Durerile de stomac raspuns medic

Tulburari de alimentatie
Intrebare postata de marinescuandreea cu 12 ani in urma

Buna seara! de ceva timp ma doare foarte difuz stomacul. ma simt tot timpul plina si nu am pofta de mancare, apoi brusc simt ca daca nu mananc in acel moment voi lesina si fac atac de panica iar dupa 2-3 inghitituri ma simt plina si daca mai mananc voi vomita, mananc in continuare pt ca stiu ca nu am mancat mult si apoi incepe sa ma doara mai tare stomacul, ma simt din nou plina si fac diaree.am 22 de ani si tot timpul am fost sp***a la inaltimea de 1.55 am in jur de 43-44 kg.in ultimul timp incepusem sa ma ingras si chiar ma bucuram ajunsesem la 46kg. acum iarasi am slabit.care ar putea fi cauza?sau macar cateva sfaturi ce as putea lua, sau ce control sa fac?Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

ar fi bine sa va consulte un medic gastroenterolog sau de medicina interna, pentru o anamneza, un examen fizic; durerile resimtite pot fi de natura gastrica (o gastrita), de natura intestinala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Tulburari de alimentatie.

marinescuandreea (acum 12 ani)

multumesc mult pentru raspuns!Voi lua masurile necesare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bufnea gherhina (acum 12 ani)

D-na Doctor,cred ca nu exista om pamintean sa-i fie FOAME asa cum imi este mie.Mi-am facut cea nai scumpa analiza la singe pentru TIROIDA,si a iesit foarte buna! diabet se zice canu am .dupa testarile acelea facute la deget! [aicinuprea sint sigura],dar sotul meu a avut un ulcer care\\\\l scula noap[teadin somn sa manince! apoi s-a operat si nu mai are nimic. Dar eu patesc acum cam acelas lucru...maninc din doua in doua ore! si citepdata si noaprea ma scoala un tremur de foame! nu stiu ce sa ma fac! am citeodata ginduri negre in legatura cu viata! ce poate un ulcer sa vrea atita mincare[piine]multa! AJUTOR!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 12 ani)

Sunteti foarte nervoasa, si nervii astia il fac (pe stomac) sa "ruleze" in continuu, din cauza asta trebuie sa mancati asa de frecvent. Cel putin asta cred eu ca se intampla in cazul dvs. Stresul de la lucru, grijile cotidiene, rezultate proaste la invatatura a copilului dvs. orice altceva ce poate sa va cauzeze griji si necazuri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mary Jane (acum 12 ani)

@Bufnea, ce esti: du-te la medicul de familie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 12 ani)

La inaltimea asta, nu mi se pare ca ati fi prea sp***a. Problema dvs. mai poate aparea si pe fond de stres, sau alta cauza - un eveniment in viata, o schimbare majora, dar sigur trebuie mai intai sa vedeti daca nu este cauzata de o gastrita, cum a zis dna.doctor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr.Mirela Urs (acum 12 ani)

Acest utilizator nu face parte din echipa sfatulmedicului.ro | Pentru invitatie click aici

tulburarile de alimentatie, adica de apetit si de tranzit intestinal pot fi declansate foarte bine pe fond psiho-emotional. din ce descrieti dumneavoastra aici, la prima impresie, pare a fi vorba despre tulburari vegetative. ele pot fi cauzate de stres, dar nu numai. poate fi un sindrom dispeptic gastric, biliar, functional... etc. este nevoie de un examen clinic si o anamneza mai detaliata. mergeti la medicul de familie si ulterior, dupa ce acesta se orienteaza asupra unui diagnostic, va poate da trimitere catre gastroenterologie, daca este cazul. pe net, este imposibil de pus un diagnostic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniela (acum 12 ani)

Incearca un tratament de 2 saptamini cu REDIGEST de la Hofigal, este un produs naturist si te asigur ca problemele tale cu stomacul se vor ameliora considerabil. Eu am ulcer si esofagita de reflux si am folosit produsul care este excelent. In durerile mele de stomac absolut violente redigestul si-a facut treaba foarte bine. Mie mi-a fost recomandat de un medic internist pe boli interne. Sanatate iti doresc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marinescuandreea (acum 12 ani)

Multumesc mult daniela.poate fi si din cauza ca in ultimul timp sunt foarte agitata, lucrez si fac masterul in acelasi timp si ma simt f obosita.simt ca sunt data peste cap cu totul.nu vreau sa ma gandesc cum voi fi in sesiune.uneori simt ca voi cadea din picioare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

españa (acum 12 ani)

draga marinescu andreea, ma numesc magda, sunt naturopata, locuiesc in spania, doresc sa va dau caiteva sfaturi care cred yo ca va prinde bine si va ajuta sa va insanatositi, este o reteta care, pentru minepersonal a avut rezultat maxim.
Acum mai bine de 12-15 ani de zile, aveam dureri abdominale, foame continua, nu puteam sa mananc mai nimic, ma durea stomacul si daca luam o inghititua de apa...primul medic, in satul unde locuiam inainte, mi-a zis ca sunt prea tanara ca sa am probleme stomacale si s-a denegat sa-mi dea sa fac analize sau controale, am facut eu prin propia initiativa, aveam o cunostinta in spital si mia facut, proba cu bario, aveam ulcer cu nisa, nici nu stiam ce este: o batranica din sat mi-a recomandat sa umplu o sticla de cristal cu planta numita PELIN si peste ea sa pun tuica, pana o acopera, sa las sticla la macerat 5 zile si sa beau inainte de masa cu 30 min, un paharut, mic "de tuica" de 50 ml, de 3 oi pe zi, trei saptamani la rand. Daca nu ai pelin proaspat, poti utiliza pelin uscat, dar trebuie mai intai sa-l pui intrun vas de ceramica sau cristal, nu metal, cu apa la macerat 12 ore, de seara pana dimineata, apoi strecurat si pus in alcool. apa cara a sta peste noapte se bea in ziua umatoare. Planta uscata trebuie lasata la macerat in alcool timp de 8 zile, dupa care se poate utiliza. In momentul in care in decursul tratamentului v-a ramas putin macerat in sticla, poti completa cu alcool, si continua tratamentul urmandul, fara intrerupere.

Am urmat acest lucru l-am urmat 7 saptamani, 3 saptamani la rand, pauza de o saptamana si alte 3 la fel. Se poate urma tratamentul in durata de timp necesara, dar trebuie sa se faca o pauza, ca organismul sa nu se obisnuiasca cu "medicina".

Daca durerile sun pe sistem nervos, ya stim ca aceasta afecteaza ficatul drept scop inainte de a urma tratamentul cu pelinul, trebuie sa cureti inainte ficatul, acest tratamenta care vi-l las acum este util pentru toate persoanele si ca preventie, se utilizeaza pentru eliminarea toxinelo, calculilor, nisipului...din rinichi si vezicula biliara, ajutand organismul sa funccioneze mai bine, eliminand oboseala, pofta de mancare continua, amelioreaza durerile stomacale, estadio general imbunatatit.

Tratamentul dureaza 12 zile, timp in care nu se mananca prajeli, produse fainoase, grasimi, lapte, branzeturi, yaurt, frisca, smantana, fructe uscate, dulciuri.

Se poate manca verdetui, fructe, carne sp***a, peste, lapte de soya,tofu (branza de soya) si se bea mult ceai, minim, 3 litri pe zi din urmatoarele plante: sunatoare, rostopastica, galbenele, soc, coada soricelului, traista ciobanului, papadie, toate plantele in cantitati egale (100g de fiecare), se amesteca toate si se imparte in 6 parti egale.
Fiecare parte se fiebe separat in 4 litri de apa.
Separat se face ceai dinpatrunjel, foarte concentrar, trebuie sa fie patrunjel proaspat, frunze>/radacini, naruntit si fiert in 4 litri de apa.
cele duoa ceaiu se strecoara si se beau timp de doua zile, ce va face ceai din urmatoare parte pentru urmatoarele 2 zile, si asa mai departe pana se termina regimul

o zi incepe de dimineata cand se trezeste, se face un suc de zema de lamaie, se ia un bob de tamaie cat un bob de mazare de mare, se pune cat mai adanc in gura, fara a atinge dintii, ca-i macina si se bea cu zema de lamaie, se asteapta 30 min dupa care se poate desayuna o fructa, ceai, cereale...se continuo cu ceai pana la ora de pranz, inainte de masa, se mananca o portocala, se asteapta 30 min, dupa care se poate manca, se continuo pana seara cu ceai, iar seara se poate cena un pure, o fructe, o salata,etc. se bea ceai pana la ora de mers la somn.

Acest regim se face durante 11 zile, in cea de 12 zi, se face urmatorul tratament.

te trezesti de dimineata, iti pregatesti sa ai cel putin 4 litri de ceai (doi litri de fiecare), pregatesti 250ml suc de lamaie, 250ml ulei de masline. toate aceste punele deoparte sa le ai pentru tratament durante toata ziua.

de dimineata bea pe stomacul gol tamaia cu un pic de suc de lamaie sau gretfruit ( fati altul aparte , nu utiliza cel de 250ml, acela il vei be la 7 seara., asteapta 30 min, si desayuneaza, branza de tofu, un mar copt sau 2 pere, o bautura de soya, lapte sau yaurt de soya.

Apoi toata ziua nu mai mananci nimic, bei continuu ceai din 10 in 10 min, cate 50 ml.

De la 19.00h pana la 20.00h, se incepe urmatorul tratament, se imparte sucul de lamaie in 5 paharute de 50ml, si uleiul in 5 paharute de 50ml.

La 19.00h, 19.15h, 19.30h, 19.45h y20.00h se bea cate un paharut de ulei si apoi unul de lamaie, dupa care se pune un prosop inp***at in apa si bagat in cuptor sa se incalzeasca si se infasoara in zona braului, (rinichii si ficatul) si se da dea ostogolul pe dusumea , ca amestecul sa patrunda in fiecare orificio de stomac, . in tot acest timp si dupa se bea ceai, nu se opreste din baut.

La ora 22.00h se incepe a elimina los toxinas din oganism, puteti urina intrun vas de cristal pentru a vedea daca ati avut deseuri in rinichi si observa scaunul forma si culoarea, la fel se elimina chisturi, pietre, nisip din ficat.

OBSEVATIE: IMPORTANT, IN CEA DEA 12 ZI NU SE FACE NIMIC, NU CITITI, NU VA UITATI LA TELEVIZOR, NU VORBITI CU NIMENI, DOAR DORMITi SAU STATI INTINSI IN PAT, FARA COMAPNIE, SI VA ODIHNITI, CA SA POATA AVEA REZULTATUL ASTEPTAT.

Multi pacienti de-ai mei au scapat de operatie de fiere cu acest tratament,

Nu este indicat pentru persoanele care nu au fierea.

Este indicat a uma tratamentul de 2 ori pe an, pentru toate vastele incepand cu 12 ani.

Pentru copii cereti infomatii la [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: