Ingrasare dupa infometare!!! raspuns medic

Tulburari de alimentatie Anorexia nervoasa
Intrebare postata de jacksparrow11 cu 13 ani in urma

Buna!Am 16 ani si timp e aproape 5 luni am avut o alimentatie dezechilibrata.Existau zile cand mancam normal,dar in majoritatea nu depaseam 1000 kcal.Am slabit 4 kg.Stiu ca in urma acestei semi-infometari exista riscul ca metobolismul sa fie incetinit si sa iei mult mai repede in greutate.Eu niciodata nu am avut probleme cu greutatea,nu am trecut de 50 de kg la 1,70m inaltime.Vreau un raspuns,va rog.Cum pot revenii la o alimentatie echilibrata fara sa existe efectul yo-yo???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

iuridana (acum 13 ani)

Nu te mai infometa. Iti faci rau. Mananca echilibrat, scade cantitatea de paine, dulciuri, prajeli, alimente grase. Si fa sport. Neaparat. Slabeste facand miscare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Antonia - Carla Isacu MPsih. Antonia - Carla Isacu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Consulta un medic nutritionist pentru a-ti recomanda un regim sanatos de viata. Ar fi necesar si sa iei cateva kg in plus, deoarece esti semnificativ subponderala - indicele ntau de masa corporala (IMC) este 17,3 acesta reprezentand si un prag de la care se incepe interventia in anorexie. Ti-o recomand pe dr. Lygia Alexandrescu, de la clinica Natural Silhouette. Sanatate multa!

Psih. Antonia Isacu
@Cabinet Individual de Psihologie
Bd. Nicolae Balcescu nr. 7 et. 2 ap. 6
Bucuresti, sector 1
Mobil: 0723.248.708/0757.075.415
E-mail: [email protected]
Web: http://psicabinet.ucoz.com
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Tulburari de alimentatie.

jacksparrow11 (acum 13 ani)

Am uitat sa mentionez ca am facut si fac sport in fiecare zi.Cum spuneam,niciodata nu am avut probleme legate de greutate,intotdeauna mancam ce voiam si la ce ora voiam.Cred ca am un inceput de anorexie intrucat imaginea propriului corp imi aparea distorsionata,fapt ce m-a facut sa slabesc atat.De aceea vreau sa stiu daca exista riscul ca metabolismul meu sa fie afectat.In ultima peioada am inceput sa mananc normal,nu chiar ca inainte,dar incerc sa-mi revin usor,usor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Antonia - Carla Isacu MPsih. Antonia - Carla Isacu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Ar trebui sa urmezi niste sedinte de psihoterapie pentru a-ti rezolva problemele emotionale si cele legate de perceptia asupra propriului corp. Daca doresti, te astept pentru psihoterapie. Sanatate!

Psih. Antonia Isacu
@Cabinet Individual de Psihologie
Bd. Nicolae Balcescu nr. 7 et. 2 ap. 6
Bucuresti, sector 1
Mobil: 0723.248.708/0757.075.415
E-mail: [email protected]
Web: http://psicabinet.ucoz.com
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psiholog Liliana Puchea MPsiholog Liliana Puchea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Pot apare tulburari metabolice daca dietele nu sunt adecvate virstei si eforturilor zilnice pe care le depui si daca ele persista si se repeta in timp, neadecvat, iar pentru asta medicul nutritionist te poate ajuta
Tulburarile alimentare apartin si spectrului psihoterapeutic tocmai pentru ca se bazeaza pe o imagine de sine distorsionata
Poti face si niste sedinte de psihoterapie in cadrul careia sa lucrezi asupra acestui aspect al imaginii de sine si nu numai, ce au rasunet si in modul tau de alimentare astfel incit sa iti fie bine cu tine si sa te poti alimenta corespunzator

Liliana Puchea
Consiliere Psihologica, MS
Tel 0722 207 760
Adresa cabinet : str. Academiei, nr 7-9 , et.1, cam 21-22
www.psihoterapiecabinet.com.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

jacksparrow11 (acum 13 ani)

Nu am tinut o dieta propriu-zisa,pur si simplu mancam destul de putin: la scoala de dimineata un corn,la ora 3 mancam un fel de mancare,iar seara cam in jur de sase un fruc sau alta gustare.Mi-am obisnuit organismul astfel si practic nu mi se mai facea foame decat dupa ce veneam de la scoala.Acum chiar daca nu imi este foame, incerc sa mananc la ore fix si sa revin incet-incet la un mod de alimentatie echilibrat.Multumesc pentru sfaturi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: