic ei. Initial au internat-o la neurologie, de unde ,dupa 3 zile au transferat-o la neurochirurgie, pentru operatie la doctorul HORIA PLES, Acolo ,nimeni nu ne-a spus nimic,i s-a facut un RMN, au programat-o pt operatie,ne-au chemat sa semnam ca suntem deacord cu operatia si coomplicatii ei si atat.Nici macar o data ,nu a venit nimeni la noi sa ne spuna ce are bunica defapt, cum v-a decurge operatia sau care sunt complicatiile care pot aparea dupa.Iar daca incercai sa-l abordezi pe PLES pe coridor,iti raspundea in doi peri,din mers.OK.......are loc operatia miercuri......stiam din salon de la alti pacienti ca 3 zile bunica v-a avea ceva dureri si v-a delira putin ,fiind inca sub influenta anesteziei.Au trecut 3 zile,4,5,si starea ei era tot mai rea,in sensul ca avea o stare de somnolenta permanenta,iar cand reuseam sa o trezim ,delira,nu ne mai recunostea,abia o mai hraneam,abia inghitea mancare,de mestecat nici numai spun.Asistentele ne tot spuneau sa o ridicam, sa o dam jos din pat sa mearga,dar ea era o leguma,era foarte grea,nu deschidea ochii.Punctul culminant a fost cand am gasit-o intr-o dimineata cu febra,ardea toata. M-am enervat foarte tare si mi-am propus sa stau in salon cand v-a venii vizita,pentru ca doar asa as fii reusit sa-i atrag atentia lui Ples.Cand au venit la vizita si m-au vazut in salon ,m-au pus sa ies afara, ca sunt o nesimtita, etc etc.Eu doar l-am rugat sa puna mana pe ea sa vada ca arde si ca e inconstienta si respira foarte greu!Dupa vizita,s-au mobilizat ,au dus-o la tomograf ,astfel descoperind ca are un lichid in cap care sta acolo ,asta a fost explicatia primita.Astfel ,au mutat-o in alt salon,unde era singura,au pus-o pe oxigen si ne-au pus sa cumparam un antibiotic injectabil CEFORT pentru 3 zile,ca sa vada daca se elimina lichidul .Daca nu se v-a elimina,spuneau ca-i vor pune o drena in cap ca sa-i scoata lichidul de acolo.OK.......a stat pe antibiotice,manitol,ser,clexane si medicamentatia de inima care cu greu reuseam sa i-o dam.le dizolvam in apa si i le dadeam cu o siringa pe gura.Starea ei in acele zile a ramas neschimbata ,pana cand dintr-o data s-a inrautatit ,respira tot mai greu,numai reuseam sub nici o forma sa o trezim ,sa o hranim.I-au bagat drena in cap duminica pe 31.07.2011 ,si de atunci o tin intr-o camera din blocul operator,unde nu avem voie sa intram.Si ne tot duc cu zaharelul,Ples spune ca a facut alte complicatii si anume o bronho pneumonie si ca plamanul stang e distrus tot.A dat vina pe mine pentru acest lucru,ca nu am ridicat-o.Cand vorbim cu anestezistul,el ne spune altceva,ca deocamdata nu a facut nici o complicatie si ca starea ei neurologica este la fel.Nici nu stim ce sa mai credem.Unul spune ca face febra,celalalt spune ca nu a facut febra.zilele trecute ne-au pus sa inchiriem de la spital o saltea ca sa nu faca alte complicatii.Va da-ti seama,am inchiriat saltea din spital,80lei pentru 2 saptamani.Ca sa numai spun ca toata medicamentatia pe perioada spitalizarii,ne-au pus sa o cumparam.ORIBIL.Nu am mai vazut-o de 1 sapt.MI-e frica sa nu ne spuna intr-o zi ca a murit.Nu stiu ce sa facem.De ce s-a ajuns aici.De ce a aparut complicatia aceasta.Si se pare ca lichidul care-l sondeaza,nu este curat,spunea anestezistul ca e plin de proteine si sange.Ea a stat cu lichidul ala in cap 2 sapt ,pana ca ei sa faca ceva!PLES este oribil!Ce sfaturi de puteti da,va rugam!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

suciu ana (acum 12 ani)

am incercat de mai multe ori sa scriu si abia am reusit. Cum am spus mama mea este la a cincea operatie. Daca in ianuarie nu ia mai dat nimeni nici o sansa de 3 saptamani au operato deoarece i-a plesnit ochiul, si ia curs .Tumora crestea deja in afara.Acum este acasa problema e ca curge tot timpul un lichid câteodată transparent iar apoi ceva mai gros pe cusaturile ochiului.Nu stim ce anume, sa fie LCR?Care v-ati lovit de aceeasi chesti va rog scieti-mi. Poate mai invatam ceva unii de la altii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11595435733 (acum 3 ani)

A primit transfuzie de sange?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: