Amnoree secundara?

Tulburari menstruale
Intrebare postata de Moonllightt cu 6 ani in urma

Buna. In urma cu 4-5 luni, am tinut o dieta stricta cu legume si fructe, am mancat sanatos si mai faceam cateva exceptii la alimente mai putin sanatoase. Am slabit in jur de 12 kg in cam 2-3 luni. Dupa un timp mi s-a oprit menstruatia, nu mai am menstruatie de cam 4 luni si am fost la medic care mi-a spus sa-mi fac analize si le-am facut, toate sunt bune, m-a trimis la un medic ginecolog si mi-a prescris un tratament cu duphaston 10 zile, 2 pastile pe zi, iar dupa ce am terminat tratamentul si am asteptat inca 10 zile, ciclul tot nu a revenit, asa ca am fost din nou la ginecolog si mi-a prescris tot duphaston, de data asta 4 pe zi. Imi fac griji ca menstruatia nu o sa apara, ce ar trebui sa fac in cazul asta? Exista si alte solutii?
Mentionez ca am 17 ani. Inainte aveam in jur de 60 si ceva de kg, acum am 50-51 si inaltime 1,57 cam asa. Am inca o nelamurire cu pastilele acestea. Multe persoane spun ca acest tratament ingrasa, as vrea sa stiu daca asta mi-ar putea afecta greutatea, nimeni nu cred ca ar vrea sa se trezeasca cu 10-20 de kg in plus. Mentionez ca acum nu mai tin nici o dieta si mananc in jur de 1500 si ceva de calorii. Nu sunt o persoana mancacioasa de felul meu, dar totusi credeti ca ar trebui sa mananc mai mult de atat? E vreo problema faptul ca dimineata nu mananc, rar cand se intampla, nu prea pot manca si nu simt nevoia. Am 3 mese pe zi, insa nu is din 4 in 4 ore..mananc destul de tarziu, la 12-1, la 6 si la 8 sau poate chiar mai tarziu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului (acum 6 ani)

Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control ginecologic. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/amenoreea-sau-lipsa-menstruatiei_1096

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Moonllightt (acum 6 ani)

Am mentionat ca am fost...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: